Mamy dla was małą niespodziankę mogąca umilić Wam świąteczny relaks i przedsylwestrowy odpoczynek.
Zupełnie niedawno w Mazowieckiej Bibliotece Cyfrowej zostały wystawione w domenę publiczną pełne roczniki “Architektury” do 1957 (włącznie).
Pierwsze “ucyfrowione” roczniki zostały udostępnione w czytelni Biblioteki przy ul. Koszykowej około dziesięć lat temu, jednak nie było możliwości skorzystania z nich w domowym zaciszu. Od niedawna dzięki SARP jest to możliwe.
Archiwum: 2020
Cykl podcastów DOM jest częścią projektu Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki pod tytułem „Infrastruktura Niepodległości: Architektura polskich powiatowych projektów modernizacyjnych”, poświęconą powiatowi krośnieńskiemu.
W celu dopełniania ogólnego obrazu, a wręcz oglądu podejmowanych tematów, podcast – czyli fonię autorzy obudowali również wizją – wizją modernistów.
Podcast dostępny jest na profilu YT Instytutu.
Zapraszamy do słuchania i oglądania.
Wykład performatywny 30.12.2020 g.18.00
Instalacja artystyczna 30.12.2020 – 5.01.2021
“Każde miasto ma swoje własne echo, które zależy od rozkładu i skali jego ulic oraz dominującego stylu architektonicznego i wykorzystanych materiałów. (…) Nasze miasta utraciły niestety jakiekolwiek echo. Szerokie, otwarte przestrzenie współczesnych ulic nie odbijają dźwięku, we wnętrzach współczesnych budynków dźwięki są zaś pochłaniane i poddawane cenzurze. Zaprogramowane nagrania z muzyką w centrach handlowych i przestrzeniach publicznych wykluczają możliwość akustycznego uchwycenia skali przestrzeni. Nasze uszy zostały oślepione.” Juhani Pallasmaa, „Oczy Skóry”, przeł. Michał Choptiany, Kraków: Instytut Architektury, 2012. [ więcej ]
Autor kartki – laureat konkursu OW SARP: Wojciech Gwizdak
Przewodniczący:
arch. Maria Saloni-Sadowska – Sędzia Konkursowy OW SARP
Sędzia referent:
arch. Dominik Górecki – Sędzia Konkursowy OW SARP
Asystent Sędziego referenta (z prawem głosu):
arch. Piotr Jurkiewicz – Sędzia Konkursowy OW SARP, ekspert od efektywności energetycznej budynków
Członkowie:
Małgorzata Pachecka – Wójt Gminy Michałowice, Sędzia ze strony Zamawiającego
arch. Dorota Bagińska – Sędzia ze strony Zamawiającego, Sędzia Konkursowy OW SARP
Renata Bontron – Sędzia ze strony Zamawiającego
arch. Jarosław Sobol – Sędzia ze strony Zamawiającego
Tomasz Łoziński – Sędzia ze strony Zamawiającego
Zastępcy Sędziów:
Oliwia Dec-Wolszczak – architekt, Sędzia Konkursowy OW SARP
Marcin Kwietowicz – architekt, Sędzia Konkursowy OW SARP
Funkcję Sekretarza Sądu Konkursowego pełni:
arch. kraj. Rafał Mroczkowski – Sędzia Konkursowy OW SARP
przyznał:
Dwie II NAGRODY RÓWNORZĘDNE:
1. Uczestnik konkursu samodzielnie biorący udział w konkursie:
Zachęcamy w imieniu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego przetestowania i zaopiniowania prototypu oficjalnej aplikacji rządowej e-budownictwo, umożliwiającej składanie elektronicznych wniosków w procesie budowlanym.
Nie jest to jeszcze w pełni funkcjonalny, finalny produkt, lecz jego możliwie najbliższe przedstawienie. Przed przystąpieniem do wypełnienia ankiety należy zapoznać się z prototypem (LINK: https://adobe.ly/37RLROb)
Będzie on przedstawiał ścieżkę użytkownika, który zaloguje się do konta inwestora i będzie wypełniał formularz Zgłoszenia robót budowlanych. Jest to prototyp klikalny – najedź na ekran i śledź zmieniający się wskaźnik myszki. Jeśli się zgubisz, nie przejmuj się – po prostu kliknij na ekran, a podpowiedź wyświetli się na niebiesko.
Ankietę, można wypełnić na stronie:
Ankieta dla inwestorów | Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (gunb.gov.pl)
Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszej świątecznej zabawy za zgłoszenia. Po obradach, jury konkursowe nagrodziło następujące prace:
1 miejsce – Wojciech Gwizdak
Nagrodę przyznano za nieoczywiste i kreatywne podejście do tematu konkursowego. Jury zwróciło szczególną uwagę na pomysłowość, prostotę, estetykę, a także nawiązanie do lokalnego kontekstu, dzięki wykorzystaniu ikon architektury Warszawy. Świąteczny kolaż przygotowany przez kol. Wojciecha Gwizdaka urzeka dystansem i humorem, którego wszyscy tak szczególnie potrzebujemy w nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.
Informujemy, że biuro OW SARP w okresie od 24 grudnia 2020 r. do 3 stycznia 2021 r. oraz w dniu 6 stycznia 2021 r. będzie nieczynne.
Prezentujemy artykuł pt. “O Atlanticu mówiono: najpiękniejsze!” opublikowany w grudniowym numerze branżowego czasopisma Builder. Zawiera on apel w sprawie warszawskiego kina Atlantic, który został wystosowany przez Zarząd Oddziału Warszawskiego SARP we wrześniu 2020 r. oraz stanowisko Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. [ więcej ]
Serdecznie zapraszamy we wtorek 15 grudnia 2020 r. o godzinie 18.00 na ostatnie spotkanie z serii Pogotowie Portfolio SARP x STGU – portfolio review.
Tym razem spotykamy się z projektantami Projekt Praga oraz Jankiem Mońką z w Leniva° Studio w charakterze eksperta graficznego.
Konsultacje odbędą się live na kanale YouTube Zodiak Warszawski Pawilon Architektury. Link do transmisji: https://youtu.be/YJZQ7TRhNQI
9 grudnia 2020 r. poznaliśmy laureatów Konkursu Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy. [ więcej ]
Z żalem zawiadamiamy, że zmarła długoletnia członkini Oddziału Warszawskiego SARP arch. Grażyna Jonkajtys-Luba.
Wybitny architekt. Twórczyni wielu nagradzanych projektów z dziedziny architektury i urbanistyki zarówno w kraju jak i zagranicą.
Brała udział w tworzeniu m.in. kamienic przy Rynku w Gliwicach, planu Pyskowic czy dzielnicy uniwersyteckiej w Lublinie.
W latach 1965–1979 wspólnie z mężem architektem, Jerzym Lubą, pracowała w biurach architektonicznych w Ghanie i Nigerii.
Była autorką licznych opracowań i publikacji z dziedziny historii architektury i urbanistyki oraz opracowań monograficznych m.st. Warszawy dotyczących architektury i architektów.
W strukturach Oddziału Warszawskiego SARP znajdowała się od 1952 roku. Była członkiem Zespołu ds. Upamiętnienia Zasłużonych Architektów.
W latach 1972-75 była członkiem Prezydium ZG SARP ds. informacji i wydawnictw.
Cześć Jej pamięci!
Koleżanki i koledzy
z Oddziału Warszawskiego SARP
Pogrzeb arch. Wojciecha Zabłockiego odbędzie się 11 grudnia 2020 r. o godzinie 11.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki przedstawia IV tom Polskiej Polityki Architektonicznej.
Publikacja jest kontynuacją i rozwinięciem projektu ustanowienia Polskiej Polityki Architektonicznej – opracowanego i opublikowanego w 2009 roku, realizowanego w kolejnych latach. Inicjatywa ta jest reakcją środowiska architektonicznego na niedoskonałości oraz szereg problemów, które dają się zaobserwować w jakości krajobrazu przestrzeni publicznej w Polsce. [ więcej ]
Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłasza konkurs urbanistyczno-architektoniczny, studialny na opracowanie koncepcji zagospodarowania fragmentu osiedla Celina Południe ograniczonego ulicami: Gajowicka, Krucza, Żelazna we Wrocławiu
I NAGRODA – 12.000 PLN brutto
II NAGRODA – 7.000 PLN brutto
III NAGRODA – 5.000 PLN brutto
WYRÓŻNIENIA – 3.000 PLN brutto
Termin składania prac konkursowych: do 16 marca 2021 do godz. 15.00.
Regulamin konkursu wraz z załącznikami znajduje się na stronie www organizatora.
Przypominamy, że członkowie OW SARP, którzy przeszli na emeryturę są zwolnieni ze składek członkowskich. W przypadku nabycia uprawnień emerytalnych prosimy o pisemną informację do Biura OW SARP.
Jednocześnie zachęcamy do dobrowolnych wpłat na Fundusz Pomocy Koleżeńskiej.
Z przykrością zawiadamiamy, że 5 grudnia 2020 r. zmarł arch. prof. Wojciech Zabłocki, wieloletni członek Oddziału Warszawskiego SARP i Koła Plener OW SARP.
Wybitny polski architekt. Twórca wielu obiektów sportowych w kraju i za granicą. Nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Łódzkiej i w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.
Wyspecjalizował się w budownictwie sportowym. W Warszawie zrealizował m.in. salę gier Akademii Wychowania Fizycznego, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich i Tor kolarski w Pruszkowie. Był współtwórcą Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach.
Wybitny szermierz i autorytet broni białej. Utytułowany zawodnik sportowy. Czterokrotny uczestnik zmagań olimpijskich i zdobywca trzech medali olimpijskich.
Był wielokrotnie nagradzany zarówno za sukcesy sportowe, jak i prace architektoniczne. W 2017 r. został laureatem Honorowej Nagrody SARP.
Wielokrotnie mogliśmy podziwiać jego grafiki i rzeźby w ramach organizowanych w naszym Oddziale wystawach indywidualnych oraz wystawach twórczości architektów plastyków z Koła Plener.
Cześć jego pamięci!
Koleżanki i koledzy z Oddziału Warszawskiego SARP
Zdjęcie Dariusz Gackowski via ZG SARP