

Zapraszamy 28 kwietnia 2022 r. (czwartek) o godz. 18.00 do Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK na spotkanie poświęcone Marii i Kazimierzowi Piechotkom a także ich zawodowej niszy – budownictwu mieszkaniowemu. Kompleksowy projekt rozbudowy warszawskich Bielan stał się dziełem życia, które do dzisiaj inspiruje architektów i projektantki, a przede wszystkim jest doceniony przez mieszkańców dzielnicy. [ więcej ]
UWAGA. PRZEDŁUŻAMY NABÓR PROJEKTÓW NA WYSTAWĘ PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ/LAB
Zapraszamy architektki i architektów do zgłaszania projektów obejmujących Warszawę i gmin z nią graniczących na wystawę Plany na przyszłość/LAB.
Ostateczny termin zgłoszeń mija 25.04.2022 do końca dnia.
List do architektek i architektów (pobierz)
Formularz zgłoszeniowy (pobierz)
Kolejnym tematem wykładu cyklu “WODA: W CENTRUM” będzie gospodarowanie wodami opadowymi. Przyjrzymy się rozwojowi miast opartemu o błękitno-zieloną infrastrukturę oraz sposobom wykorzystania tzw. deszczówki w realizacji projektów architektonicznych.
O trudnościach, kosztach i zyskach z tym związanych opowiadać będą:
Wykład odbędzie się w formule hybrydowej w poniedziałek 11.04.2022r. o godzinie 18.00 w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego Wiecha 4.
Transmisja na kanale YouTube Zodiaku Warszawskiego Pawilonu Architektury.
Zapraszamy!
zapraszamy pracownie projektujące dla Warszawy do zgłoszenia udziału w wystawie Plany na przyszłość/LAB!
“Plany na przyłość/LAB” to nowa odsłona projektu “Plany na przyszłość” tworzonego przez Centrum Kultury Łowicka.
Od 2022 roku projektem opiekuje się Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Zapraszamy wszystkie pracownie, architektki i architektów działających w Polsce do zgłaszania swoich projektów stworzonych dla miasta stołecznego Warszawa! Nabór trwa do 11.04.
List do architektek i architektów (pobierz)
Formularz zgłoszeniowy (pobierz)
Na wykładzie WODA: W RZECE dowiemy się o tym, jaką rolę odgrywa rzeka w życiu mieszkańców miasta. W jaki sposób prowadzić działania wokół problematyki RZEKI w mieście, aby osiągnąć rozwiązania pozytywne społecznie.
Spotkanie odbędzie się w formule HYBRYDOWEJ w środę 9 marca (środa) 2022 r. o godzinie 18.00
– w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury
– transmisja na kanale YouTube Zodiaku Warszawskiego Pawilonu Architektury: link do transmisji
Prelegent: Jan Piotrowski – pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. Wisły. [ więcej ]
Przed nami trzeci już wykład z cyklu “WODA: W ARCHITEKTURZE”
Gdzie?
na żywo :Zodiak Warszawski pawilon Architektury + online na kanale youtube ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Kiedy?
Poniedziałek, 7.03.2022 godzina 18.00
Kto?
Prelegentkami będą Magda Pios i Kinga Zinowiec-Cieplik, przedstawicielki Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP oraz Konrad Schiller, Kierownik Muzeum Woli, współkurator wystawy “Niech płyną. Inne rzeki Warszawy”.
Czy architektura i woda mogą współistnieć bez wzajemnej szkody? Czy projektowanie zrównoważone może przyczynić się do ochrony tego cennego zasobu? Goście kolejnego wykładu z cyklu WODA: W CENTRUM przedstawią wodny kontekst projektowania architektonicznego, jak i konkretne, praktyczne realizacje architektoniczne skupione na tym zagadnieniu.
16 lutego w warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK, odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono pięciu finalistów, pretendujących do prestiżowej nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Award 2022. Wśród wyróżnionych projektów znalazła się realizacja mieszkań socjalnych w Barcelonie 85 Habitatages Socials a Cornellà, autorstwa pracowni peris+toral.arquitectes; berliński budynek Frizz23 architektów Britty Jürgens i Matthew Griffina; The Railway Farm w Paryżu, autorstwa Grand Huit i Melanie Drevet Paysagiste; gmach Town House w Londynie, zaprojektowany przez Grafton Architects oraz belgijski Z33 House for Contemporary Art, Design and Architecture, studia prowadzonego przez Franceskę Torzo. Dodatkowo wyróżniono 2 projekty: Enrico Fermi School, Turin, proj. BOR bureau, La Borda – Cooperative Housing, Barcelona. [ więcej ]
Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy pełnej współczesnej architektury o polskich nominacjach do nagrody im. Miesa van der Rohe. Zaproszeni eksperci zastanawiali się jaka jest definicja “dobrej architektury” i dlaczego Parlament Europejski angażuje się w jej promowanie? Co kryje się pod mianem „ikony architektury” i czy każdy rodzaj obiektu ma szansę na nią zasłużyć? Dyskutowano także o tym jak polskie projekty prezentują się na tle europejskim, co je wyróżnia, a co jest obecnie wspólne dla współczesnej architektury całego starego kontynentu?
Debata otwiera wystawę prezentującą polskie nominacje tej edycji konkursu im. Miesa van der Rohe. Można na niej zobaczyć także obiekty nagrodzone przez Parlament Europejski i Fundację im. Miesa van der Rohe w Barcelonie w poprzednich edycjach.
Wystawa pozwala dostrzec zmieniające się trendy i zapoznać się uzasadnieniami nominacji. [ więcej ]
Rada programowa Fundacji WPA ZODIAK (skład Rady: Magdalena Maciąg, Maciej Miłobędzki, Marcin Mostafa, Magdalena Pios, Marta Sękulska-Wrońska, Maciej Siuda, Mateusz Świętorzecki, Karolina Tunajek, Karol Żurawski) na posiedzeniu w dn. 23.09.2021 r. podsumowała działalność Fundacji i kontynuując rozmowy z poprzedniego posiedzenia poddała pod rozwagę przyszłość Fundacji. [ więcej ]
Najbliższy weekend to ostatnia szansa aby w ZODIAKU zobaczyć wystawy:
„Domy Jednorodzinne w krajach Grupy Wyszehradzkiej” oraz „FUTUWAWA. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości?”.
Organizatorzy przygotowali oprowadzania kuratorskie:
27.06.2021 (niedziela), godz. 18.00 – Aleksandra Przegalińska (jurorka), Aleksandra Litorowicz (kuratorka wystawy i jurorka) i Tomasz Świetlik (kurator i architekt wystawy) zabiorą Was na wystawę „FUTUWAWA. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości?”. [ więcej ]
Zapraszamy na czerwcowe wydarzenia w ZODIAKU.
Do końca miesiąca można oglądać dwie wystawy związane z przyszłością miasta.
Na placu przed ZODIAKiem rozstawiono pokonkursową wystawę FUTUWAWA. JAK BĘDZIEMY MIESZKAĆ W WARSZAWIE PRZYSZŁOŚCI? V edycja konkursu FUTUWAWA poszukiwała wizjonerskich pomysłów na przyszłość oscylujących wokół wyzwań, które zdiagnozowano w powstającym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego stolicy. Jednym z nich jest pytanie: „Jak będziemy mieszkać w Warszawie za 30 lat?”
Drugim wydarzeniem jest wystawa i konsultacje społeczne “Robimy Studium! Raport z planowania Warszawy”.
Na wystawie są pokazane najważniejsze tematy zebrane w raportach i założenia do Nowego studium, które poddane zostaną konsultacjom społecznym. Autorzy skupiają się na sprawach najistotniejszych dla zrównoważonej przyszłości Warszawy.
Więcej informacji: NADCHODZACE – ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury (pawilonzodiak.pl)
on line Członkowskie SARP Spotkanie Pawilon ZODIAK Sekcje i Koła
Zapraszamy na kolejną prezentację warszawskiego biura projektowego w ramach uruchomionego w 2019 roku Cyklu “ARCHITEKCI ODDZIAŁU WARSZAWSKIEGO SARP”, które odbędzie się online, w środę 26 maja 2021 r. o godzinie 18.00 na kanale YouTube Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK.
Tym razem spotkamy się z koleżankami i kolegami będącymi nie tylko architektami, ale może przede wszystkim – urbanistami.
Tytuł spotkania: SAWAWA – Człowiek – Sąsiedztwo – Miasto [ więcej ]
W sobotę 27 marca 2021 r. o godz. 12.00 wirtualny Zodiak otworzy swoje progi dla najmłodszych. Co łączy nieistniejące neony Domów Towarowych Centrum, obecne Bulwary Wiślane i przyszłe tunele zachodniej nitki metra? Podobna długość! Warszawę rozświetlano niegdyś neonami z niebywałym rozmachem i do takiego myślenia o projektowaniu świetlnych reklam zachęcamy dzieci w wieku 7-10 lat.
Materiały potrzebne do udziału w zajęciach będą do odbioru w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury do piątku 26 marca 2021 r. Aby aby otrzymać materiały pocztą należy napisać do 21 marca 2021 r. na adres: kontakt@pawilonzodiak.pl
Na warsztaty obowiązują zapisy:
https://app.evenea.pl/event/neonowypasaz/
Warsztaty towarzyszą wystawie „Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego”.
Warszawski Pawilon Architektury ZODIAK rozpoczął nabór wolontariuszy!
Poszukiwane są osoby, które będą pomagać w tworzeniu dostęp do pawilonu w wymiarze wirtualnym. Wolontariusze będą wspierali załogę ZODIAKa w produkcjach multimedialnych przeznaczonych do mediów społecznościowych Pawilonu oraz, gdy będzie to już możliwe w obsłudze i animacji wystaw i wydarzeń.
Prosimy o przesyłanie zgłoszeń do 26 marca 2021 r. przez portal https://ochotnicy.waw.pl/oferta/1684.