
Informujemy z żalem, że 26 maja zmarł architekt Wiesław Żarnecki.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek, 5 czerwca 2023 r. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Informujemy z żalem, że 26 maja zmarł architekt Wiesław Żarnecki.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek, 5 czerwca 2023 r. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza mieszkańców domów jednorodzinnych do udziału w
konkursie „Mój Dom z Klimatem”.
Zbudowałeś energooszczędny dom lub przeprowadziłeś termomodernizację? Założyłeś pompę ciepła,
panele słoneczne lub zbiornik na deszczówkę? A może w inny sposób zmieniłeś swój dom w bardziej
przyjazny dla środowiska? Jeśli tak – zgłoś się do konkursu „Mój Dom z Klimatem”!
Prześlij formularz zgłoszeniowy oraz krótki opis zrealizowanej inwestycji wraz ze zdjęciami lub filmem
na adres: konkurs@domzklimatem.gov.pl.
Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe: rowery, tablety, smartwatche i słuchawki.
Na zgłoszenia czekamy do 15 czerwca 2023 r.
Więcej informacji o konkursie na stronie: domzklimatem.gov.pl w zakładce konkursy.
Oddział Warszawski SARP jest patronem merytorycznym imprezy.
W najbliższą środę (24.05.2023 r.) zapraszamy na majowe spotkanie otwarte.
Godzina 18.00, Pałac Zamoyskiego przy Foksal 2 w Warszawie.
Dźwięki w pracy mają kluczowe znaczenie – decydują o wydajnej pracy. Naszej i innych.
Tym razem na kolejnym wykładzie projektu W CENTRUM :HAŁAS pochylimy się nad przestrzeniami naszej aktywności zawodowej w których spędzamy statystycznie 1/3 doby.
Środa 24 maja 2023 r.
Godzina 18.00.
ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury.
Miasto Stołeczne Warszawa w ramach którego działa Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają do udziału w Konkursie SARP nr 1035 na opracowanie koncepcji Parku Naturalnego Golędzinów w Warszawie.
Konkurs jest konkursem realizacyjnym tzn. w którym Nagrodą jest nagroda pieniężna oraz zaproszenie autora (Uczestnika konkursu) wybranej pracy konkursowej do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, w celu wykonania usługi na podstawie pracy konkursowej. [ więcej ]
Rozpoczął się plebiscyt 9. edycji konkursu Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy. Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy mają szansę wybrać budynki, miejsca czy wydarzenia, które zasługują ich zdaniem na nagrodę.
Plebiscyt publiczności potrwa do 21 maja.
Aby wybrać wystarczy wejść na stronę nagroda-architektoniczna.pl gdzie znajdziemy nominowanych kandydatów. Wybieramy tylko jedną z propozycji. Każdy głos się liczy. Budynek, miejsce lub wydarzenie z największą liczbą głosów zdobędzie prestiżowy tytuł – Nagrodę Mieszkańców.
Nominowane kandydatury w poszczególnych kategoriach:
Architektura użyteczności publicznej:
Architektura komercyjna:
Architektura mieszkaniowa:
Projektowanie przestrzeni publicznej:
Wydarzenie architektoniczne:
Link do formularza głosowania.
Zwycięzców konkursu poznamy 14 czerwca.
Oddział Warszawski SARP jest Partnerem merytorycznym wydarzenia.
W dniach 21 i 24 kwietnia 2023 r. Sekcja Architektury Krajobrazu OW SARP zorganizowała dwudniowe szkolenie OW SARP dla architektów i architektów krajobrazu, działających w zawodzie: „Prawo autorskie przy projektowaniu małej architektury.”
Na szkolenie zgłosiło się 37 osób. W pierwszym dniu uczestniczyło 25 osoby, w drugim dniu – na platformie Zoom – 22 osoby. Uczestnikami szkolenia byli architekci krajobrazu (większość), architekci oraz projektanci małej architektury z firmy Buglo.
Zainteresowanie szkoleniem pokazało, iż prawo autorskie przy projektowaniu małej architektury jest zagadnieniem ważnym dla projektantów małej architektury.
Dziękujemy naszym prelegentom – adwokat Marii du Vall oraz radcy prawnemu Michałowi Karczmitowiczowi, za to że podzielili się z nami swoją wiedzą, doświadczeniem oraz przybliżyli nam to szerokie i wielowątkowe zagadnienie w sposób przystępny i praktyczny.
Dziękujemy naszemu partnerowi Buglo Play, bez którego trudno byłoby zorganizować to wydarzenie.
Dziękujemy Uczestnikom za udział w szkoleniu i podzielenie się z nami swoim doświadczeniami i opiniami, a także za aktywny udział w dyskusjach. [ więcej ]
25 maja 2023 r. (czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z cyklu OW SARP „Twórca w krajobrazie” pt. „Z Natury w Kulturze – Jarosław Koziara, artysta plastyk, pedagog, publicysta”.
Gościem honorowym spotkania będzie Jarosław Koziara, który przedstawi swoją twórczość, przede wszystkim z zakresu Land Artu i instalacji w przestrzeniach publicznych miast. Biogram – Jarosław Koziara
Spotkanie odbędzie się w siedzibie Oddziału Warszawskiego SARP, w Pałacu Konstantego Zamoyskiego, ul. Foksal 2.
Organizatorami wydarzenia OW SARP z cyklu „Twórca w krajobrazie” są Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich i działająca w nim Sekcja Architektury Krajobrazu OW SARP. Partnerami wydarzenia są Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata, Katedra Sztuki Krajobrazu z Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW oraz Fundacja Latająca Ryba.
Projekt zaproszenia na wydarzenia opracowała Katarzyna Łowicka.
Zdjęcie landartu Jarosława Koziary „Swobodny przepływ” udostępnił Autor – Jarosław Koziara – Dziękujemy.
Zapraszamy.
Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków ogłasza ograniczony, dwuetapowy, realizacyjny konkurs na koncepcję architektoniczną „Przebudowy dawnego hotelu „Cracovia” do funkcji instytucji kultury: Muzeum Designu i Architektury oraz Modelowego Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych”.
Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w Konkursie upływa 10 maja 2023 r. o godz. 12.00.
Komunikacja z Uczestnikami konkursu – Elektroniczna Platforma Konkursowa: https://epk.sarp.pl
Materiały konkursowe dostępne są na stronie SARP Oddział Kraków.
26 kwietnia 2023 r. o godzinie 18.00 w OW SARP przy ul. Foksal 2 odbędzie się spotkanie pt.: “O poszukiwaniach języka sztuki w przestrzeni sakralnej. Twórczość Dobrosława Bagińskiego”. Wykład prezentujący twórczość prof. Dobrosława Bagińskiego – artysty i teoretyka sztuki, autora realizacji sakralnych w przestrzeniach kościołów i nie tylko zaprezentuje Romana Rupiewicz.
Spotkanie poprowadzi prof. Jeremi Królikowski z Koła Krytyki OW SARP.
Współorganizatorami spotkania są: Oddział Warszawski SARP, Stowarzyszenie Genius Loci oraz Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata.
Zapraszamy na nasz kanał YT do obejrzenia zapisu spotkania z cyklu Architektura Kryzysu Klimatycznego, które odbyło się 24 stycznia 2023 r. w Zodiaku i dotyczyło szacowania śladu węglowego w budynkach jednorodzinnych.
Link do filmu: Dom jednorodzinny neutralny klimatycznie – szacowanie śladu węglowego
Wydarzenia OW SARP w ZODIAKU wspiera Comforty
W imieniu organizatora, Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich, zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie o Doroczną Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich im. Zbyszka Zawistowskiego – DYPLOM ROKU 2023.
Wybór prac do finału konkursu odbędzie się w trzech etapach wg harmonogramu opublikowanego w Załączniku nr 1 Regulaminu Konkursu.
Zapraszamy do zgłaszania prac zgodnie z wytycznymi w Regulaminie Nagrody „DYPLOM ROKU” do dnia 12 maja 2023 r. na adres mailowy biura OW SARP: kontakt@sarp.warszawa.pl.
Zgodnie z Regulaminem Dorocznej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich im. Zbyszka Zawistowskiego – DYPLOM ROKU 2023, Etap 1 przeprowadza dany Oddział SARP – eliminacji na szczeblu okręgowym Komisja Kwalifikacyjna OW SARP dokona do dnia 26.05.2023 r.
Finał konkursu o Doroczną Nagrodę DYPLOM ROKU odbędzie się 6 października 2023 r. w Łodzi. O miejscu uroczystości SARP powiadomi w terminie późniejszym.
Wszelkie pytania dotyczące konkursu prosimy kierować na adres mailowy Organizatora: dyplom.roku@sarp.pl.
Strona www konkursu: OGŁOSZENIE KONKURS DYPLOM ROKU 2023
Z inicjatywy Sekcji Architektury Krajobrazu OW SARP, Oddział Warszawski SARP prowadzi akcję informacyjną, mającą na celu przestrzeganie prawa autora do oznaczania utworu, dzieła jego imieniem i nazwiskiem.
Zachęcamy do przyłączenia się do akcji #prawoautora poprzez dodawanie komentarzy z prośbą o podanie autora/autorów i oznaczaniem „#prawoautora” publikacji związanych z projektami z dziedziny architektury, architektury krajobrazu i urbanistyki bez podanego autora/ów projektu, wizualizacji. Hasło podstawowe akcji to #prawoautora. Hasła uzupełniające to np. #sarpztworcami, #autorobiektu.
W wyniku nawiązanej współpracy OW SARP z Kancelarią Prawną „Błeszyński i Partnerzy – Radcowie Prawni” dr Katarzyna Błeszyńska opracowała w XII.2021 roku opinię prawną pt.: „Utwory projektowe z zakresu architektury oraz architektury krajobrazu – zasady korzystania z poszanowaniem praw autorskich”.
Opinia ta została udostępniona w lutym 2022 roku na stronie OW SARP do pobrania w pdf.
Wyżej wymieniona opinia prawna – pod nieco zmodyfikowanym tytułem – została opublikowana we wrześniowym numerze Przeglądu ustawodawstwa gospodarczego Business Law Journal – wiodącego i cytowanego periodyku prawniczego (nr 9(891), Rok LXXV) pt. „Dzieła architektoniczne i architektura krajobrazu jako utwory oraz obowiązek oznaczania ich autorstwa”.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią opinii.
Sekcja Architektury Krajobrazu OW SARP zaprasza na dwudniowe szkolenie OW SARP dla architektów i architektów krajobrazu, działających w zawodzie: „Prawo autorskie przy projektowaniu małej architektury.”
PRELEGENCI:
mec. Maria du Vall, adwokat
mec. Michał Karczmitowicz, radca prawny
DATY I LOKALIZACJA:
21.04.2023 (piątek) w godzinach: 10:00-16:00 I Pałac K. Zamoyskiego, ul. Foksal 2, Warszawa
24.04.2023 (poniedziałek) w godzinach: 10:00-14:00 I platforma zoom OW SARP
Wstęp wolny za zgłoszeniem udziału: kontakt@sarp.warszawa.pl
(prosimy o dopisek w temacie email: „Szkolenie 21 i 24 kwietnia z prawa autorskiego”)
UWAGA: Liczba uczestników szkolenia jest ograniczona. Rejestracja uczestników szkolenia nastąpi wg kolejności zgłoszeń.
Do dnia 13 kwietnia pierwszeństwo udziału w szkoleniu będą mieć członkowie OW SARP bez zaległości składkowych oraz osoby wskazane przez Partnera Wydarzenia. [ więcej ]
W dniu 28 marca 2023 roku przedstawiciele Sekcji Architektury Krajobrazu Oddziału Warszawskiego SARP po raz pierwszy przyznali nagrodę oraz wyróżnienia dla najlepszych prac dyplomowych, zaprezentowanych na wystawie Praca Dyplomowa Inżynierska, wykonanych na kierunku Architektura Krajobrazu na SGGW w roku akademickim 2022/2023.
Organizatorem wystawy jest Katedra Sztuki Krajobrazu z Instytutu Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a jej patronem honorowym OW SARP.
W tym roku jury obradowało w składzie:
Katarzyna Łowicka – przewodnicząca Sekcji Architektury Krajobrazu OW SARP, Magdalena Kazulo-Kleyff – wiceprzewodnicząca Sekcji AK i Jakub Zemła – członek Sekcji AK, przewodniczący jury.
Jury Sekcji Architektury Krajobrazu OW SARP po przeglądzie posterów prac studenckich przyznało wyróżnienia najlepszym pracom. [ więcej ]
Informujemy, że Biuro OW SARP w najbliższym tygodniu będzie czynne:
Poniedziałek – 8.00-16.00
Wtorek – 8.00-14.00
Środa – 8.00-14.00
Czwartek – nieczynne
Piątek – 8.00 – 16.00
PRZEPRASZAMY ZA NIEDOGODNOŚCI
14 kwietnia 2023 roku (piątek) zapraszamy na konferencję naukową „Utwór architektoniczny i jego twórca w świetle prawa autorskiego.”
Przedmiotem konferencji jest dialog pomiędzy architektami, architektami krajobrazu i specjalistami z zakresu prawa autorskiego o stanie ochrony twórczości architektonicznej w świetle obowiązującego prawa autorskiego, podstawowych problemach występujących w praktyce i postulatach twórców utworów architektonicznych.
Konferencja jest organizowana pod patronatem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, we współpracy z członkami Sekcji Autorów Dzieł Architektonicznych tego Stowarzyszenia, a także z architektami zrzeszonymi w Mazowieckiej Okręgowej Izbie Architektów RP oraz w Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Konferencja odbędzie się w dniu 14 kwietnia 2023 roku (piątek) godz. 10.00-16.00 w Sali Kolumnowej Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa
RSVP
Wstęp wolny za zgłoszeniem uczestnictwa do dnia 13 kwietnia (czwartek) 2023 roku: dossiermk@poczta.onet.pl
Program konferencji