
Jakiś czas temu poznaliśmy listę inwestycji nominowanych do Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe. Wśród nich znajduje się osiem inwestycji zrealizowanych przez warszawskich projektantów: [ więcej ]
Jakiś czas temu poznaliśmy listę inwestycji nominowanych do Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe. Wśród nich znajduje się osiem inwestycji zrealizowanych przez warszawskich projektantów: [ więcej ]
Ruszyło przyjmowanie zgłoszeń do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy.
Do 8 marca można zgłaszać propozycje realizacji oddanych do użytkowania w 2020 roku i wydarzenia, które miały miejsce w ubiegłym roku.
Kategorie w których będzie przyznana nagroda to:
Szczegóły i formularz zgłoszenia na stronie: Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy
Po raz ósmy zapraszamy młodzież szkolną do udziału w konkursie związanym z programem „Kształtowanie przestrzeni”, organizowanym przez Izbę Architektów RP oraz Fundację Promocji Architektury Stowarzyszenia Architektów Polskich.
SPOTKAJMY SIĘ W MIEŚCIE – tak brzmi hasło przewodnie edycji realizowanej w 2021 roku.
Miejscem spotkań zajmowaliśmy się już w II edycji konkursu, ale zdecydowaliśmy się wrócić do tematu, bo czując przesyt zdalną szkołą i pracą, jaką wymusił korona wirus, stęskniliśmy się za swobodnymi spotkaniami „w realu”. Ciekawi jesteśmy, w jakich miejscach młodzi ludzie mają ochotę zobaczyć się z rówieśnikami po kilkunastu miesiącach przymusowego siedzenia w domach. Jak powinna wyglądać przestrzeń przeznaczona dla młodzieży? Młodzi mają głos – czekamy na pomysły!
Tegoroczna edycja Konkursu odbywa się w oparciu o dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Regulamin wraz z załącznikami dostępny jest na stronie: www.ksztaltowanieprzestrzeni.pl/konkurs-2020
Pomysł stworzenia Pawilonu zrodził się podczas kadencji Prezesa Zarządu OW SARP arch. Jakuba Wacławka. Miał być oknem na świat, zbliżającym architekturę do jej odbiorców i miejscem otwartej dla warszawiaków przestrzeni do dyskusji o architekturze i potencjale gospodarczym miasta.
Idea ZODIAK-u została podchwycona przez władze stolicy. OW SARP wspólnie z Miastem zaczęli szukać formuły w jakiej pomysł mógł się urzeczywistnić, przy założeniu, że będzie to przedsięwzięcie realizowane we wzajemnej współpracy. Ponieważ Stowarzyszenie nie dysponowało potencjałem do zrealizowania inwestycji, Ratusz zobowiązał się pokryć koszty projektu i przebudowy Pawilonu. Przeprowadzono publiczne przetargi na projekty Pawilonu i jego otoczenia oraz przystąpiono do realizacji, która przez cały okres budowy bardzo aktywnie wspomagana była merytorycznie przez delegowanych do tego zadania członków OW SARP. [ więcej ]
9 grudnia 2020 r. poznaliśmy laureatów Konkursu Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy. [ więcej ]
Zgłoś się do Konkursu TEORIA lub Stypendium PRAKTYKA już teraz!
Trwa nabór zgłoszeń do Konkursu TEORIA oraz Stypendium PRAKTYKA 2020. Jak co roku Fundacja im. Stefana Kuryłowicza poszukuje śmiałych i nowatorskich tekstów teoretycznych badających relacje architektury i kultury oraz ciekawych i odpowiedzialnych społecznie projektów architektonicznych zmierzających do poprawienia jakości przestrzeni publicznej w Polsce. Zgłoszenia można przesyłać do 17 stycznia 2021 r.
Konkurs TEORIA
Wydaj własną książkę i zdobądź główną nagrodę finansową!
Konkurs TEORIA to program, w ramach którego zwycięski tekst, podejmujący w sposób ciekawy i nowatorski tematykę związków architektury i kultury, zostanie opublikowany w formie dwujęzycznej, polsko-angielskiej książki. Laureat Konkursu TEORIA otrzyma ponadto nagrodę finansową w wysokości 3.500 zł. Dodatkowo Fundacja zapewnia promocję publikacji i jej autora bądź autorów. Jury w znamienitym składzie: Przewodnicząca Ewa P. Porębska, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Grzegorz Piątek, Jacek Purchla, Bogna Świątkowska, Marta A. Urbańska, Piotr Sarzyński będzie oceniać prace pod względem ich tematyki, merytoryczności, oryginalności, spójności i jasności przekazu, a także istotności w kontekście kulturotwórczej roli architektury.
15 października br., podczas spotkania w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK, zaprezentowane zostaną efekty 6-miesięcznej pracy zwycięzców konkursów TEORIA i PRAKTYKA organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Rozpocznie się także kolejna odsłona oraz nabór do obu programów Edycji 2020.
Finał konkursów Edycji 2019 odbędzie się 15 października br. o godz. 17:00 w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK. [ więcej ]
1) Minister Rozwoju rozpoczął nabór wniosków do Konkursu o Nagrodę Ministra Rozwoju za prace dyplomowe, rozprawy doktorskie oraz publikacje w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.
Nagrody są przyznawane corocznie, według następujących kategorii i zasad:
– prace inżynierskie – maksymalnie 8 nagród w formie statuetek;
– prace magisterskie – maksymalnie 12 nagród w formie statuetek;
– rozprawy doktorskie – maksymalnie 8 nagród w formie statuetek;
– krajowe publikacje – maksymalnie 4 nagrody w formie statuetek. [ więcej ]
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,
Dzisiaj zostały ogłoszone wyniki trzeciego etapu konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE miesięcznika Architektura Murator. W finałowym etapie znalazło się 21 realizacji (po 3 w każdej z 7 kategorii konkursowych), które zostaną zaprezentowane przez autorów podczas otwartego dla publiczności spotkania w dniach 7 i 8 października 2020 roku w ZODIAKu – Warszawskim Pawilonie Architektury. https://architektura.muratorplus.pl/zycie-w-architekturze/21-realizacji-nominowanych-do-nagrod-glownych-w-konkursie-zycie-w-architekturze_10690.html?utm_source=eloqua&utm_medium=email_n_architektura&utm_campaign=newsletter_arch&fbclid=IwAR3omk6UxhQCcgiqgsA0Vcqz5GR1cw268F1IyNuuvwGTo0Ug3pHhjiqMEw0
[ więcej ]
Rozpoczęło się głosowanie w plebiscycie publiczności 6. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy.
Jury konkursu przyzna nagrody projektantom i inwestorom najlepszych inwestycji w kategoriach:
• Architektura użyteczności publicznej,
• Architektura komercyjna,
• Architektura mieszkaniowa,
• Nowe życie budynków,
• Projektowanie przestrzeni publicznej,
• Wydarzenie architektoniczne. [ więcej ]
Tygodnik Polityka opublikował piątkę finałowych obiektów Nagrody Architektonicznej POLITYKI za rok 2019. Spośród finalistów jury wybierze laureata Grand Prix.
Oto lista finalistów 9. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI (alfabetycznie):
Do niedzieli 19 kwietnia wszyscy mogą wziąć udział w plebiscycie publiczności wskazując swój ulubiony projekt wśród finałowej piątki. Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu i wyłonieniu laureata Nagrody Internautów.
Przedstawienie nominowanych kandydatów, oraz strona głosowania na stronie www organizatora konkursu.
Składanie przez dyplomantów prac konkursowych do Nagrody Dyplom Roku w formie skrótowych opracowań w Etapie 1 oraz zeskanowanej Karty Zgłoszenia Uczestnictwa, następuje tylko drogą elektroniczną na adres mailowy biuro@sarp.warszawa.pl.
Prace należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 27 marca 2020.
Informujemy, że składanie prac konkursowych do Nagrody BDA-SARP w formie opisu pracy w języku polskim zawierającego kluczowe założenia ideowe i rozwiązania techniczne o objętości maksymalnie 1 strony A4 (1860 znaków wraz ze spacjami) przez dyplomantów, następuje tylko drogą elektroniczną na adres mailowy biuro@sarp.warszawa.pl.
Prace muszą posiadać także skan Karty Zgłoszenia Uczestnictwa. Prace należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 27 marca 2020.
24 stycznia 2020 roku przedstawiciele Sekcji Architektury Krajobrazu Oddziału Warszawskiego SARP po raz dziewiąty przyznali nagrody oraz wyróżnienia dla najciekawszych dyplomów, zaprezentowanych na wystawie najlepszych prac magisterskich, wykonanych na kierunku Architektura Krajobrazu na SGGW w roku akademickim 2018/2019. Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się w czasie uroczystego otwarcia wystawy „MGR-AK-2019”, w dniu 24 stycznia 2020 r. w Muzeum SGGW. [ więcej ]
Miło nam ogłosić, że twórcy Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK uhonorowani zostali Nagrodą Architektoniczną Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy w aż dwóch kategoriach: Najlepszy budynek użyteczności publicznej oraz Nagroda Mieszkańców.
Ta ostatnia jest szczególnie cenna i bliska naszym sercom, bo dowodzi, ze jesteśmy Wam potrzebni. Dziękujemy za wasze głosy i zapewniamy, że dołożymy jeszcze więcej sił, by jeszcze ciekawiej opowiadać o naszej pasji.
Gratulujemy wszystkim pomysłodawcom, inicjatorom i projektantom Pawilonu!
Nagrody Sekcji Architektów Krajobrazu OW SARP dla najlepszych prac magisterskich, wykonanych na Kierunku Architektura Krajobrazu SGGW
W maju 2019 roku przedstawiciele Sekcji Architektury Krajobrazu Oddziału Warszawskiego SARP po raz ósmy przyznali nagrody oraz wyróżnienia dla najciekawszych dyplomów, zaprezentowanych na wystawie najlepszych prac magisterskich, wykonanych na kierunku Architektura Krajobrazu na SGGW. [ więcej ]
Przed nami 5. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Najlepsze obiekty i wydarzenia 2018 roku wybierze jury złożone z ekspertów i władz miasta, a także mieszkańcy. Kandydatów do nagrody można zgłaszać do 21 czerwca br.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy promuje nowe budynki, a także zabytkowe i zrewitalizowane przestrzenie publiczne, takie jak place, ulice czy trakty spacerowe. Szansę na laur mają również wydarzenia poświęcone szeroko rozumianej architekturze i sztuce, m.in. wystawy, książki czy tymczasowe instalacje.
Zgłoszenie kandydatów do nagrody może nadesłać każdy – projektanci, inwestorzy i mieszkańcy Warszawy od do 21 czerwca br. za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego tutaj.
Miasto Stołeczne Warszawa, w imieniu którego działa Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają na oficjalne, publiczne ogłoszenie wyników konkursu realizacyjnego na rewitalizację Parku Pole Mokotowskie w Warszawie, które odbędzie się 6 lipca (piątek) 2018 r. o godzinie 15:30 w Bibliotece Narodowej al. Niepodległości 213 w Warszawie (Sala Darczyńców, wejście A – od strony parku Pole Mokotowskie).
Dyskusja pokonkursowa odbędzie się 11 lipca (środa) 2018 r. o godzinie 16:30
Wystawa pokonkursowa czynna będzie od 6 lipca do 13 lipca 2018 r. w godzinach otwarcia Biblioteki Narodowej.
21 maja 2018 w ramach “Tygodnia z Architekturą” odbyła się uroczystość wręczenia nagród i otwarcie wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac w konkursie “Dyplom roku OW SARP”.
Imprezę uświetnił wykład „ZAKLĘTE REWIRY” – O PROCESIE PROJEKTOWANIA OD KUCHNI Marcina Garbackiego (Projekt Praga).
Członkowskie Warsztaty Wykład Konferencja Wystawa Nagrody SARP Wydarzenie Spacer
Oddział Warszawski SARP serdecznie zaprasza na wydarzenia organizowane w ramach TYGODNIA Z ARCHITEKTURĄ 2018, które odbywać się będą w dniach 21-30 maja 2018 w siedzibie SARP przy ul Foksal 2 w Warszawie.
[ więcej ]