Informujemy o wynikach konkursu na kuratora wystawy PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ LAB 2023-24:
Jury wybrało na kuratora wystawy kol. Igora Łysiuka.
Gratulujemy!
Poniżej znajduje się protokół z obrad Jury wraz z zaleceniami pokonkursowymi.
Informujemy o wynikach konkursu na kuratora wystawy PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ LAB 2023-24:
Jury wybrało na kuratora wystawy kol. Igora Łysiuka.
Gratulujemy!
Poniżej znajduje się protokół z obrad Jury wraz z zaleceniami pokonkursowymi.
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami organizowanego przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej ogólnopolskiego konkursu na dyplom prośrodowiskowy.
W sobotę 20 maja poznaliśmy laureatów konkursu na najlepszy dyplom prośrodowiskowy. Organizatorzy podkreślają, że świadomość zjawisk takich jak zanieczyszczenie powietrza i wód, wzrost ilości odpadów, ograniczone zasoby i postępujące zmiany klimatu, które w znacznym stopniu są konsekwencją sposobu w jaki kształtujemy nasze środowisko zbudowane, powinny dziś determinować pracę architektów.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 70 absolwentek i absolwentów polskich uczelni wyższych na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu architekta, którzy obronili swoje prace dyplomowe w 2022 roku. Nadesłano 27 prac inżynierskich i 43 prace magisterskie, po weryfikacji formalnej do udziału w konkursie zaakceptowano 26 prac inżynierskich i 39 prac magisterskich. Jury doceniło atrakcyjność i wysoki poziom proponowanych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych, trafność doboru rozwiązań prośrodowiskowych, adekwatność pomysłu do wyzwań kryzysu klimatycznego i założeń neutralności klimatycznej, innowacyjność i oryginalność pomysłów projektowych oraz czytelność przekazu i jakość prezentacji. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach – na najlepsze prace inżynierskie i prace magisterskie. Oto lista laureatów: [ więcej ]
W sobotę 24 czerwca 2024 r. zapraszamy na architektoniczne przesilenie – nasz świat ponownie będzie kręcił się wkoło Jazdowa! Świętujmy koniec roku akademickiego i początek lata w “domku Architektury”!
Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury PW wraz z Oddziałem Warszawskim SARP, Wydziałową Radą Samorządu WAPW, Kołami Naukowymi Rysunku, Architektury Rodzimej i Architektury Kryzysu Klimatycznego, pod patronatem Dziekana Wydziału Architektury PW zapraszają na Piknik Architektury! [ więcej ]
Zapraszamy 20 czerwca 2023 r. (wtorek) o godz. 18.00 do ZODIAKu – Warszawskiego Pawilonu Architektury na prezentację książki „Architektoniczny krajobraz Warszawy 2022”?
W 2022 roku minęło dwadzieścia lat od wydania książki „Krajobraz architektoniczny Warszawy końca XX wieku”. W ubiegłym roku wydana została książka o Warszawie lat dwudziestych XXI wieku.
Autorzy porozmawiają o tym, czy stolicę da się lubić i czy przemiany krajobrazu architektonicznego Warszawy ostatnich 20 lat dokonywały się w sposób logiczny, czytelny dla jej mieszkańców i tych, którzy Warszawę odwiedzają,
Rozmawiać będą:
prof. Sławomir Gzell – członek Sekcji Architektury Krajobrazu OW SARP, Grzegorz Piątek, dr hab. Grzegorz Rytel, prowadzenie: Karolina Wojciechowska
Podczas spotkania będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie.
W najbliższą środę (24.05.2023 r.) zapraszamy na majowe spotkanie otwarte.
Godzina 18.00, Pałac Zamoyskiego przy Foksal 2 w Warszawie.
Zmiany programowe kształcenia architektów wprowadziły wymóg semestralnych, obowiązkowych praktyk zawodowych dla studentów politechnicznych wydziałów architektury.
W związku z tym Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej wraz z Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów RP poszukują patronów praktyki studenckiej.
Zgłoszenia przyjmuje do 7 kwietnia 2023 r. Pełnomocnik Dziekana ds. Praktyk mgr inż. arch. Małgorzata Nowak-Pieńkowska, e-mail: Malgorzata.Pienkowska@pw.edu.pl.
Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję mającą na celu podniesienie jakości przygotowania zawodowego zawodowego przyszłych architektów.
List Prodziekana ds. Ogólnych Wydziału Architektury PW, dr inż. arch. Jerzego Grochulskiego.
INFORMUJEMY, ŻE BIURO ODDZIAŁU WARSZAWSKIEGO SARP W CZWARTKI I PIĄTKI TYMCZASOWO BĘDZIE CZYNNE W GODZ. 8.00-14.00.
PRZEPRASZAMY ZA NIEDOGODNOŚCI
Oddział Warszawski SARP poszukuje osoby na stanowisko:
ASYSTENT/ASYSTENTKA DS. ADMINISTRACYJNYCH I ORGANIZACYJNYCH
Zakres obowiązków:
Zmarła inż. Ewa Kosmala-Więckowska. Projektantka akustyk i ekspertka ochrony przed hałasem.
Wspaniała osoba, zawsze pogodna i pełna optymizmu, obdzielająca hojnie swoim entuzjazmem do życia i pracy wszystkich na swej drodze.
Wspierała działalność dydaktyczną Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Była współautorką wielu udanych realizacji: sal koncertowych, teatrów, studiów, sal widowiskowych, kin i wnętrz kościelnych, które poza pięknem formy architektonicznej pozostają miłe dla ucha słuchaczy.
Pozostanie w pamięci jako wspaniały, dobry człowiek i prawdziwy przyjaciel dla wielu osób.
Msza pożegnalna będzie miała miejsce 23 marca 2023 r. (czwartek) o godzinie 10.15 w kościele p.w. Św. Jozafata na ul. Powązkowskiej 90 w Warszawie po czym nastąpi odprowadzenie do grobu na cmentarzu Powązki Wojskowe przy ul. Powązkowskiej 43/45 w Warszawie.
Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom składamy kondolencje.
Członkowskie Warsztaty SARP Wydarzenie Konkurs Ogłoszenie Patronat OW SARP
Celem programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza jest wspieranie twórczości młodych, kreatywnych i poszukujących architektów, umacnianie w nich postawy odpowiedzialności za ład architektoniczno-urbanistyczny, podejmowanie prób rozpoznawania współczesnych problemów przestrzeni publicznej oraz wypracowywania odważnych i uwzględniających potrzeby społeczności lokalnych rozwiązań tych problemów. Stypendium PRAKTYKA i Konkurs TEORIA zostały pomyślane jako uzupełniające się inicjatywy, które nie tylko poszukują świeżego spojrzenia na architekturę, ale także nowego języka, który umiałby owo spojrzenie przekazać odbiorcy. [ więcej ]
W imieniu Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. arch. Krzysztofa Koszewskiego oraz Prodziekana ds. Studiów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. arch. Mirosława Orzechowskiego zapraszamy do udziału w trzeciej edycji aukcji na rzecz Fundacji Charytatywni wspierającej bezpośrednio Centrum Św. Marcina De Porres w Fastowie pod Kijowem. Aukcja odbędzie się podczas święta Wydziału w maju 2023 r.
Wszystkie koleżanki i kolegów uprawiających różne dyscypliny sztuki zapraszamy do składania prac na rzecz wiosennej aukcji. Prace można składać w Biurze Dziekana od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15.00 do 30 marca 2023 r.
Przedstawiamy książkę „Warszawa rysuje Skopje” wydaną przez Fundację Centrum Architektury autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej.
To po raz pierwszy zbadana i szczegółowo opowiedziana wyjątkowa historia udziału polskich urbanistów w odbudowie i planowaniu zburzonego w trzęsieniu ziemi (1963) Skopje.
Premiera książki odbyła się 27 kwietnia 2022 r. podczas spotkania w Pawilonie SARP.
Autorka na początku grudnia została wyróżniona przez Stowarzyszenie Architektów Polskich medalem Bene Merentibus: za zasługi dla rozwoju architektury polskiej, w tym promowanie polskiej kultury w Macedonii Północnej oraz przywracanie pamięci o światowej klasy osiągnięciach polskich architektów.
Polecamy księgarnię Fundacji Centrum Architektury, której statutową misją jest popularyzacja wiedzy o architekturze i pracy architektów.
Zachęcamy do odwiedzin księgarni i zakupów wartościowych, starannie wydanych pozycji z zakresu architektury.
Adres księgarni: www.centrumarchitektury.org/ksiegarnia
on line Członkowskie SARP Wydarzenie Ogłoszenie Spotkanie Pawilon ZODIAK Sekcje i Koła
Nadchodzi czas Świąt Bożego Narodzenia, oczekiwanie na Nowy Rok.
W imieniu Zarządu Oddziału Warszawskiego SARP, zapraszam na wspólne spotkanie świąteczne – Śledzika Architektonicznego 21 grudnia 2022 r. o godzinie 18.00 w
Warszawskim Pawilonie Architekury ZODIAK, Pasaż Stefana Wiecheckiego “Wiecha” 4.
Od kilku lat marzyło nam się spotkanie świąteczne we wspólnym architektonicznym gronie. Przez czas pandemii, ze zdwojoną siłą zrozumieliśmy, jak ważne są takie spotkania „po prostu”.
Spotkajmy się właśnie tak po prostu, na chwilę, po koleżeńsku, podsumowując rok ale i składając sobie życzenia na rok kolejny.
Jako OW SARP organizujemy skromny poczęstunek. Będzie nam miło, jeśli przyjdziecie ze swoimi smakołykami na wspólny stół.
Zapraszamy od 18.00 a już o 18.15 pierwszy rarytas wieczoru – oprowadzanie autorskie Ewy P. Porębskiej po wystawie „Archikolaże”.
Mam nadzieję do zobaczenia!
Marta Sękulska-Wrońska
Prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego SARP
W imieniu Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. arch. Krzysztofa Koszewskiego oraz Prodziekana ds. Studiów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. arch. Mirosława Orzechowskiego zapraszamy do udziału w drugiej edycji akcji wsparcia Ukrainy.
Dzięki aktywności koleżanek i kolegów ze środowiska architektów związanych z Wydziałem Architektury PW, Centrum Św. Marcina De Porres w Fastowie koło Kijowa zostało zasilone kwotą ponad 10 tysięcy złotych. Fundusze te zostały przeznaczone na zakup materiałów wykorzystanych do odbudowy domów zniszczonych podczas rosyjskiej okupacji obwodu kijowskiego.
Kontynuujemy wsparcie dla walczącej Ukrainy, podjęte z inicjatywy kolegów Aleksandra Chylaka i Konrada Kucza-Kuczyńskiego. [ więcej ]
Zapraszamy do pobrania bezpłatnej wersji elektronicznej lub egzemplarza papierowego nowej książki Fundacji Sendzimira pt. “Rewaloryzacja i modernizacja budynków historycznych w dobie kryzysu klimatycznego”.
Książkę jest adresowana do szerokiego grona odbiorców, którzy poszukują wskazówek:
Pozycja jest pierwszym na rynku polskim kompendium wiedzy o modernizacji budynków historycznych, zawierającym praktyczne wskazówki jak ograniczyć negatywny wpływ budynków historycznych na środowisko naturalne i klimat oraz jak wzmocnić ich odporność na zagrożenia wynikające ze zmian klimatu. [ więcej ]
Z wielkim smutkiem zawiadamiamy o śmierci naszej koleżanki architektki
ANETY WLAZŁO
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w kościele p.w. NMP Matki Kościoła w Sulejówku
ul. Żeromskiego 18, dnia 16.09.2022 roku o godzinie 12.00.
Po uroczystościach nastąpi odprowadzenie na cmentarz parafialny przy
Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Rodzina Zmarłej zwraca się z prośbą do gości, aby zaniechali przyniesienia kwiatów, a w zamian zechcieli wziąć udział w zbiórce charytatywnej na rzecz
Hospicjum Domowego im. Cicely Saunders
Informujemy, że w dniach 7 i 8 września br. (środa i czwartek) biuro OW SARP będzie otwarte krócej – w godz. 8.00-14.00. Przepraszamy za niedogodności.
Rusza kolejna odsłona konkursu „Dom z klimatem”. W tej edycji Ministerstwo Klimatu i Środowiska
wraz z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich nagrodzą najlepsze
zrealizowane inwestycje, które zostały zaprojektowane i wybudowane w sposób odpowiedzialny
klimatycznie. [ więcej ]
Fundacja Brda prowadzi projekt OKNA w ramach którego zbiera i we wrześniu wysyła okna z drugiego obiegu do Ukrainy. Chce w ten sposób dołożyć cegiełkę do odpowiedzenia na pilną potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa, termoizolacji i godnych warunków mieszkaniowych dla Ukraińców i Ukrainek, którzy zostali w lub powrócili do zbombardowanych regionów Ukrainy.
Projekt trwa od lipca, do dziś udało się uzbierać ponad 550 okien. Te pół tysiąca z hakiem pojedzie transportem humanitarnym do obwodu kijowskiego, iwanofrankiwskiego i czernichowskiego wspomagając 5 ukraińskich inicjatyw i organizacji społecznych zajmujących się odbudową.
Więcej o działaniach przeczytacie pod poniższymi linkami:
https://pomagam.pl/projektokno
https://www.instagram.com/fundacjabrda/
https://bit.ly/3SNQob4
Zbiórka finansowa na portalu pomgam.pl trwa jeszcze do końca sierpnia. Od września rozpocznie się pakowanie okien i wysyłka tak, by zdążyć przed drastycznym spadkiem temperatur. Opakowania i transport to jednak najbardziej kosztowne elementy projektu.
Zapraszamy do wsparcia.
on line materiał partnera OW SARP Członkowskie SARP Ogłoszenie Sekcje i Koła
W imieniu Zarządu Architecture Sans Frontieres International oraz Koła Architekci bez granic Polska OW SARP zapraszamy na cykl wykładów otwartych w ramach corocznego spotkania ASF Dialogues. W tym roku spotkanie odbywa się w Warszawie, a jego tematem jest Architecture of the crisis.
Wykłady odbędą się w niedzielę 26 czerwca 2022 r. o 14.00 w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury i będą dotyczyć uchodźców, koncentrując się głównie na kryzysie migracyjnym w Polsce przez pryzmat wojny na Ukrainie.
Agenda spotkania:
14:00 _THE INTRODUCTION Meet ASF International
14.15 _THE HOST ASF Poland – Magda Federowicz-Boule
14.30 _THE CRISIS Polish answer to refugee crisis – Julia Brzezińska i Justyna Kowalik
14:45 _THE SHELTER Shigeru Ban’s bamboo structure – Hubert Trammer
15.00 _THE HOSTILITY or hospitality? The Consequences of policies of exclusion for “other” refugees -Faten Kikano
15.15 _THE TRAININGS- Ali Asgary, York University
15.30 a short breake to take freash air and add some caffeine into the bloodstream
15.45 _THE HEALTH -Michel di Marco, WHO
16.00 _THE WISH National Union of Architects of UA – Olena Oliynyk, D.Sc. D.Arch. Vice-President of NSAU
16.30 _THE ARCHITECT A life as an architect in the crisis -Erik Christensen
16.45 _THE YOUTH Empowering children foundation – Renata Szredzińska Board of FFDS
Wydarzenie w języku angielskim.
Prelegentami będą między innymi przedstawiciele: York University Canada, World Health Organization, Narodowego Stowarzyszenia Architektów Ukrainy, United Nations, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Architecture sans frontières Québec oraz Hubert Trammer i ASF Polska.
Wydarzenie będzie również transmitowane online.