Archiwum: luty 2023
Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich informuje, że do dnia 5 kwietnia 2023 r. można nadsyłać zgłoszenia do konkursu NAGRODA ROKU SARP, edycja 2023 za wybudowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przekazany do użytku w minionym roku kalendarzowym 2022 obiekt lub zespół obiektów o znaczących wartościach architektonicznych.
O przyznanie Nagrody mogą występować architekci-autorzy, a także Oddziały SARP, biura i pracownie projektowe, inwestorzy, organy administracji publicznej i redakcje magazynów architektonicznych, po uzyskaniu zgody autorów.
Harmonogram konkursu:
20 luty 2023 r. – ogłoszenie konkursu.
do 5 kwietnia 2023 r.– zgłaszanie obiektów do konkursu – liczy się data doręczenia do siedziby ZG SARP przy ul. Foksal 2 w Warszawie.
12 maja 2023 r. – termin ogłoszenia wyników konkursu; wernisaż wystawy, siedziba SARP, ul. Foksal 2 w Warszawie.
Jury przyzna autorom (zespołom autorskim) nagrody w kategoriach:
- Budynek mieszkalny jednorodzinny.
- Budynek mieszkalny wielorodzinny.
- Budynek biurowy, oświaty lub administracji.
- Budynek kultury.
- Inny budynek użyteczności publicznej.
- Przestrzeń publiczna.
- Architektura w przestrzeni dziedzictwa.
- Architektura wnętrz.
- Architektura krajobrazu.
- Zróżnicowany rozwój i budynki certyfikowane.
oraz GŁÓWNĄ NAGRODĘ ROKU SARP dla jednego z obiektów.
Szczegóły na stronie www Konkursu.
Zmarł arch. Marian Łyczkowski.
Członek Oddziału Warszawskiego SARP od 1952 roku.
Urbanista związany zawodowo z warszawskim Powiślem. Tworzył w kraju oraz za granicą.
Żołnierz AK.
Stypendium Praktyka z „Warsztatami z mentorem” i Konkurs Teoria z „Warsztatami pisania o architekturze” – nabór do nowej edycji programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
Członkowskie Warsztaty SARP Wydarzenie Konkurs Ogłoszenie Patronat OW SARP
Trwa nabór zgłoszeń do VIII edycji Stypendium PRAKTYKA z „Warsztatami z Mentorem”, które Fundacja im. Stefana Kuryłowicza zorganizuje w Gdańsku w dn. 1-2 kwietnia 2023 r., oraz nabór do X edycji Konkursu TEORIA w nowej odsłonie – trzyetapowego programu połączonego ze stacjonarnymi, 2-dniowymi „Warsztatami pisania o architekturze”, które odbędą się w Domu Kuryłowiczów w Kazimierzu Dolnym w dn. 22-23 kwietnia 2023 r.
Celem programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza jest wspieranie twórczości młodych, kreatywnych i poszukujących architektów, umacnianie w nich postawy odpowiedzialności za ład architektoniczno-urbanistyczny, podejmowanie prób rozpoznawania współczesnych problemów przestrzeni publicznej oraz wypracowywania odważnych i uwzględniających potrzeby społeczności lokalnych rozwiązań tych problemów. Stypendium PRAKTYKA i Konkurs TEORIA zostały pomyślane jako uzupełniające się inicjatywy, które nie tylko poszukują świeżego spojrzenia na architekturę, ale także nowego języka, który umiałby owo spojrzenie przekazać odbiorcy. [ więcej ]
Instytut Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Oddział Kraków ogłaszają dwuetapowy, ograniczony i realizacyjny konkurs na koncepcję architektoniczną nowego budynku Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie.
Pula nagród (kwoty brutto) – 135 000,00 PLN
I nagroda 30 000,00 PLN oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi na podstawie wybranej Pracy konkursowej
II nagroda 20 000,00 PLN
III nagroda 10 000,00 PLN
oraz Nagrody pieniężne w wysokości 15 000,00 PLN dla Uczestników Konkursu, którzy zostaną zaproszeni do Etapu II i złożą w nim kompletną Pracę konkursową.
Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w Konkursie upływa 10 marca 2023r. o godz. 12.00
Materiały konkursowe dostępne są na stronie internetowej SARP Oddział Kraków.
Zapraszamy do udziału.
Informujemy, że dyskusja pokonkursowa Konkursu SARP 1032 na koncepcję adaptacji i modernizacji nowej siedziby Narodowe Archiwum Cyfrowe w Warszawie odbędzie się w siedzibie Oddziału Warszawskiego SARP, ul. Foksal 2 w Warszawie (parter budynku, sala Lustrzana) w dniu 24.02.2023 r. o godzinie 15.00.
Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do wzięcia udziału w konkursie o DOROCZNĄ NAGRODĘ STOWARZYSZENIA ARCHITEKTÓW POLSKICH im. ZBYSZKA ZAWISTOWSKIEGO – DYPLOM ROKU 2023 przyznawaną za najlepszy projekt dyplomowy absolwentowi,
który uzyskał w danym roku na wyższej uczelni w Polsce tytuł magistra inżyniera architekta.
Wybór prac do finału konkursu odbędzie się w trzech etapach wg harmonogramu dostępnego na stronie www organizatora.
Uroczystość wręczania nagród i wyróżnień Laureatom Konkursu Dyplom Roku SARP 2023 odbędzie się w dniu 6 października 2023 r. w Łodzi. O miejscu uroczystości SARP powiadomi w terminie późniejszym.
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres mailowy: dyplom.roku@sarp.pl
Wszelkie informacje, regulamin Konkursu wraz z załącznikami można znaleźć na stronie www organizatora.
20 lutego 2023 r. w siedzibie Oddziału Warszawskiego SARP rozstrzygnięto konkurs SARP 1032 na koncepcję adaptacji i modernizacji nowej siedziby Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie.
I NAGRODA
pieniężna w wysokości 30 000,00 zł brutto oraz Nagroda w postaci zaproszenia do negocjacji
w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi na podstawie wybranej pracy
konkursowej została przyznana Pracy konkursowej o Numerze Identyfikacyjnym Uczestnika 043 (Numer nadany przez Sekretarza Konkursu: 003)
Uczestnik Konkursu samodzielnie biorący udział w Konkursie:
CH+ Architekci Wojciech Chrzanowski
ul. Piastowska 35/4
50-361 Wrocław
Skład zespołu autorskiego:
Wojciech Chrzanowski (Wrocław), Agnieszka Chrzanowska (Wrocław), Grzegorz Kaczmarowski (Wrocław), Mikołaj Smoleński (Wrocław), Justyna Stanisławska (Wrocław), Natalia Torbiarczyk. [ więcej ]
Informujemy, że pogrzeb arch. Krzysztofa Chwaliboga będzie miał miejsce 27 lutego 2023 r.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 13.00 mszą świętą żałobną w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach, po czym nastąpi odprowadzenie na cmentarz miejscowy do grobu rodzinnego.
Kolejne otwarte spotkanie OW SARP już w przyszłą środę.
Do zobaczenia w najbliższą środę, 22 lutego 2023 r. o 18:00!
Zapraszamy członków_inie, architektów_tki, przyjaciół_ki!
Nasze spotkania są nieformalne i mają charakter zrzutkowy. Poruszamy na nich tematykę związaną z architekturą, konkursami. Porozmawiamy o tym, co dzieje się teraz i o tym, co chcemy zmienić!
Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 17 lutego 2023 r. zmarł arch. Krzysztof Chwalibóg, wieloletni członek Oddziału Warszawskiego SARP. W latach 1991-2000 piastował funkcję Prezesa SARP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w 1963 r.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz ochrony ładu przestrzennego i rozwoju architektury.
Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu architektury.
Uczestnicząc aktywnie w życiu Grupy Arch50+, poświęcił ostatnie lata życia działaniom na rzecz dostępności publicznej oraz likwidacji barier architektonicznych dla osób starszych i niepełnosprawnych. W 2021 roku został laureatem laureat nagrody Lider Dostępności.
Odbił trwały ślad na architekturze stolicy.
Zarząd OW SARP składa najszczersze wyrazy współczucia i kondolencje żonie, kol. Bożennie Turant-Chwalibóg oraz całej Rodzinie i Bliskim.
W terminie późniejszym poinformujemy o terminie pogrzebu.
W dniu 1 lutego 2023 r. odbyło się drugie spotkanie z cyklu OW SARP „Awangarda myśli, awangarda krajobrazu” pn: „Energia krajobrazu” – twórczość Ludwiki Ogorzelec, artystki rzeźbiarki. Gościem honorowym spotkania była Ludwika Ogorzelec, która przedstawiła swoją twórczość. Debatę poprowadził kolega arch. Jeremi Królikowski z Koła Krytyki OW SARP, prof. SGGW.
Organizatorami wydarzenia był Oddział Warszawski SARP, Sekcja Architektury Krajobrazu i Koło Krytyki przy współpracy z Katedrą Sztuki Krajobrazu Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW oraz Polskim Instytutem Studiów nad Sztuką Świata.
Relację fotograficzną z 2 spotkania z ww. cyklu wykonały: arch. kraj. Magdalena Kazulo-Kleyff, arch. kraj. Katarzyna Łowicka, arch. kraj. Ewa Rykała.
Zachęcamy też do obejrzenia reportażu ze spotkania w OW SARP z rzeźbiarką Ludwiką Ogorzelec, który ukazał się w dniu 2 lutego w TVP Kultura, w Informacjach Kulturalnych. Reportaż dla TVP Kultura przygotowała Klaudia Sikorska, we współpracy z Mateuszem Baranem, zdjęcia wykonał Jacek Szatański. Link do materiału: https://sarp.warszawa.pl/tvp-kultura-o-spotkaniu-z-rzezbiarka-ludwika-ogorzelec-w-ramach-cyklu-ow-sarp-awangarda-mysli-awangarda-krajobrazu/ [ więcej ]
Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza do udziału w jednej z wielu inicjatyw towarzyszących otwarciu Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK – konferencji Future of the Past – Conference on Innovative Research and Preservation of Cultural Heritage w Toruniu w dniach 14-15 czerwca 2023 r.
Konferencja ma być platformą do wprowadzenia Centrum do grona liczących się instytutów badawczych oraz zaprezentowania swojej oferty, by stać się partnerem i nawiązać kolejne kontakty naukowe. Służy również wspieraniu komunikacji między naukowcami i praktykami pracującymi w wielu różnych obszarach ochrony, zainteresowanych poszerzaniem wiedzy z zakresu innowacyjnych badań, materiałów, czy technik związanych z dziedzictwem kulturowym. [ więcej ]
W dniu 8 lutego 2023 r. Zarząd OW SARP w uznaniu dotychczasowej pracy i zaangażowania, podjął jednogłośnie uchwałę o powołaniu Kol. Julii Lasek wchodzącej dotychczas w skład Zarządu Stowarzyszenia na stanowisko wiceprezesa Zarządu OW SARP.
SARP Katowice ogłosił konkurs realizacyjny rekomendowany przez SARP na opracowanie koncepcji zagospodarowania obrębu Starego Miasta w Raciborzu.
Ostatnie lata przyniosły większą świadomość w zakresie potrzeby dostosowania miast do zmian klimatu. Dużym wyzwaniem są liczne powierzchnie pokryte betonem i brak zieleni, które nie sprzyjają retencji wody i jednocześnie wzmagają zjawisko miejskiej wyspy ciepła. Z drugiej strony rynek Starego Miasta wymaga szczególnej troski, by podczas planowanej przebudowy nie utracił swojego historycznego, zabytkowego charakteru. Podstawą jest jednak potrzeba stworzenia przyjaznej, dostępnej i żywej przestrzeni publicznej, służącej mieszkańcom miasta. [ więcej ]
Z żalem zawiadamiamy o śmierci arch. Jacka Kozińskiego, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w 1981 r. Członka OW SARP w latach 1999-2012.
Msza Święta żałobna odbędzie się 10 lutego 2023 r. o godzinie 12.00 w kościele Pokamedulskim w Lasku Bielańskim w Warszawie. Odprowadzenie do grobu na Cmentarzu Starym na Powązkach nastąpi o godz. 14.30 przy bramie VI ul. Ostroroga.
W Art. 15, ust. 6, punkt 2 obligatoryjnie ustawodawca określił minimalny wskaźnik parkingowy na bardzo wysokim poziomie 1,5 miejsca parkingowego na mieszkanie (a dla zabudowy śródmiejskiej minimum 1 miejsce parkingowe na mieszkanie). W wielu przypadkach doprowadzi on do wstrzymania procesów inwestycyjnych lub diametralnie zwiększy koszty budowy, ostatecznie podnosząc ceny zakupu mieszkań i zmniejszając dostęp do mieszkań dla tysięcy Polaków.
Jako środowisko architektów i urbanistów oczekiwaliśmy w przygotowywanej ustawie „mającej na celu ograniczenie procedur i niepotrzebnych barier administracyjnych”, rzeczywistego ułatwienia w przygotowania projektów, w tym w szczególności projektów mieszkaniowych. W praktyce bariery zaostrza się oraz ingeruje w warunki techniczne w budownictwie, bez dogłębnej analizy ekonomicznej i skutków społecznych, jakie mogą powstać w następstwie wprowadzanych zmian. [ więcej ]
Zarząd Główny SARP zaprasza po raz szósty na integracyjny Wiosenny Rejs do Szwecji ARCHISTREFA w dniach: 19 – 21 kwietnia 2023 r. W planie szkolenia, integracja oraz zorganizowane i indywidualne zwiedzanie Sztokholmu.
Oferta skierowana jest dla architektów oraz osób towarzyszących.
Opłata armatorska POLFERRIES za udział w warsztatach ARCHISTREFA uwzględniająca rabat turystyczny grupowy (obejmuje dwa 18 godzinne rejsy, zakwaterowanie w kabinach wewnętrznych z łazienkami, wyżywienie: 2 śniadania i 2 kolacje, przejazdy autokarem, opiekę pilota – przewodnika oraz ubezpieczenie KL i NNW Signal Iduna Bezpieczne Podróże Standard) wynosi: [ więcej ]
2 lutego 2023 r. w Informacjach Kulturalnych TVP Kultura, ukazał się reportaż z drugiego spotkania z cyklu OW SARP „Awangarda myśli, awangarda krajobrazu” pt: „Energia krajobrazu” – twórczość Ludwiki Ogorzelec, artysty rzeźbiarza.
Gościem honorowym spotkania była Ludwika Ogorzelec, która przedstawiła swoją twórczość. Debatę poprowadził kolega Jeremi Królikowski z Koła Krytyki OW SARP, prof. SGGW.
Organizatorami wydarzenia był Oddział Warszawski SARP, Sekcja Architektury Krajobrazu i Koło Krytyki, przy współpracy z Katedrą Sztuki Krajobrazu Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW oraz Polskim Instytutem Studiów nad Sztuką Świata. Dziękujemy!
Reportaż dla TVP Kultura przygotowała Klaudia Sikorska, we współpracy z Mateuszem Baranem, zdjęcia wykonał Jacek Szatański.
Zapraszamy do obejrzenia programu: Informacje kulturalne: 02.02.2023 na VOD TVP 1(czołówka oraz 4:04- 6:05).