Wszystkim członkom oraz sympatykom SARP oddział Warszawa pragniemy złożyć serdeczne życzenia spokoju i radości na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku 2014!
Wszystkim członkom oraz sympatykom SARP oddział Warszawa pragniemy złożyć serdeczne życzenia spokoju i radości na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku 2014!
W dniu 13 grudnia 2013 r. odbył się wernisaż wystawy najlepszych prac magisterskich, wykonanych na kierunku Architektura Krajobrazu Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW, w roku akademickim 2012/2013.
Jest to już piąta edycja przeglądu najlepszych prac magisterskich, wykonanych na kierunku Architektura Krajobrazu. Partnerem honorowym organizatorów wystawy od trzech lat jest Sekcja Architektów Krajobrazu Oddziału Warszawskiego SARP. Sekcja co roku przyznaje nagrody oraz wyróżnienia honorowe dla najlepszych prac.
Wystawa „mgr-ak-2013” można oglądać w Muzeum SGGW na ul. Nowoursynowskiej 161 (Gmach Biblioteki Głównej SGGW) od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 – 16:00 do 31.01.2014 roku. [ więcej ]
W dniu 11 grudnia 2013 roku w Muzeum Architektury w Talinie odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt Bałtyckiego Parku Sztuki. Międzynarodowe jury, którego członkowie reprezentowali oprócz Estonii także Wielką Brytanię, Danię, Finlandię i Szwecję przyznało pierwsze miejsce pracowni WXCA.
Autorami nagrodzonej pracy jest zespół w składzie: Zbigniew Wroński, Szczepan Wroński, Marta Sękulska- Wrońska, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Michał Czerwiński, Sebastian Kochel. [ więcej ]
Dyrekcja Muzeum Historycznego m.st. Warszawy zaprasza na konferencję prasową, podczas której zostaną ogłoszone wyniki konkursu na koncepcję scenariusza i koncepcję plastyczno-przestrzenną ekspozycji stałej Muzeum Warszawskiej Pragi. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy pokonkursowej.
17 grudnia o godz. 14.00 do dawnej Wytwórni Wódek Koneser (ul. Ząbkowskiej 27/31, II piętro budynku nr 24). [ więcej ]
W tym roku Kapituła Honorowej Nagrody SARP składająca się z laureatów z lat ubiegłych: Jerzego Gurawskiego, Krzysztofa Ingardena, Bolesława Stelmacha, Jakuba Wacławka oraz urzędującego obecnie prezesa SARP – Mariusza Ścisło, postanowiła przyznać Honorową Nagrodę – arch. Michałowi Baryżewskiemu i arch. Zbigniewowi Reszce, założycielom gdyńskiej pracowni ARCH-DECO.
Uroczystość wręczenia Nagrody, połączona z otwarciem wystawy twórczego dorobku laureatów odbyła się 7 grudnia 2013 o godzinie 14.00 w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich, przy ul. Foksal 2 w Warszawie (pawilon wystawowy).
Wystawa czynna będzie do 15 grudnia w godzinach 10.00-18.00.
Koło naukowe gospodarki przestrzennej SPATIUM Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na V wydarzenie z cyklu Spotkań Urbanistycznych. Tym razem na warsztat zostanie wzięty temat systemu planowania przestrzennego w Polsce. Poruszone zostaną takie problemy jak wady i zalety systemu planowania na wszystkich szczeblach administracyjnych, czy braki i luki w polskim prawie. [ więcej ]
Wystawa projektów powstałych podczas warsztatów architektonicznych o przestrzeni miejskiej.
warsztaty prowadzili:
Małgorzata Kuciewicz i Sebastian Bałut
Kaja Dziarmakowska i Monika Wróbel
Marta Frejda i Michał Gratkowski
Jan Strumiłło
Łukasz Wojciechowski i Natalia Rowińska
SARP, Oddział Warszawski
ul. Foksal 2, 00-366 Warszawa
piątek, 6 grudnia 2013
godz. 18:00 – 21:00
sobota – niedziela, 7 – 8 grudnia 2013
godz. 12.00 – 18.00
wspólnemiasto.pl [ więcej ]
Stowarzyszenie Architektów Polskich zaprasza na ceremonię wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2013 arch. Michałowi Baryżewskiemu i arch. Zbigniewowi Reszce połączonej z otwarciem wystawy twórczego dorobku Laureatów.
Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu zapraszają na uroczystość ogłoszenia wyników XVII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze za najlepszą realizację 2012 roku z użyciem technologii żelbetowej.
Obie uroczystości odbędą się w sobotę 7 grudnia 2013 o godzinie 14:00 w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich: ul. Foksal 2 w Warszawie (Pawilon Wystawowy)
Co dwa lata, Unia Europejska przyznaje nagrodę za wybitne realizacje architektoniczne. Na konferencji INGLASS Warszawa 2014, gościem specjalnym będzie Ósbjørn Jacobsen, zwycięzca nagrody dla współczesnej architektury europejskiej, Mies van der Rohe Award 2013.
Ósbjørn Jacobsen zaprezentuje zwycięski projekt Harpa – sala koncertowa oraz centrum konferencyjne w Reykjaviku podczas czwartej edycji Międzynarodowej Konferencji Architektonicznej INGLASS, która odbędzie się 4 lutego w Warszawie.
Wydarzenie organizowane przez ABplus Events we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich SARP.
Rudolf Steiner, współczesny artysta-interwencjonista ze szwajcarskiej doliny Praettigau, wespół z wspólnotą Nieporęcka zapraszają 30 listopada o godzinie 14.00 na ceremonię wmurowania kamienia węgielnego w powstającej właśnie kamienicy przy ul. Nieporęckiej 6, która stanie się siedzibą Konsulatu Praettigau. [ więcej ]
Zespół architektoniczny Gowin-Siuta z Krakowa zwyciężył w siódmej edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego CHANGING THE FACE, współorganizowanego przez PKO Bank Polski, firmę DuPont, Oddział Warszawski SARP oraz Polski Oddział Green Building Council. Tegoroczna edycja konkursu poświęcona była warszawskiej Rotundzie.
Celem konkursu było uzyskanie projektu rewitalizacji jednego z symboli współczesnej Warszawy, jakim jest budynek Rotundy oraz stworzenie przestrzeni architektonicznej i urbanistycznej o jak najwyższym standardzie użytkowym i estetycznym z wykorzystaniem standardów budownictwa zrównoważonego, integrującej budynek Rotundy z jej otoczeniem.
Stolica to miasto przemian i intensywnego rozwoju, odbywającego się także kosztem cennej architektury, która „znika na naszych oczach”, czasem w blasku fleszy, częściej jednak po cichu.
W trakcie debaty przywołamy warszawską architekturę, która zniknęła bezpowrotnie bądź też istnieje nadal, ale została przekształcona w stopniu tak znacznym, że zatarto jej pierwotne wartości. [ więcej ]
Organizatorzy mają przyjemność zaprosić na INGLASS Warsaw 2014 International Architecture Conference.
Organizatorzy zapraszają na prezentację książki: „Architektura w szkicach profesora Politechniki Warszawskiej Stanisława Niewiadomskiego” (autorzy: Jerzy Grochulski, Magdalena Bieńkuńska, Małgorzata Nowak-Janicka), która ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej.
Premiera odbędzie się w miejscu, z którym Profesor był szczególnie związany – Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej (ul. Koszykowa 55). Podczas organizowanego z tej okazji Kiermaszu Książek Akademickich będzie można zapoznać się również z innymi pozycjami oraz nowościami wydawniczymi.
Kiermasz odbędzie się w dniach 3-5.12 w godzinach 9-15.
Wszystkie książki prezentowane podczas Kiermaszu można nabyć:
– za pośrednictwem księgarni internetowej: www.wydawnictwopw.pl
– lub w księgarniach OWPW: Gmach Główny Politechniki Warszawskiej – Pl. Politechniki 1 oraz przy ul. Noakowskiego 18/20 (w godzinach 8.00-16.00).
Otwarcie wystawy połączonej z promocją albumu „Akwarele” Jasna Strzałkowska-Ryszka – odbędzie się 25 listopada (poniedziałek) o godz. 18.00 w sali wystawowej Oddziału Warszawskiego SARP przy ul. Foksal 2. Wystawa będzie czynna do 28 listopada w godzinach 10.00-18.00.
Wyniki odtajnienia opracowań studialnych dostępne są w zakładce Konkursy.
Zachęcamy do zapoznania się z pracami!
Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza na cykl wykładów wybitnych architektów i teoretyków zajmujących się refleksją nad współczesnością i przyszłością architektury. Każdy z zaproszonych gości będzie poproszony o podjęcie ryzyka odpowiedzenia na fundamentalne pytania: Jakie będą miasta przyszłości i jaką rolę będą w nich odgrywać architekci? Spekulacje na temat utopii pozwolą nam wyznaczyć horyzont myślenia i przekierować refleksję architektoniczną w stronę krytycznego i konstruktywnego myślenia o przyszłości.
27 listopada pierwszy wykład w ramach PAWILONU SARPU wygłoszą: Pedro Gadanho oraz Filip Springer
Fundacja Twórców Architektury zaprasza na
WARSZAWSKIE ROZMOWY ARCHITEKTONICZNE, piątek 29.11.2013
AMBASADA NIEMIEC, WARSZAWA, UL. JAZDÓW 12
„Warszawskie Rozmowy Architektoniczne“ są wymianą naukowych przesłanek i praktycznych doświadczeń. Spotkanie „MIESZKANIE JUTRO – nowe, zrównoważone osiedla mieszkaniowe“ ma na celu umożliwienie dyskursu na temat aktualnych trendów w architekturze mieszkaniowej. Biorąc pod uwagę genezę, analizując stan istniejący oraz przyglądając się trendom w temacie architektury mieszkaniowej będziemy dyskutowali co stanowi sedno zrównoważonego rozwoju na poziomie osiedla mieszkaniowego, jak również czy stać nas na konwencjonalne budynki.
W dniu 14 listopada 2013 roku o godz. 12:00 w Łazienkach Królewskich odbyło się ogłoszenie wyników międzynarodowego Konkursu architektonicznego pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Środowiska, na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym. Szczegóły w zakładce Konkursy.
Natomiast w dniu 22 listopada 2013r. o godzinie 12.00 w budynku Podchorążówki (wejście od ul. Myśliwieckiej) na terenie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbędzie się dyskusja pokonkursowa dotycząca konkursu na opracowanie koncepcji Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym – Rewitalizacja obszaru Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Wystawa pokonkursowa, zlokalizowana w tym samym budynku, jest czynna od dnia 14.11.2013r. w poniedziałki od 11.00 do 16.00 oraz wtorek-niedziela od 9.00 do 16.0
Grzegorz Piątek jest cenionym ekspertem od architektury, laureatem Złotych Lwów na architektonicznym Biennale w Wenecji. Spodziewano się, że uporządkuje stolicę i pomoże nadać jej ulicom europejski sznyt. Jednak, jak mówi, prezydent Warszawy i jej urzędnicy nie byli zainteresowani rzeczywistymi zmianami, lecz jedynie poprawą własnego wizerunku.
Więcej szczegółów w artykule na stronach Gazety Wyborczej