W związku z pytaniami w sprawie ogłoszonego Konkursu na kuratora PLANÓW NA PRZYSZŁOŚĆ LAB publikujemy poprawiony regulamin konkursu.
Ponownie serdecznie zapraszamy członków Oddziału Warszawskiego SARP do udziału w konkursie!
Archiwum: sierpień 2023
W Ambasadzie RP w Paryżu odbyło się wręczenie statuetek „Wybitny Polak” laureatom konkursu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, którego głównymi celami są wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces w kraju i za granicą.
W tym roku już po raz dziesiąty uhonorowano wybitnych rodaków wyróżniających się swoją działalnością i promujących Polskę we Francji. Uroczysta gala wieńczącą jubileuszową X edycję Konkursu „Wybitny Polak” pod patronatem Ambasadora RP we Francji odbyła się w 10 czerwca 2023 roku w Ambasadzie RP we Francji. [ więcej ]
8 sierpnia 2023 roku Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich zawarł z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie Umowę Ramową – Partnerską dotycząca współpracy przy wydarzeniach związanych z obchodami rocznicowymi profesora Longina Majdeckiego.
Strony zgodnie zdecydowały się wejść we współpracę przy organizacji Obchodów Rocznicowych poświęconych profesorowi Longinowi Majdeckiemu. Obchody obejmują lata 2022-2025, w ramach których zaplanowano cykl wydarzeń upamiętniających profesora Longina Majdeckiego oraz propagujących wiedzę na temat ochrony i konserwacji zabytkowych założeń ogrodowych. Profesor Longin Majdecki był wybitnym historykiem ogrodów, architektem krajobrazu i konserwatorem, który ocalił przed zniszczeniem i zapomnieniem wiele polskich zabytkowych ogrodów i cmentarzy. Profesor Longin Majdecki był m.in. członkiem OW SARP. Uhonorowanie Profesora związane jest z 25. rocznicą jego śmierci, która przypadała na rok 2022 i setną rocznicą urodzin, którą obchodzić będziemy w roku 2025.
Inicjatorem obchodów jest Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, które pełni rolę koordynatora projektu Obchodów Rocznicowych. [ więcej ]
Niespodziewanie, w roku 2019 spotkanie “Klubu Architekta Woluta” Jasna zakończyła zdecydowaną deklaracją, której jednoznaczny sens złagodził towarzyszący jej zawsze wdzięk i uprzejmość warszawianki:
– Kochani – to ostatnie spotkanie, nie pomagacie mi z miesięcznym wyprzedzeniem kompletować programu, nie zgłaszacie propozycji tematów dyskusji i prelekcji, kogo zaprosić, co wspólnie obejrzeć w muzeum, w galerii. To zwykle tylko cztery spotkania, a ja mam coraz mniej siły. Widzę Wasze zainteresowanie – nie czuję wsparcia – zamykam Klub Architekta WOLUTA. [ więcej ]
W dniu 28 sierpnia (poniedziałek) o 18.00 w Sali Lustrzanej Pałacu Zamoyskiego przy ul. Foksal 2 w Warszawie, Sekcja Architektury Krajobrazu zaprasza na spotkanie z cyklu OW SARP „Trendy w architekturze krajobrazu” pt. Wielogatunkowe rabaty kwiatowe – Doświadczenia Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Gościem honorowym spotkania będzie arch. kraj. Małgorzata Dudek-Grzegorzewska, główny Specjalista ds. koordynacji ogrodniczej i koordynator ds. ukwieceń i roślin ozdobnych w Zarząd Zieleni Warszawy.
Organizatorem wydarzenia są Oddział Warszawski SARP i działająca w nim Sekcja Architektury Krajobrazu, przy współpracy z Katedra Sztuki Krajobrazu SGGW.
Krótka nota o naszym Gościu
mgr inż. architekt krajobrazu Małgorzata Dudek-Grzegorzewska – pasjonatka kwiatów, kreująca trendy i wciąż poszukująca nowych wyzwań, nowych form i pomysłów przy ukwiecaniu Warszawy, m.in. współautorka projektu kolekcji różanej w Parku Pole Mokotowskie.
Małgorzata Dudek-Grzegorzewska ma ponad 16-letnie doświadczenie zawodowe. W latach 2004-2018 pracowała w Ogrodzie Zabytkowym Muzeum Łazienki Królewskie, a od 2018 r. pracuje w Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy, gdzie obecnie jest głównym specjalistą ds. koordynacji ogrodniczej oraz koordynatorem ds. ukwieceń i roślin ozdobnych.
Nasz Gość jest też wieloletnim jurorem konkursu “Warszawa w Kwiatach”, a także jedynego różanego konkursu w Polsce The Warsaw Rose Trials, organizowanego przez Ogród Botaniczny PAN w Powsinie – Botanical Garden in Powsin Warsaw.
Link do wydarzenia na fb Sekcji Architektury Krajobrazu OW SARP: https://fb.me/e/1jzSoGjpb
Projekt zaproszenia na wydarzenia opracowała Katarzyna Łowicka.
22 lipca 2023 roku (sobota), w godz. 11.00 – 13.00 odbył się spacer OW SARP po Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej, autorstwa WXCA.
Naszymi gośćmi byli architekci z pracowni WXCA: arch. Marta Sękulska-Wrońska, arch. Szczepan Wroński oraz arch. Paweł Wolanin.
Podczas spaceru arch. Marta Sękulska-Wrońska omówiła uwarunkowania historyczne, urbanistyczne i ekonomiczne powstania kompleksu muzealnego na terenie Cytadeli Warszawskiej.
Docelowo teren Cytadeli Warszawskiej z kompleksem instytucji kulturalno-edukacyjnych (Muzeum Niepodległości – X Pawilon Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Katyńskie, autorstwa BGGK Architekci oraz Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polskiego, autorstwa WXCA) zostanie udostępniony do publicznego użytkowania. Powyższe obiekty wraz ich terenami ekspozycji plenerowych, wpisanymi w teren zieleni towarzyszący fortyfikacji będą stanowiły całość powiązaną z układem urbanistycznym Żoliborza (Al. Wojska Polskiego) i Śródmieścia. [ więcej ]
Informujemy, że uroczystości pogrzebowe arch. Jasnej Strzałkowskiej-Ryszki odbędą się w dniu 25 sierpnia 2023 r.
Msza Św. żałobna w intencji zmarłej zostanie odprawiona o godz. 11.30 w kościele Środowisk Twórczych w Warszawie przy ul. Senatorskiej 18B.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się tego samego dnia o 13.00 na Cmentarzu Powązki Wojskowe, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego.
Tegoroczna OSSA – Ogólnopolskie Spotkania Studentów i Studentek Architektury – zbliża się wielkimi krokami! Tematem, który tym razem został obrany, jako główny temat warsztatów są WIDMA. Będziemy mieli okazję o nich wspólnie podyskutować już w ostatnim tygodniu sierpnia (28.08 – 01.09) na warszawskiej Pradze. Wybrane miejsce często uznawane jest za obcy organizm w tkance miejskiej Warszawy. Taka opinia kształtowana bywa jednak przez przekazywane z pokolenia na pokolenie uprzedzenia oraz krążące legendy. Jednym z celów tegorocznej edycji ma stać się skonfrontowanie tych przekonań z codziennym życiem mieszkańców oraz poznanie ich problemów od środka. Praca nad tym zagadnieniem umożliwi uczestnikom dogłębne przyjrzenie się elementom, które budują Pragę i tworzą jej unikatowy klimat. Praga stanowić będzie punkt wyjściowy, jednak dokładny kierunek, w który zawędruje dyskusja i jej rezultaty, zależą, jak zawsze w przypadku OSSY, od jej uczestników.
Jak co roku, żeby wziąć udział w wydarzeniu należy stworzyć „wstępniaka”. Sposób wykonania jest dowolny. Celem jest odpowiedzieć na zadany temat w interesujący sposób. Wystarczy również wypełnić formularz, który znajduje się na portalach OSSA.
Hasło wstępniaka: „Dziura w całym”.
Do kiedy: 9 sierpnia 2023r.
Szczegóły wydarzenia na stronie OSSA Polska
Związek Architektów Azerbejdżanu ogłosił Szóstą Edycję Baku International Architecture Award, która jest wspierana przez Międzynarodową Unię Architektów (UIA).
Nagroda przyznawana jest co dwa lata przez Ministerstwo Kultury Republiki Azerbejdżanu i Związek Architektów Azerbejdżanu i jest znaczącym wydarzeniem dla środowiska architektów na całym świecie.
Głównym celem konkursu jest poszukiwanie nowych pomysłów na: opracowywanie i wdrażanie projektów urbanistycznych i architektonicznych, doskonalsze projektowanie budynków i budowli, poszukiwanie rozwiązań kompozycyjnych, kubaturowych i przestrzennych a także wdrażanie praktycznych pomysłów w celu osiągnięcia maksymalnej różnorodności.
Zgłoszenia przyjmowane są w następujących kategoriach:
- Najlepiej zrealizowany projekt architektury publicznej;
- Najlepiej zrealizowany projekt architektury mieszkaniowej;
- Najlepiej zrealizowane wnętrza;
- Najlepszy niezrealizowany projekt;
- Najlepiej zrealizowany projekt w dziedzinie architektury krajobrazu;
- Najlepiej zrealizowany projekt w zakresie renowacji i odbudowy obiektów zabytkowych;
- Najlepsza publikacja z dziedziny architektury.
PAMIĘCI
POLSKICH ARCHITEKTÓW
ŻOŁNIERZY I OFIAR
DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ
1939-1945
STOWARZYSZENIE
ARCHITEKTÓW POLSKICH
/GRUDZIEŃ 1981
Spośród innych miejsc pamięci ofiar lat wojny w Warszawie ten „Znak Pamięci” wyróżnia zbiorowa postać fundatora, restytuowanego w 1945 r. Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowionego w 1934 r. jako organizacji jednoczącej architektów, absolwentów nie tylko uczelni krajowych, działających do tego roku w strukturach odziedziczonych po zaborcach (we Lwowie od 1864 r., w Warszawie od 1899 r.).
Intencją członków SARP, uczestników wydarzeń z lat 1939-1945, było uhonorować pamięć swych Profesorów, Kolegów, Przyjaciół, Współpracowników i Towarzyszy Broni i trwale zapisać ich działalność i dziedzictwo ich twórczości w historii Stowarzyszenia, przekazać pokoleniom swych następców.
Jak co roku, 1 sierpnia silniej wracamy myślami do tych kolegów i koleżanek, którzy stanęli do walki 79 lat temu.