Prezes OW SARP Marta Sękulska-Wrońska – wzięła udział w dyskusji poświęconej patologiom na rynku nieruchomości mieszkaniowych w kontekście prac Ministerstwa Rozwoju i Technologii nad zmianami legislacyjnymi mającymi naprawić istniejący stan rzeczy.
Zgromadzeni w studio radiowym zastanawiali się nad przyczynami zjawiska oraz proponowanymi zmianami w przepisach, które mają uregulować nieprawidłowości związane ze złymi praktykami architektonicznymi i urbanistycznymi. [ więcej ]
Archiwum: styczeń 2023
Otwórzcie kalendarze i zanotujcie, że ostatnie środy miesiąca to spotkania w Sali Lustrzanej na Foksal 2. Spotkania są nieformalne, mają charakter zrzutkowy – porozmawiajmy o architekturze, o konkursach, o tym, co dzieje się teraz i o tym, co chcemy zmienić!
Zapraszamy członków_inie, architektów_tki, przyjaciół_ki!
Do zobaczenia w najbliższą środę 25 stycznia 2023 r. o 18:00!
W środę 1 lutego 2023 r. (środa) zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu OW SARP „Awangarda myśli, awangarda krajobrazu” pn: „Energia krajobrazu” – twórczość Ludwiki Ogorzelec, artysty rzeźbiarza.
Gościem honorowym spotkania będzie Ludwika Ogorzelec, która przedstawi swoją twórczość.
Po autorskiej prezentacji, odbędzie się otwarta debata, poprowadzona przez kolegę Jeremiego Królikowskiego z Koła Krytyki OW SARP, prof. SGGW.
Organizatorami wydarzenia OW SARP z cyklu „Awangarda myśli, awangarda krajobrazu” są Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, Sekcja Architektury Krajobrazu i Koło Krytyki, przy współpracy z Katedrą Sztuki Krajobrazu Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW oraz Polskim Instytutem Studiów nad Sztuką Świata.
Projekt zaproszenia na wydarzenia opracowała Ludwika Ogorzelec.
10 stycznia 2023 roku zmarł arch. Andrzej Ustjan absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1968-2002 członek Oddziału Warszawskiego SARP. Autor wielu obiektów użyteczności publicznej w kraju i za granicą.
Pożegnanie arch. Andrzeja Ustjana odbędzie się 24 stycznia 2023 r. w Domu Pogrzebowym Służew ul. Fosa 19a o godz. 13.30 po czym nastąpi odprowadzenie trumny do grobu na cmentarzu Służewskim o godz. 14.15.
Informujemy, że 8 stycznia 2023 roku zmarła w wieku 96 lat arch. Ewa Dzięgielewska. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej od 1953 roku członkini Oddziału Warszawskiego SARP.
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu ARCHITEKTURA KRYZYSU KLIMATYCZNEGO, które odbędzie się 24 stycznia 2023 r. o 18.00 w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak.
Tytuł spotkania: Dom jednorodzinny neutralny klimatycznie – szacowanie śladu węglowego.
W czasie spotkania przeanalizujemy dwa zrealizowane domy jednorodzinne, które zostały nagrodzone w konkursach w 2022 r. Zostaną zaprezentowane przez ich autorów.
- Dom Kontrastowy – zwycięzca konkursu Dom z Klimatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska – arch. Agnieszka Figielek – PASYWNY M2
- Bio_Arka 3 – laureat PLGBC Green Building Awards – arch. Tomasz Mielczyński – TXMA.
Budynek, park, a może plaża? Od dziś warszawianki i warszawiacy mogą zgłaszać swoje ulubione miejsca i inwestycje w mieście. W ramach 9. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy każdy może wybrać i zagłosować na najlepsze realizacje, które zostały ukończone w 2022 roku.
– Mimo trudności i rosnącej inflacji udało się ukończyć wiele inwestycji publicznych i prywatnych. Są ważne, bo zmieniają nasze miasto na lepsze.
Dzięki nim wygodniej się żyje, pracuje i mieszka w Warszawie – mówi prezydent Rafał Trzaskowski.
Na nagrodę mają szansę przestrzenie publiczne czy przebudowy zrealizowane w stolicy w 2022 roku. Mieszkańcy mogą również zgłosić najlepsze wydarzenie architektoniczne albo książkę o tej tematyce.
Liczy się każdy głos. Wygoda, estetyka i ekologia w cenie. [ więcej ]
Jak gospodarować wodą w sposób zrównoważony? Wokół tego zagadnienia krążyła tematyka warsztatów, wykładów i prelekcji w ramach przedsięwzięcia WODA: W CENTRUM, zorganizowanego dzięki współpracy Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Partnerem Głównym projektu została firma Geberit.
Projekt WODA: W CENTRUM zwracał uwagę na kwestię zrównoważonego wykorzystywania zasobów w kontekście kryzysu klimatycznego i realnego zagrożenia kryzysem wodnym. Odsyłał także do miejskich przestrzeni powiązanych z wodą, jako elementem funkcjonowania przestrzeni urbanistycznej w wymiarze przyrodniczym, klimatycznym, gospodarczym i estetycznym. Projektowi towarzyszyły wykłady, szkolenia i prelekcje. Zwieńczeniem przedsięwzięcia było oficjalne odsłonięcie instalacji Wodny Azyl, która powstała w ramach projektu semestralnego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, jako element realizacyjny cyklu WODA: W CENTRUM. Wydarzenie odbyło się w ramach warszawskiego święta architektury i wystawy Plany na Przyszłość LAB. [ więcej ]
Organizator dwuetapowego realizacyjnego konkursu architektonicznego na koncepcję nowej siedziby Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie informuje, że wystawa pokonkursowa będzie dostępna w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie przy ul. Trojdena 4 (wejście do budynku od strony ul. Pawińskiego) w sali nr 003 w dniach:
- 16.01.2023 r. – w godzinach: 15.00 – 17.00
- 17.01.2023 r. – w godzinach: 15.00 – 17.00
- 18.01.2023 r. – w godzinach: 15.00 – 17.00
- 19.01.2023 r. – w godzinach: 10.00 – 12.30
- 24.01.2023 r. – w godzinach: 14.00 – 17.00
- 25.01.2023 r. – w godzinach: 9.00 – 17.00
Dyskusja pokonkursowa odbędzie się w siedzibie Oddziału Warszawskiego SARP w Warszawie, ul. Foksal 2 w dniu 26 stycznia 2023 r. o godzinie 14.00.
Z wynikami rozwiązanego 16 grudnia 2022 r. konkursu można zapoznać się na stronie www konkursu.
W imieniu Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. arch. Krzysztofa Koszewskiego oraz Prodziekana ds. Studiów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. arch. Mirosława Orzechowskiego zapraszamy do udziału w trzeciej edycji aukcji na rzecz Fundacji Charytatywni wspierającej bezpośrednio Centrum Św. Marcina De Porres w Fastowie pod Kijowem. Aukcja odbędzie się podczas święta Wydziału w maju 2023 r.
Wszystkie koleżanki i kolegów uprawiających różne dyscypliny sztuki zapraszamy do składania prac na rzecz wiosennej aukcji. Prace można składać w Biurze Dziekana od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15.00 do 30 marca 2023 r.
Tradycyjnie na przełomie roku przypominamy informacje związane ze składkami członkowskimi oraz prosimy w miarę możliwości o ich jednorazową wpłatę za okres całego roku, tj. 300 zł (absolwenci 180 zł).
Upraszcza to znacznie procedury księgowe i usprawnia pracę Biura Oddziału, a w skali roku daje realne oszczędności i możliwość efektywniejszego zagospodarowania składek.
Uprzejmie prosimy o pozytywne rozpatrzenie prośby.
Jeśli nie przewidzieliście w tym roku wpłaty jednorazowej, będziemy wdzięczni za wpłaty półroczne lub kwartalne. Nawet taka zmiana kilkukrotnie zmniejszy czas niezbędny na księgowanie wpłat. [ więcej ]
Miasto Stołeczne Warszawa ogłosiło jednoetapowy konkurs na zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami przy ul. 1 sierpnia 30B we Włochach. Inwestycja jest częścią Programu Mieszkaniowego m.st. Warszawy. Konkurs uzyskał rekomendację SARP nr 28/R/2022. [ więcej ]
Organizatorzy dwuetapowego Konkursu rekomendowanego przez SARP nr 25/R/2022 na wykonanie koncepcji architektonicznej hali sportowej i stadionu lekkoatletycznego przy ulicy Wawelskiej 5 w Warszawie informują o przedłużeniu terminu do składania wniosków do udziału w konkursie.
Termin do składania wniosków do udziału w konkursie upływa 10 stycznia 2023 o godzinie 23:59.
Wszelkie informacje o konkursie oraz Regulamin konkursu wraz z Załącznikami dostępne są na stronie internetowej organizatora.
Polska Opera Królewska oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają do udziału w konkursie rekomendowanym przez SARP nr 27/R/2022 realizacyjnym na opracowanie koncepcji architektonicznej Teatru Polskiej Opery Królewskiej.
Konkurs jest konkursem realizacyjnym w którym oprócz nagrodą jest nagroda pieniężna oraz zaproszenie autora (Uczestnika konkursu) wybranej pracy konkursowej do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, w celu wykonania usługi na podstawie pracy konkursowej. Przedmiot usługi został opisany w Projekcie umowy stanowiącym Załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu. [ więcej ]
Informujemy, że 20 grudnia 2022 r. zmarł prof. dr hab. inż. arch. Witold Andrzej Werner – architekt, urbanista oraz wykładowca akademicki. Był długoletnim członkiem Oddziału Warszawskiego SARP oraz innych organizacji branżowych.
Wyspecjalizował się w projektowaniu obiektów przemysłowych. W latach aktywności zawodowej zaprojektował kilkadziesiąt fabryk przemysłu drzewnego, metalowego, elektrotechnicznego, a także budynki mieszkaniowe wielorodzinne.
Absolwent WAPW (1954 r.) związał życie zawodowe z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Wyższą Szkołą Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Praca naukowa ogniskowała się wokół zagadnień związanych z ekonomią budownictwa.
Przez ponad 40 lat był związany z Instytut Rozwoju Miast i Regionów, w którym był redaktorem naczelnym kwartalnika naukowego „Problemy Rozwoju Miast”.