W związku z ustaleniem przez Panią Prezydent m. st. Warszawy terminu składania wniosków do nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (na dzień 9 stycznia 2018 r.) Zarząd Oddziału Warszawskiego SARP podczas posiedzenia w dniu 22 października br. uznał za celowe wspólne sformułowanie projektu wniosków przez Członków naszego Oddziału. Chętnych do współpracy przy redagowaniu wniosków zapraszamy do zgłaszania się drogą mailową do członka Zarządu OW SARP Kol. arch. Grzegorza Buczka [ grzegorz.buczek@sarp.warszawa.pl ] do dnia 5 listopada br.
Po tym terminie Kol. Grzegorz Buczek zaproponuje zainteresowanym formułę zespołowego opracowania projektu wniosków do nowego Studium. Taki projekt wniosków naszego środowiska do dokumentu nowej polityki przestrzennej Stolicy będzie następnie przedmiotem dyskusji, zatwierdzenia przez Zarząd i przekazania Prezydentowi m. st. Warszawy.
Archiwum: październik 2018
Wernisaż 49 MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWY RYSUNKU, MALARSTWA, GRAFIKI i TKANINY ARTYSTYCZNEJ ARCHITEKTÓW organizowany przez Koło Plener OW SARP odbył się w dniu 08.10.2018 r. o godzinie 18.00 w Pawilonie Wystawowym OW SARP przy ul. Foksal 2 w Warszawie. Na wernisaż przybyło wielu znakomitych gości – sala była pełna. Artyści prezentowali rysunki, grafikę, obrazy akwarelowe, akrylowe, olejne a także w niespotykanej technice gumy arabskiej z tuszem oraz tkaninę artystyczną. [ więcej ]
W sobotę 13 października 2018 r. odbył się spacer OW SARP po nowym ratuszu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, autorstwa BBGK Architekci. O obiekcie opowiedzieli nam: arch. Jan Belina-Brzozowski – prezes zarządu BBGK ARCHITEKCI, arch. Wojciech Kotecki – wiceprezes zarządu BBGK ARCHITEKCI oraz arch. Jacek Wochowski – BBGK ARCHITEKCI.
Dziękujemy serdecznie projektantom za wykład o procesie projektowania i budowy obiektu oraz autorską prezentację budynku.
Dziękujemy również panu Ryszardowi Machałkowi, I Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, za przyjęcie nas w obiekcie i opiekę w czasie spaceru.
Było to ósme wydarzenie w ramach cyklu wydarzeń pt.: „Spacery OW SARP – budynek i jego twórca. Architekci oprowadzają po budynkach swojego autorstwa”. Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej ze spaceru. [ więcej ]
Trwa przyjmowanie zgłoszeń do Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2018. Fundacja im. Stefana Kuryłowicza poszukuje śmiałych i nowatorskich tekstów teoretycznych badających relacje architektury i kultury oraz ciekawych i odpowiedzialnych społecznie projektów architektonicznych zmierzających do poprawienia jakości przestrzeni publicznej w Polsce. Zgłoszenia można przesyłać do 6 grudnia za pomocą formularza znajdującego się na stronie Fundacji.
Celem programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza jest zarówno wspieranie twórczości młodych, kreatywnych i poszukujących architektów, umacnianie w nich postawy odpowiedzialności za ład architektoniczno-urbanistyczny, jak i podejmowanie prób rozpoznawania współczesnych problemów przestrzeni publicznej oraz wypracowywania odważnych i uwzględniających potrzeby społeczności lokalnych rozwiązań tych problemów. Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA zostały pomyślane jako uzupełniające się inicjatywy, które nie tylko poszukują świeżego spojrzenia na architekturę, ale także nowego języka, który umiałby owo spojrzenie przekazać odbiorcy.
Regulaminy i szczegółowe informacje na stronie www Fundacji.
Trwa piąta edycja ogólnopolskiego konkursu dla studentów architektury oraz uczniów liceów plastycznych i techników budowlanych, którego organizatorem są Międzynarodowe Targi Poznańskie, a partnerem merytorycznym Izba Architektów RP.
Celem Konkursu jest pokazanie umiejętności warsztatowych studentów kierunków architektonicznych uczelni wyższych oraz uczniów liceów plastycznych i techników budowlanych, posługujących się techniką tradycyjną. Szkice architektoniczne mają dotyczyć tematu „Architektura przyjazna człowiekowi”.
Zadaniem uczestników konkursu ma być spontaniczny, intuicyjny zapis ich własnych emocji, w formie artystycznej wypowiedzi wysmakowanej formalnie, precyzyjnej, wystudiowanej, wykorzystującej cały zestaw właściwych rysunkowi środków wyrazu.
Ostateczny termin nadsyłania prac upływa 20 grudnia 2018.
Szczegóły na stronie www organizatora.
Ze smutkiem informujemy, że w dniu 19 października 2018 roku zmarł prof. dr hab. Edward Bartman
Wieloletni członek SARP. Przewodniczący Sekcji Architektury Krajobrazu przy OW SARP w latach 1962-1965
Nestor architektury krajobrazu, wieloletni wykładowca SGGW, dydaktyk, zasłużony kulturze, projektant odpowiadający m.in. za rewaloryzację historycznych ogrodów w Polsce
Msza Św. żałobna zostanie odprawiona w piątek 26 października o godz.12:00 w kościele Św. Katarzyny w Warszawie, ul. Fosa 17
Ok. godz. 14.00 odbędzie się wyprowadzenie ciała na Cmentarz Parafialny w Markach [ więcej ]
Zapraszamy do zapoznania się z informacją Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP w sprawie konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu. [ więcej ]
Piąta edycja festiwalu New Generations – Building the Atlas, to projekt stowarzyszenia kulturalnego New Generations, zorganizowany wspólnie i pod kuratelą Miasta Stołecznego Warszawy, Gianpiero Venturini (Itinerant Office) i Katarzyny Dorda, który odbędzie się w Warszawie w dniach 15-17 listopada 2018 roku. [ więcej ]
Oddział Warszawski SARP zaprasza wszystkich chętnych na spotkanie inaugurujące sekcję ASF (ARCHITECTURE SANS FRONTIERES/ARCHITEKTURA BEZ GRANIC), które odbędzie się w dniu 6.11.2018 r. (wtorek) o godz.17.30 w sali konferencyjnej ZG SARP (I piętro) .
Będziemy omawiać funkcjonowanie sekcji jak również pierwsze propozycje projektów krajowych i zagranicznych (m.in. Nepal, Kenia, Tanzania). [ więcej ]
Przedmiotem Konkursu jest sporządzenie przez Uczestników – zgodnie z warunkami Regulaminu Konkursu – Koncepcji architektoniczno – przestrzennej rewitalizacji terenu wokół zalewu w Strawczynie.
Celem konkursu jest wyłonienie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej najlepszej pod względem funkcjonalno-użytkowym, kompozycyjnym i estetycznym, z uwzględnieniem kontekstu istniejącego zagospodarowania obszaru i jego otoczenia.
Składanie prac konkursowych wraz z wymaganymi oświadczeniami – do godz. 14.00 22 grudnia 2018 roku.
Więcej informacji na stronie www organizatora.
Zapraszamy do zapoznania się ze stanowiskiem Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP skierowane do organizatorów konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Zapraszamy na Aukcję prac wystawionych na 49. Międzynarodowej Wystawie Grafiki Malarstwa i Tkanin Architektów
Odbędzie się ona w piątek 12 października 2018 roku o godzinie 15.00 w Pawilonie wystawowym SARP w Pałacu Zamoyskich w Warszawie.
13 października 2018 (sobota), o godz. 11.00 Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza na ósmy spacer w ramach cyklu wydarzeń pt.: „Spacery OW SARP – budynek i jego twórca. Architekci oprowadzają po budynkach swojego autorstwa”. Spacer odbędzie się po nowym ratuszu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, autorstwa BBGK Architekci Sp. z o.o., zlokalizowanym przy ul. Piaseczyńskiej 77.
Stowarzyszenie Architektów Polskich wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim serdecznie zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące ogłoszonego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji pn. „Budowa budynku na kampusie głównym (górny dziedziniec)” realizowanej w ramach Programu Wieloletniego pn. „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”.
Spotkanie odbędzie się 15 października br. o godz. 16.00 w sali konferencyjnej OW SARP (parter) w siedzibie SARP przy ulicy Foksal 2 w Warszawie.
Uniwersytet Warszawski we współpracy z Zarządem Głównym Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Oddziałem Warszawskim SARP ogłasza konkurs
architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji pod nazwą “Budowa budynku na
kampusie głównym (górny dziedziniec)”, realizowanej w ramach Programu Wieloletniego pod nazwą “Uniwersytet Warszawski 2016-2025”. [ więcej ]
Zapraszamy na wystawę – “The Vienna Model” – Społeczne mieszkalnictwo w mieście XXI w.
Wystawa odbywa się w pawilonie wystawowym Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Wykład towarzyszący pt. “The Vienna Model. Housing for the twenty-first-century-city” wygłosi dr Wolfgang Förster 4 października o godz.14.00 w pawilonie wystawowym Wydziału Architektury.
Klub Woluta zaprasza swoich członków i sympatyków na spotkanie w Zachęcie w dniu 3 października 2018 (środa).
Tym razem członkowie Woluty będą oglądać wystawę “Co po Cybisie?”.
Początek spotkania godz. 15.00 przy kasach muzeum.
Przekrojowa wystawa polskiego malarstwa XX i XXI wieku obejmie szerokie spektrum dzieł wybitnych polskich twórców wpisujących się w kluczowe nurty historii sztuki i aktualne prądy artystyczne. Międzypokoleniowy, problemowy pokaz przypomni starsze oraz przywoła najnowsze postawy ponad czterdziestu artystów zanurzonych w medium malarstwa. Ekspozycja z jednej strony skoncentruje się na najważniejszych, historycznych już dzisiaj pozycjach artystycznych „po Cybisie”. Z drugiej — jej ambicją jest zaprezentowanie prac ukazujących stan współczesnego malarstwa, dyktowany dążeniem do eksperymentu oraz redefiniowania, czym może być malarstwo, które wymyka się niekiedy z „ram” medium kojarzonego zwykle z płótnem i farbą.