Żyjemy w świecie, który odziedziczyliśmy. Praca architektów, urbanistów i ludzi kultury toczy się wśród tego, co inni stworzyli przed nami. Naszym dziedzictwem są skarby i osiągnięcia, ale też problemy i wyzwania. Największymi, z jakimi się mierzymy jest kryzys klimatyczny oraz problemy społeczne. Z jednej strony widzimy zagrożenia dla planety i jej zasobów. Z drugiej wiemy, że tylko wspólne, solidarne działania mogą przynieść efekty. Jednak wspólne działania utrudniają różnego rodzaju konflikty, brak instytucji sprzyjających współpracy, kryzysy demokracji. [ więcej ]
Archiwum: styczeń 2022
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do udziału w konkursie na temat ekobudownictwa.
Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w formie pisemnej, infografiki lub krótkiego filmu -zagadnienia, które w kontekście ekobudownictwa wydaje się uczestnikom ważne i przyszłościowe, a wiedza o nim warta rozpowszechnienia i stosowania.
Celem konkursu jest zachęcenie studentów do zmierzenia się z tematyką ekobudownictwa i ideą zrównoważonej architektury. Młodzi ludzie poprzez wykonanie zadania konkursowego poznają rozwiązania, które bazują na odnawialnych źródłach energii i sprzyjają efektywności energetycznej budynków. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe: rower, hulajnoga elektryczna, smartwatch. Najlepsze prace będą zaprezentowane w publikacji pokonkursowej.
Najważniejsze informacje:
Termin nadsyłania prac – 14 marca 2022 r. do godz. 16:00.
Zwycięzców konkursu poznamy już w kwietniu 2022 r.
Więcej informacji o konkursie dostępne na stronie www.domzklimatem.gov.pl
Informujemy, że w Biurze OW SARP jest już dostępny najnowszy numer Informatora SARP (nr 9).
A w nim m. in. wracamy i podsumowujemy ubiegłoroczny Dyplom Roku OW SARP wraz z towarzyszącą Gali Prezentacją i dyskusją dotyczącą polskich pawilonów na wystawach EXPO zaprojektowanych przez absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, oraz relacja ze śniadania na Foksal – lipcowej imprezy zorganizowanej przez nas w ogrodzie naszej siedziby w pałacu Zamoyskiego. Oprócz tego wiele informacji z innych oddziałów SARP.
Zapraszamy po odbiór bezpłatnego egzemplarza w godzinach pracy Biura OW SARP (poniedziałek-piątek 8-16.00).
Drogie Koleżanki i Koledzy,
Informujemy, że w dniu 12 stycznia 2022 r. Zarząd OW SARP podjął uchwałę nr 4/2022 dotyczącą podniesienia stawek składek członkowskich od 1 lutego 2022 r.:
- z 20 zł/miesięcznie na 25 zł/miesięcznie dla członków o statusie architekta
- z 10 zł/miesięcznie na 15 zł/miesięcznie dla członków o statusie absolwenta (w ciągu 3 lat od daty uzyskania dyplomu architekta)
Zmiana stawek składek członkowskich obowiązuje od 1 lutego 2022 r.
Dotychczasowe stawki (20 i 10 zł/miesięcznie) obowiązują od 1 stycznia 2016 r. do 31 stycznia 2022 r.
Zwracamy się z prośbą o dokonanie dopłaty brakującej kwoty w przypadku wniesionej już zapłaty za składki z góry za pół lub cały rok 2022 r.
Numer konta do wpłaty składek:
Bank Millennium SA: 42 1160 2202 0000 0000 2748 2961
Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich
ul. Foksal 2
00-366 Warszawa
W związku z rosnącą ilością zachorowań na COVID zwracamy się z prośbą o rozważne planowanie wizyt w Biurze OW SARP i ograniczenie ich do niezbędnego minimum. Jednocześnie przypominamy o obowiązku zasłaniania nosa i ust oraz dezynfekcji rąk.
Aktualnie Biuro OW SARP pozostaje otwarte w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku.
Ze względu na możliwe wprowadzenie obostrzeń sanitarnych i ewentualną konieczność przejścia w tryb pracy zdalnej prosimy o śledzenie komunikatów w kanałach informacyjnych OW SARP.
Informujemy, że w godzinach pracy Biura jesteśmy dostępni do Waszej dyspozycji pod numerem telefonu: 22 826 74 39. Całodobowo można się kontaktować z nami poprzez mail: biuro@sarp.warszawa.pl i komunikator na profilu FB.
SARP Oddział Słupsk zaprasza do wzięcia udziału w Konkursie SARP nr 1020: jednoetapowym, realizacyjnym na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej „Centrum Kultury oraz Centrum Usług Społecznych” w Siemianicach gmina Słupsk.
Przedmiotem konkursu jest opracowanie i przedstawienie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej „Centrum Kultury oraz Centrum Usług Społecznych” w Siemianicach gmina Słupsk. [ więcej ]
Koleżanki i Koledzy!
W wyniku akcji „FPK pod choinkę” w grudniu zeszłego roku na koncie Funduszu Pomocy Koleżeńskiej OW SARP znalazło się 8 070 zł (osiem tysięcy siedemdziesiąt złotych)!
Serdecznie dziękujemy za Waszą solidarność oraz czułe serca okazane przez dobrowolne wsparcie Funduszu Pomocy Koleżeńskiej OW SARP wpłatami. Wraz z podziękowaniami przekazujemy jednocześnie najlepsze życzenia od Koleżanek i Kolegów, którym pomagamy.
Zachęcamy do wspierania Funduszu Pomocy Koleżeńskiej także w bieżącym roku. Liczy się każda złotówka!
Z koleżeńskim pozdrowieniem
Komisja Funduszu Pomocy Koleżeńskiej OW SARP
Michał Dudkowski
Paweł Czaplicki
Piotr Jurkiewicz
Projektowanie i wznoszenie obiektów ekologicznych to niekwestionowana przyszłość branży architektonicznej oraz budowlanej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłasza konkurs, który ma na celu zwrócenie uwagi na tematykę budownictwa ekologicznego. Zadaniem konkursowym jest opracowanie koncepcji architektonicznej domu jednorodzinnego. [ więcej ]
Ruszył pierwszy etap 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy – konkursu promującego architekturę o wysokich walorach estetycznych, użytkowych oraz ekologicznych w stolicy.
Zachęcamy do zgłaszania nowych budynków, przebudów istniejących obiektów i zmian w przestrzeni publicznej.
Zgłoszenia mogą dokonać przedstawiciele inwestorów, zespołów projektowych, organizatorów wystaw, wydarzeń czy wydawców książek o tematyce warszawskiej. Oprócz instytucji zgłoszeń mogą dokonać mieszkańcy Warszawy.
Swoich kandydatów można zgłaszać do 6 lutego poprzez formularz na stronie www.nagroda-architektoniczna.pl
Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnym webinarze Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego pt. Certyfikat ZIELONY DOM. Prelegentami będą m.in. arch. Piotr Jurkiewicz z Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP i Mateusz Płoszaj – Mazurek z Koła Młodych Architektów.
W tej edycji organizatorzy skupią się na przybliżeniu standardu budynku pasywnego.
Spotkanie w formule zdalnej odbędzie się 18 stycznia 2022 r. o godz. 10.00
Udział jest otwarty i bezpłatny. Wymagana jest rejestracja: https://plgbc.org.pl/wyd_i_szkol/certyfikat-zielony-dom-wytyczne-projektowanie-i-realizacja-standard-budynku-pasywnego/
Po dyskusji organizatorzy przewidują czas na serię pytań i odpowiedzi. [ więcej ]
Informujemy, że Biuro OW SARP w dniu 7 stycznia 2022 r. pozostanie zamknięte.
Prezentujemy wydany z inicjatywy Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz Stowarzyszenia Zabytki Mokotowa “Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa”.
Jest to kolejna pozycja (po poradnikach m. in. dla Żoliborza, Pragi Północ i Muranowa) z serii poradników architektonicznych dla dzielnic Warszawy Opracowanie ma pomóc w zrozumieniu urbanistyki i architektury dzielnicy i uświadomić inwestorom – wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym oraz osobom prywatnym – planującym remonty kamienic jak ważne jest by realizacja ich zamierzeń odbyła się z poszanowaniem historycznej substancji. W publikacji znajdą się praktyczne porady dla inwestorów, przykłady dobrych wzorów w działaniach remontowych oraz najczęściej popełnianych błędów. Przyjrzymy się też zieleni Mokotowa. W jego przygotowanie zaangażowany był liczny zespół varsavianistów, historyków sztuki, konserwatorów, architektów, architektów krajobrazu, fotografów i archiwistów.
Tradycyjne wydanie papierowe posiada także wersję elektroniczną dostępną bezpłatnie (link do publikacji).