Grupa ARCH 50+ zaprasza na warsztaty zatytułowane MISJA ARCHITEKTA W KREOWANIU INTEGRACJI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ , oraz wystawę malarstwa Romano Botti w dniach od 17 września do 2 października 2015 roku. [ więcej ]
Archiwum: sierpień 2015
W imieniu organizatorów I Kongresu Polskich Miast Ogrodów, który odbędzie się w dniach 11-13 września w Mieście Ogrodzie Podkowa Leśna z okazji obchodów 90-lecia jego powstania, zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu. [ więcej ]
Koalicja Warszawskiej Drogi Kultury Na Skarpie ma przyjemność już po raz czwarty zaprosić warszawian do celebracji Skarpy Warszawskiej – unikalnego w skali miast europejskich obszaru stolicy.
W ramach organizowanych obchodów „Święta Skarpy Warszawskiej” przygotowane zostanie największe wydarzenie kulturalne w mieście. W wydarzeniu udział weźmie ponad 30 instytucji kultury i nauki, oferując odwiedzającym specjalnie na tę okazję przygotowane atrakcje. Wśród zaangażowanych podmiotów znajdą się, m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Uniwersytet Warszawski, Muzeum Wojska Polskiego, Sejm RP, Królikarnia i wiele innych instytucji i organizacji, a także kawiarnie położone na Skarpie.
W programie obchodów „Święta” przewidziane są wydarzenia kulturalne, rekreacyjne, edukacyjne – pikniki, wystawy, warsztaty, kiermasze, spacery.
„Święto Skarpy Warszawskiej” stanowi kontynuację trzech edycji pikników „Majówka na Skarpie”, które miały miejsce w latach 2012-14. W tym roku wydarzenie będzie miało miejsce we wrześniu i przybierze nieco zmienioną formę. [ więcej ]
Zapraszamy do Muzeum Pałacu w Wilanowie na debatę dotyczącą współczesnego funkcjonowania ogrodów historycznych.
W Wilanowie podejmowane są liczne prace rewitalizacyjne, poprzez które chcemy przywrócić ogrodowi jego dawny blask. Staramy się też możliwie jak najwierniej odtworzyć założenia króla Jana III i zrekonstruować budowle oraz rośliny, które otaczały pałac w XVII wieku. Pytań o to, czy odnawiać, zmieniać czy rekonstruować, pojawia się wiele. Zechcemy zadać je podczas debaty i poznać opinię na ten temat uczestników dyskusji. Po debacie wspólnie wyruszymy na wieczorny spacer po królewskim ogrodzie.
[ więcej ]
Stołeczny Konserwator Zabytków zaprasza do udziału w konferencji pt. „Polichromie i sgraffita na fasadach ośrodków staromiejskich odbudowanych po 1945 r. Kreacja i konserwacja”, organizowanej z okazji 35 rocznicy wpisu Historycznego Centrum Warszawy na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Data: 24-25 września 2015 r.
Lokalizacja: Dom literatury, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. [ więcej ]
Bohdan Jan Jezierski zmarł 17 sierpnia 2015 roku, pogrzeb odbędzie się dnia 25 sierpnia 2015 roku o godz. 12.00 w kościele p.w. Karola Boromeusza na Starych Powązkach.
Bohdan Jan Jezierski pracę architekta rozpoczął w Biurze Odbudowy Stolicy w pracowni Eleonory Sekreckiej. Był współprojektantem kilku budynków na MDM-ie , przy ulicy Waryńskiego 9,3 oraz Boya-Zeleńskiego 2, w roku 1964 kina Luna.Na podstawie jego koncepcji został ustalony przebieg ul. Wyzwolenia w Warszawie. Od 1977 roku, jako generalny projektant zrealizował osiedla w dzielnicy mieszkaniowej Radomia – Ustroniu, osiedle “Fryderyka Chopina” w Lublinie oraz w ramach programu rządowego PR-5 zrealizował osiedle Zamoyskiego – “Nowe Miasto II” w Zamościu. Był projektantem również wielu budynków mieszkalno-usługowych w Warszawie. Był również członkiem Kolegium Sędziów Konkursowych Oddziału Warszawskiego SARP.
Stowarzyszenie Architektów Polskich o/Wrocław zaprasza do kolejnej edycji konkursu fotograficznego
Kadry Modernizmu w ramach 5. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury.
Motto tegorocznej edycji festiwalu brzmi: Miasto płynie.
Głównym celem konkursu jest ujęcie wody w połączeniu z obiektem, detalem czy przestrzenią architektoniczną. Wystawa nadesłanych prac może stać się doskonałą okazją do stworzenia dyskusji na temat wpływu obiektów modernistycznych w projektowaniu nowych przestrzeni architektonicznych.
Na zgłoszenia uczestników czekamy do 31 sierpnia 2015 r. [ więcej ]
15 lipca 2015 roku w wieku 87 lat zmarł Bolesław Wala, architekt, absolwent Wydziału Architektury Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie, Członek ZNP, członek SARP od kwietnia 1952 roku.
W latach 1950-1952 asystent przy Katedrze Budownictwa Użyteczności Publicznej na Politechnice Szczecińskiej kierowanej przez prof. Marka Leykama. Współpracował z arch. Hipolitem Rutkowskim przy następujących projektach: Konkurs na Śródmieście w Warszawie, Główny Instytut Przemysłu Rolnego i spożywczego, Konkurs na Ścianę Wschodnią, Studnia na Wiśle, Cyrk w Stalinogrodzie, Cyrk w Warszawie. Współautor Technikum Poligraficznego przy ul. Stawki 14 w Warszawie, „Mister Warszawy” w 1968r. (w zespole z: arch. Roman Dudkiewicz, arch. Stefania Wielądek – Warszawskie Biuro Projektów Budownictwa Ogólnego). Od grudnia 1952 roku członek Oddziału Warszawskiego SARP.
Bolesław Wala został pochowany 23 lipca 2015 w Borzęcinie k. Krakowa.
Szanowni Plenerowicze i Przyjaciele,
w imieniu Przewodniczącego Koła PLENER Kol. Janusza Targowskiego zapraszamy na kolejny wyjazd na wspólne malowanie w dniach 09-16 września 2015 do Tykocina.
Pytania i zgłoszenia należy kierować na adres email: warszawa@sarp.org.pl
Warsztaty Projektuj &Promuj dla architektów krajobrazu i projektantów to nowa formuła spotkania i podnoszenia kompetencji dla architektów krajobrazu. Organizowane wspólnie przez Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu i Agencję Promocji Zieleni w ramach Międzynarodowej Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE (targów roślin i ogrodów), odbędą się w piątek, 4 września w godz. 9.30-17.00 w Warszawie.
Prezydium KSK OW SARP stwierdza, że regulamin konkursu jest niezgodny z kodeksem konkursowym SARP i nie rekomenduje w nim udziału. [ więcej ]