Wystawa kol. Tadeusza Baruckiego “Architekci świata o architekturze” – którą się zainteresował Kabinet Architektury w Morawskiej Ostrawie – wzbogacona o najbardziej charakterystyczne realizacje przedstawionych na niej twórców – eksponowana została kolejno w roku 2014 w Ostrawie, na Zamku Hradczańskim w Pradze w ramach “Festiwalu Architektury” i ostatnio – przed Świętami w Brnie. Ta ostatnia miała chyba najwdzięczniejszy przebieg, ponieważ była nią zainteresowana młodzież architektoniczna dwóch szkól a to Wyższej Szkoły Technicznej i Instytutu Architektury w Brnie. Na jej zakończenie miał miejsce finisaż połączony z dyskusją.
Archiwum: grudzień 2014
7 stycznia 2015 roku zmarła Pani Jadwiga Bratro, członek OW SARP od 1953 roku. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 26 stycznia 2015 roku o godzinie 11.00 w kościele pw . św. Karola Boromeusza przy Powązkowskiej 14 w Warszawie, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłej do grobu rodzinnego na Starych Powązkach.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Zarząd Oddziału Warszawskiego składa wszystkim Koleżankom i Kolegom, członkom oraz sympatykom naszego Stowarzyszenia życzenia wszelkiej pomyślności, spełnienia planów, a w nadchodzącym 2015 roku zdrowia, radości i powodzenia we wszelkich działaniach osobistych i zawodowych.
(proj. grafiki arch. Maria Ceran)
Przygotowana wiosną tego roku przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS z okazji Nocy Muzeów wystawa twórczości znanego zespołu architektów warszawskich Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokjrzyńskiego I Eugeniusza Wierzbickiego – określanych często w środowisku zawodowym żartobliwym przydomkiem „Tygrysy” – otwarta została 10. Grudnia 2014 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje.
Oddział Warszawski SARP z niepokojem śledzi dyskusję na temat proponowanej nowej zabudowy w obrębie Skarpy Warszawskiej, na terenie Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.
Redakcja miesięcznika „Architektura-murator” ogłasza VIII edycję Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, w którym rywalizować będą najlepsze obiekty architektury w Polsce zrealizowane w latach 2013 – 2014. Tym razem o nagrody walczyć będą w pięciu kategoriach: użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna i, po raz pierwszy w 20-letniej historii konkursu, wnętrze użyteczności publicznej. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce już po raz drugi przyzna Prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronat nad konkursem. To pierwsza i jedyna w historii naszego kraju nagroda w dziedzinie architektury przyznawana przez głowę państwa!
Poza nagrodami jury własne wyróżnienia, podobnie jak w poprzednich edycjach, przyznają ministrowie kluczowych dla architektury resortów: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Minister Sportu i Turystyki, a zaszczytny tytuł Ulubieńca Polski – internauci, głosując na swojego faworyta na uruchomionej w tym celu stronie www.zyciewarchitekturze.pl.
„EUROPEAN AWARD FOR ARCHITECTURAL HERITAGE INTERVENTION” jest konkursem dla architektów, historyków, archeologów oraz wszystkich innych ekspertów zaangażowanych w projekty związane z dziedzictwem architektonicznym. Organizowany jest co dwa lata, przy wsparciu COAC (Official Association of Architects of Catalonia) oraz AADIPA (Association of Architects for the Defence and Intervention in Architectural Heritage). [ więcej ]
12 listopada 2014 roku został ogłoszony jednoetapowy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej „Zadaszenia i aranżacji przestrzeni dziedzińca-lapidarium w Muzeum Warszawy położonego pomiędzy zabytkowymi kamienicami Rynek Starego Miasta 36,38,40, częściowo Rynek 36 oraz Nowomiejska 4,6,8″.
Prezentujemy wyniki kwafilikacji do udziału w Konkursie:
Wilanów jest miejscem łączącym w sobie kulturę i naturę, bogatą kilkusetletnią historię i dynamiczną współczesność.
Ze spokojnej wsi pod Warszawą, w której można było znaleźć wytchnienie od zgiełku miasta, przekształcił się w ważną część stolicy, dostosowując się do rytmu otoczenia. Nigdy jednak rytm ten nie był tak szybki jak dziś, gdy miasto narzuca naturze swoje zasady, nierzadko wchodząc z nią w konflikt.
O presji wywieranej przez miasto na znajdujący się na jego obrzeżach Wilanów zechcemy porozmawiać z mieszkańcami dzielnicy, architektami, deweloperami i osobami podejmującymi decyzje dotyczące inwestycji budowlanych w Wilanowie.
11 grudnia o godz. 17.00 rozpocznie się ostatnie z cyklu spotkań wokół wystawy Kolekcja “Architektury-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie poświęcone tematowi “Dokąd zmierza architektura?” Wykład wygłosi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. Po wykładzie zapraszamy na dyskusję Ewy P. Porębskiej i Grzegorza Stiasnego.
Czwarte spotkanie z cyklu Mobilne idee, odbywające się w ramach projektu OperaLab, zatytułowane Architektura zmysłów poświęcone zostanie roli zmysłów, doświadczania i projektowania wrażeń w instytucjach kultury. Architektura to zarówno przestrzeń, jak i znak. Jej złożoność przejawia się nie tylko w jej formie, strukturze czy funkcjonalności, ale także znaczeniu. Architektura potrafi być bardzo narracyjna i stanowić doskonały instrument opowiadający o ideach, uwodzący widzów, bądź w perswazyjny sposób stymulujący rozwój kultury.
Rolą dzisiejszych instytucji kultury jest nie tylko zapewnienie miejsca prezentacji sztuki, ale też coraz częściej inicjowanie projektów wchodzących w interakcję z przestrzenią architektoniczną. Współczesny świat, także ten zawężony do obszaru kultury, wymaga od odbiorcy dokonywania selekcji. Jest to konieczne ze względu na ilość informacji i bodźców, z którymi musimy codziennie się mierzyć. Dominantą zmysłów niezmiennie pozostaje wzrok. Ale czy w odbiorze sztuki istotne są także inne zmysły? Jak architektura wpływa na doświadczanie sztuki? Jakie metody stosują współczesne instytucje kultury w celu zwiększenia swej atrakcyjności? W jakim stopniu dotyczą one sfery wrażeniowej?
Wspólnie z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej mamy przyjemność zaprosić na dwa wydarzenia zorganizowane wokół książki „Rysunek – zmysł architektury”.
16 grudnia 2014, godz. 10:00 – spotkanie z autorami esejów zawartych w książce Mirosława Orzechowskiego. Audytorium im. Stanisława Noakowskiego sala 103. Na spotkaniu referaty o rysunku architektonicznym wygłoszą Profesor Lech Kłosiewicz i Prezes ZG SARP Mariusz Ścisło.
18 grudnia 2014, godz. 19:00 – aukcja rysunków wykonanych przez architektów, autorów esejów zawartych w książce. Dochód z aukcji zostanieprzeznaczony na rzecz Fundacji Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
15 listopada 2014 roku zmarł Paweł Paprocki, członek SARP od 1961 roku.
Oddział Warszawski SARP zaprasza na KONFERENCJĘ PRASOWĄ, podczas której poznamy szczegóły konkursu na koncepcję zagospodarowania otoczenia Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK.
3 grudnia 2014 (środa), godz. 11.00 Kino Atlantic (sala D), Warszawa, ul. Chmielna 33
UDZIAŁ WEZMĄ:
Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent m.st. Warszawy
Marcin Mostafa – Prezes OW SARP
Marlena Happach – Wiceprezes OW SARP
Magdalena Kicińska – Dyrektor Komunikacji i Relacji Zewnętrznych Lafarge
Prosimy o potwierdzenie przybycia do 1 grudnia do godziny 12.00, na adres: piotr@pracowniaszumu.pl