Informujemy, że w dniach 9-20 sierpnia 2021 r. Biuro Oddziału Warszawskiego SARP będzie otwarte w godzinach 8.00-14.00.
Archiwum: lipiec 2021
„Świat, w którym każdy ma godne miejsce do życia.”
Habitat od lat zajmuje się problemami mieszkalnictwa – w Polsce oraz na świecie. Należy przy tym zwrócić uwagę, że poprzez te działania realizuje również szereg Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), zdefiniowanych w Agendzie 2030 ONZ – m.in.:
Cel 1 – Koniec z ubóstwem;
Cel 7 – Czysta i dostępna Energia;
Cel 11 – Zrównoważone miasta i społeczności.
W gronie ekspertów, praktyków oraz społeczników chcemy porozmawiać o tym, co możemy wspólnie zrobić w powyższych sprawach i jak różne grupy mogą przyłożyć się do poprawy bytu mniej uprzywilejowanych członków społeczeństwa.
Co robią w tej sprawie architekci, a co mogliby robić? A co o tym sądzą inne podmioty – publiczne, społeczne i komercyjne?
Planujemy, że w debacie online wezmą udział przedstawiciele: Habitat for Humanity Poland, Urzędu m.st. Warszawy, Arcadis (firma konsultingowo projektowa), WXCA (biuro projektowe), SARP Oddział Katowice oraz Oddział W SARP.
Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Habitat for Humanity Poland, Oddział Warszawski SARP oraz SARP Oddział Katowice i m.st. Warszawa.
Partnerami są firmy Arcadis Polska oraz WXCA.
Oddział Warszawski SARP i Koło Architektury Zrównoważonej gorąco zachęcają do poparcia kampanii społecznej #TAKdlaEdukacjiKlimatycznej
Na stronie: https://www.wwf.pl/edukacja-klimatyczna można przeczytać i podpisać petycję dotyczącą potrzeby rzetelnej edukacji klimatycznej w szkołach.
11 lipca 2021 r. zorganizowaliśmy w ogrodach naszej siedziby spotkanie środowiska architektów. Pierwsze spotkanie z cyklu “Śniadania na Foksal” to możliwość, na którą od dawna wszyscy czekaliśmy, spotkania się na żywo po okresie izolacji.
Śniadanie uświetniła prelekcja Gościa Specjalnego – Kamila Wyszkowskiego, Dyrektora Wykonawczego UN Global Compact Network Poland (największej na świecie inicjatywy skupiającej zrównoważony biznes), Wykład dotyczył zmian klimatu i roli zrównoważonych miast w ograniczeniu emisji. [ więcej ]
„Jeśli nie rozumiemy, że gubienie ptaków jest takim samym przejawem bezmyślnej przemocy nad przyrodą, jak niszczenie lasów, osuszanie bagien itp., natura nam odpłaci się i za to, tak jak odpłaca się już obecnie, grożąc katastrofą” – architekt Ewa Kuryłowicz*
Każdego roku miliardy ptaków giną w zderzeniu ze szklanymi powierzchniami. Śmiertelne niebezpieczeństwo stanowią nie tylko lustrzane wieżowce, ale także okna bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych, przezroczyste ekrany dźwięchłonne i szklane wiaty przystankowe.
To zagrożenie można jednak w dużym stopniu wyeliminować. [ więcej ]
Ze smutkiem zawiadamiamy, iż w dniu 2 lipca 2021 roku zmarł dr inż. Stanisław Rutkowski, architekt krajobrazu, członek OW SARP i Sekcji Architektury Krajobrazu w latach 1986-94.
Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione dnia 14 lipca br. o godz. 10.00 w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Pyrach, po czym nastąpi odprowadzenie na Cmentarz Parafialny przy ul. Farbiarskiej 30.
Stanisław Rutkowski był cenionym architektem krajobrazu i nauczycielem akademickim. Był członkiem Towarzystwa Urbanistów Polskich i Stowarzyszenia Architektów Polskich. Projektował m.in. publiczne przestrzenie wypoczynkowe, był laureatem branżowych konkursów krajowych i zagranicznych. W latach 1990-93 był prodziekanem Wydziału Ogrodniczego SGGW. Współtworzył Europejską Radę Szkół Architektury Krajobrazu, ECLAS. Był promotorem prac magisterskich na Kierunku Architektura Krajobrazu SGGW i wychowawcą wielu pokoleń architektów krajobrazu.
Cześć jego pamięci!
29 kwietnia 2021 r. zmarł Gabriel Rekwirowicz, architekt i urbanista warszawski, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej z 1950 r. Współtwórca m.in. nagrodzonych koncepcji zagospodarowania przestrzennego centrum Pragi (1959), dzielnicy Bródno (1961) oraz – wraz z Teresą Tuszyńską – Osiedla Panieńska (1960). W latach siedemdziesiątych zaangażowany w projekt zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta w Algierze. Po powrocie do kraju związany z Pracownią Konserwacji Zabytków na warszawskim Starym Mieście.
Urodzony 31 października 1924 r. żołnierz Armii Krajowej, [ więcej ]
Szóstego czerwca minęła 10 rocznica tragicznej śmierci Stefana Kuryłowicza.
Zapraszamy we wtorek 13 lipca 2021 r. o godz. 19.00 do Klubokawiarnia KEN54 na wykład, przybliżający sylwetkę i twórczość Stefana Kuryłowicza.
To jeden z najbardziej znanych i utytułowanych współczesnych polskich architektów, który miał ogromny wpływ na sylwetkę dzisiejszej Warszawy. Jego projekty cechowała śmiałość i odwaga. Dlatego był też jednym z najbardziej wyrazistych i kontrowersyjnych architektów w Polsce.
Szczegóły na stronie wydarzenia.
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na tegoroczą edycję letniego kina NIAiU.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą senne miraże i utopijne wizje przyszłości. Scenerię każdego z sześciu filmowych obrazów stanowią miejskie pejzaże – zarówno te będące ucieleśnieniem reżyserskich wizji, jak i rzeczywiste miejsca.
Oaza hipisów na pustyni, latające samochody, labirynt ze szkła i stali powracają w kolejnych filmach, zachęcając do namysłu nad pobudkami kierującymi ludźmi w poszukiwaniach wspólnej drogi do szczęścia. Czy możliwe jest stworzenie idealnego miasta, uwzględniającego indywidualne potrzeby jednostki? Jaka jest rola architekta w budowaniu futurystycznych wizji? Oto jak bohaterowie filmów fabularnych i dokumentalnych odnaleźli się w oferowanych im konceptach idealnej rzeczywistości. [ więcej ]