„Warszawa rysuje Skopje” premiera książki Kingi Nettmann-Multanowskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Fundacja Centrum Architektury zapraszają na premierę książki Kingi Nettmann-Multanowskiej Warszawa rysuje Skopje.
Wydarzenie odbędzie się dnia 27 kwietnia 2022 roku o godz. 18.00 w pawilonie SARP przy ul. Foksal 2 w Pałacu Zamoyskiego w Warszawie.
Spotkanie z autorką poprowadzi Bartosz Panek. Po spotkaniu czekają nas autografy i rozmowy przy kieliszku macedońskiego wina. Na miejscu będzie można też kupić książkę.
Informacje o książce:
• „Warszawa rysuje Skopje” to szerzej nieznana i dotąd niezbadana historia wielkiego międzynarodowego sukcesu polskiego soft-power, opartego na wiedzy i doświadczeniu warszawskich urbanistów, którzy wzięli udział w ONZ-owskim projekcie odbudowy zniszczonego w trzęsieniu ziemi z 1963 roku Skopje, współtworząc Master Plan (plan ogólny) miasta. Pracujący w Macedonii warszawski „zespół Skopje” tworzyli ludzie o wyjątkowych życiorysach – m.in. Stanisław „Agaton” Jankowski (jego kierownik), Stanisław „Orsza” Broniewski, Bohdan Jastrzębski, Zbigniew Galperyn, Kazimierz Marczewski czy Juliusz Wilski. Dyrektorem Projektu planu Skopje z ramienia Funduszu Specjalnego ONZ był Adolf Ciborowski (przed wyjazdem do Skopje Naczelny Architekt Warszawy). Warszawscy urbaniści współpracowali w Skopje z międzynarodowymi sławami, jak Constantinos Doxiadis, Kenzō Tange czy Arata Isozaki (współprojektant krakowskiej Mangghi).
Więcej o książce: https://bit.ly/skopjewarszawa
Informacje o autorce:
• Kinga Nettmann-Multanowska – dr nauk humanistycznych, anglistka, absolwentka UAM w Poznaniu, lektorka języka polskiego w Kirgistanie i Gruzji, menadżerka kultury, autorka i współautorka publikacji poświęconych polskim śladom w Gruzji i Macedonii Północnej, kuratorka i inicjatorka wystaw, wydarzeń i publikacji dotyczących architektury i urbanistyki, mieszkała w Skopje w latach 2014–2018.
Informacje o prowadzącym rozmowę:
• Bartosz Panek – wielokrotnie nagradzany dziennikarz radiowy i reporter, z wykształcenia politolog. Współtwórca spółki podkastowej Free Range Productions i fundacji Audionomia. Autor książek o polskich Tatarach oraz o transformacji PGR-ów (w przygotowaniu).
Zapraszamy