Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana. Relacja z wydarzenia Geberit & Oddział Warszawski SARP
28 września 2022 r. o godz. 12.30 w Pawilonie SARP w Warszawie odbyła się konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”, której Oddział Warszawski SARP był partnerem.
Spotkanie uroczyście rozpoczęła prezes Oddziału Warszawskiego SARP arch. Marta Sękulska-Wrońska, natomiast w rolę prowadzącej konferencję wcieliła się arch. Magda Maciąg – członkini zarządu OW SARP i pełnomocniczka ds. programowych Zodiak Warszawski Pawilon Architektury.
Serię inspirujących wystąpień rozpoczął gość honorowy Shigeru Ban wykładem „Balancing Architectural Works and Social Contributions”.
Architekci, studenci, media i wszyscy zainteresowani tematyką, dowiedzieli się od zdobywcy Nagrody Pritkera, zwanej „architektoniczną Nagrodą Nobla”, jak wyglądają kulisy jego zawodowych działań. W spotkaniu wzięło udział ponad 220 osób!
Po wystąpieniu japońskiego architekta, Peter Morgenstein przedstawił swoje przemyślenia dotyczące tego, jak działania architektury mogą być empatyczne i wychodzić naprzeciw potrzebom ludzi. Następnie usłyszeliśmy więcej na temat wykorzystania Paper Partition System w Ukranie, czym podzielił się ze zgromadzonymi Oleksiy Vostrykov. Rury tekturowe Shigeru Bana zastosowano również na terenie Polski. Dzięki współpracy wielu instytucji na początku marca 2022 roku projekt japońskiego twórcy pojawił się w miejscach przygotowanych dla uchodźców w Chełmie i we Wrocławiu. O szczegółach tego przedsięwzięcia dowiedzieliśmy się podczas wystąpienia Artura Jőrgena, Jerzego Łątki i Huberta Trammera. To z inicjatywy ostatniego z wymienionych prelegentów doszło do spotkania z Shigeru Banem w Warszawie.
Wśród specjalistów z dziedziny architektury i działalności społecznej, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, znaleźli się także Łukasz Piątek, Kosma Kołodziej, Anna Pashynska, Tania Pashynska, Anca Bolohan, Magda Garncarek i Dorota Sibińska.
Każdy z nich opowiedział o własnym spojrzeniu na pracę projektantów w kontekście kryzysów humanitarnych na podstawie realizacji na rzecz uchodźców, w których brał udział. Niezwykłe spotkanie zakończyło się sesją pytań do wszystkich prelegentów. Słuchacze mogli rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące poruszanych tematów, a także podzielić się własnymi przemyśleniami z koreferentami.
Patronami medialnymi wydarzenia konferencji ,,Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” byli: Architektura i Biznes, Architektura-murator, NOTES.NA.6.TYGODNI / Fundacja Bęc Zmiana, whiteMAD, BRYŁA, Urządzamy, MAGAZIF.com – design / wnętrza / inspiracje / architekci / projektanci, Czas na Wnętrze, designteka.pl, @ArchiSnob, Nowy Magazyn, Foorni – Wnętrza Publiczne, Nowa Warszawa.
Fot. Iwona Dziuk