RYTM
Wernisaż wystawy RYTM w Galerii Kordegarda
Ekspozycja w formie przestrzennej instalacji architektonicznej zaprojektowanej przez Studio Rygalik z okazji jubileuszu 50. rocznicy odbudowy Teatru Wielkiego.
12-22 marca 2015
Galeria Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15/17
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 11.00-19.00
Wernisaż: 14 marca, godz. 17.30
RYTM
Pięćdziesiąta rocznica odbudowy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej jest pretekstem do zaprezentowania historii i dziedzictwa kluczowej dla polskiej kultury instytucji.
W przestrzeni Kordegardy zaprojektowana została wystawa RYTM autorstwa Studia Rygalik prezentująca Teatr z perspektywy jego historii, osiągnięć artystycznych i architektury.
Sam budynek Teatr Wielki to przestrzeń złożona z wielu stylowych i historycznych warstw. Od 1825 roku, gdy rozpoczęto budowę pierwotnego gmachu autorstwa Antonio Corazziego, przez przebudowy Piotra Aignera i Bohdana Marconiego do jego odbudowy z wojennych zniszczeń przez Bohdana Pniewskiego Teatr zmieniał swoje oblicze, nie tracąc swego charakteru.
Jubileusz staje się momentem zarówno retrospekcji i ekspozycji wypracowanych do tej pory wartości i osiągnięć (artystycznych, kulturowych, architektonicznych), ale także wdrożenia innowacyjnych projektów pozwalających widzowi na pełne doświadczenie Instytucji.
Struktura wystawy
Rzeźbiarska instalacja pokazuje charakterystyczne elementy architektury Teatru w formie współczesnej interpretacji.
Doświadczenie
Ekspozycja prowokuje widza do uruchomienia zarówno zmysłu wzroku, jak i słuchu oraz dotyku, daje możliwość pełniejszego doświadczenia Instytucji. Stawia pytanie: „Jak doświadczać Teatr?” – jako przestrzeń będącą tylko ramą czy jako integralny element dzieła?
Studio Rygalik o projekcie:
Instalacja przestrzenna, która czerpie z historii odbudowy, a także z charakterystycznych elementów architektury wnętrz Teatru Wielkiego jest dialogiem twórców z pokoleń oddalonych o 50 lat. Szkice prezentujące elementy wnętrza, powstałe w toku procesu projektowanego przez Bohdana Pniewskiego Teatru między innymi takie jak geometryczna posadzka oraz schematycznie zaznaczony żyrandol, a także szlachetny i dostojny styl epoki, zainspirowały język wizualny powstałych obiektów – przenikających się, lekkich wizualnie, ażurowych struktur o delikatnie zaznaczonych funkcjach użytkowych. Aranżacja ma formę przestrzennego szkicu w przemyślany sposób zagospodarowując przestrzeń galerii pozwalając odbiorcy na subtelny dialog z przeszłością.
teatrwielki.pl
operalab.pl
kordegarda.org