Raport „Przestrzeń życia Polaków”
Motywem podjęcia prac nad raportem „Przestrzeń życia Polaków” stał się coraz powszechniej odczuwany dysonans pomiędzy wysoką dynamiką procesów inwestycyjnych oraz zauważalną poprawą jakości architektury, a negatywnymi tendencjami w gospodarce przestrzennej, słabościami planowania miejskiego i polityki mieszkaniowej. Narastający w efekcie tych zjawisk chaos przestrzenny staje się cywilizacyjną i ekonomiczną barierą rozwoju kraju. Podnosi on koszty funkcjonowania miast i całych zespołów miejskich i – co szczególnie istotne – pogarsza codzienne warunki i standard życia Polaków.
Celem raportu jest przedstawienie na tle diagnozy stanu polskiego krajobrazu, charakteru głównych procesów kształtujących współczesność naszych miast i wsi oraz świadomości architektury, jako szczególnego wyrazu kondycji ekonomicznej i kulturowej polskiego społeczeństwa, koncepcji działań na rzecz podniesienia jakości środowiska zamieszkania.
Raport identyfikuje zagrożenia oraz wskazuje drogi poprawy sytuacji, czyli zawiera rekomendacje najpilniejszych działań, wskazuje ich zakres i precyzuje rolę poszczególnych instrumentów, zarówno w sferze edukacyjnej, jak i legislacyjnej i wdrożeniowej.
Raport ma w przekonaniu autorów – niezależnych ekspertów z różnych części kraju pracujących z inspiracji Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – stworzyć podstawy i ramy do poważnej debaty społecznej o tym ważnym aspekcie przyszłości Polski.
Zapraszamy do dyskusji.
Janusz Sepioł. Senator RP, architekt, członek SARP
Zapraszamy do komentowania Raportu. Można to robić na dwa sposoby:
- wysyłając komentarz drogą mailową na adres: redakcja@sarp.org.pl
- wysyłając list pocztą tradycyjną na adres: Dział Wydawnictw i Promocji Architektury SARP, ul. Foksal 2, 00-950 Warszawa