Projekt ZIELONE MIASTO
Zielone Miasto to projekt w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 – ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Więcej informacji i zdjęć z odbytych oraz zapowiedzi kolejnych wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie www.wra.org.pl oraz na facebook’u Projekt Zielone Miasto.
WRA 6 – Zielone Miasto, fot.: Paulina Lipka
Konferencja WARSZAWSKIE ROZMOWY ARCHITEKTONICZNE_6
„ZIELONE MIASTO – MIASTO JAKO OGRÓD szansa terenów otwartych”
WARSZAWSKIE ROZMOWY ARCHITEKTONICZNE odbyły się 10 czerwca 2016 przy wypełnionej po brzegi sali w pawilonie SARP nt. miejskich terenów zieleni oraz ‚‚zielonych’’ strategii rozwoju miast.
Andrea Gerischer, manager projektu, relacjonowała z placu budowy Międzynarodowej Wystawy Ogrodowej IGA Berlin 2017. Wystawa ma na celu strukturalne wzmocnienie dzielnicy Marzan-Hellersdorf i świętowanie kultury ogrodowej na międzynarodową skalę z oczekiwanymi dwoma milionami gości z kraju i zagranicy.
Decyzja o wzięciu udziału przez Berlin zapadła 8 lat temu i od tego czasu trwają prace projektowe i budowlane nad stworzeniem obiektów takich jak m.in. wieża widokowa, kolejka linowa, hala roślin tropikalnych i amfiteatr.
Obok Międzynarodowych Wystaw Ogrodowych w Niemczech odbywają się co cztery lata wystawy krajowe i w odstępie dwóch lat wystawy landowe. Wystawy ogrodowe są instrumentem rozwoju zaniedbanych, często wyróżniających się dużymi problemami społecznymi, obszarów miasta. Wielomilionowe inwestycje ze środków mieszanych, zarówno państwowych, jak i z budżetu krajów federalnych, sponsorkiego wkładu partycypujących firm, a także ze sprzedaży biletów trwających pół roku wystaw są przeznaczone na poprawę otoczenia – od tworzenia terenów zieleni, przez inwestowanie w „zieloną“ infrastrukturę do wznoszenia obiektów budowlanych służących lokalnej społeczności. Inwestycje zakrojone na dużą skalę zmieniają w pozytywny sposób środowisko życia, jak również są pozytywnym akcentem dla inwestorów i deweloperów, co ma konkretne przełożenie w pobudzaniu gospodarczym obszaru.
Na teren IGA Berlin 2017 składa się istniejący już obszar Ogrodów Świata oraz tworzony park na wzgórzu Kienberg o łącznej powierzchnia 100 hektarów i budżecie ponad 89 milionów euro na “zielone” inwestycje. Autorem projektu są architekci krajobrazu geskes.hack Landschaftsarchitekten.
Wystawa będzie trwała od kwietnia do października 2017 roku.
Bilety wstępu, łącznie z dowolną ilością przejazdów kolejką linową łączącą najodleglejsze zakątki, kosztują 20 euro. Po zakończeniu Wystawy część parku ma zostać oddana do użytku mieszkańcom.
Nasz partner medialny projektu jubileuszowego „ZIELONE MIASTO“ Maja w ogrodzie przygotuje oddzielny odcinek programu w telewizji o wystawie IGA Berlin 2017.
Klaus Hoppe, dyrektor Wydziału Planowania Krajobrazowego i Zieleni Miejskiej Miasta Hamburg przedstawił nam strategię wspierania inwestycji z “zielonymi dachami” Hamburga jako jeden z filarów zrównoważonego rozwoju miasta. W następnej dekadzie ma powstać w miejskim programie aż 100 ha „zielonych“ dachów. Hamburg odpowiada w ten sposób na zmiany klimatyczne, które dają się we znaki miastu w ostatnich latach. „Zielone“ dachy mają prowadzić retencję wody opadowej na 10.000 budynkach, które rocznie są budowane i zatrzymywać 60 % wody opadowej powoli uwalniając ją do atmosfery przez parowanie.
‚‚Zielone dachy’’ Hamburga jako przestrzeń dodana w mieście mają również służyć rekreacji mieszkańców. Znanym przykładem jest dziedzieniec przedszkola zlokalizowany na dachu budynku w Hafencity. Miasto wspiera budowę „zielonych dachów“ przez dofinansowanie inwestycji ze środków publicznych oraz dzięki wymogom i zapisom planistycznym prawa budowlanego miasta Hamburg (Hamburg jest równocześnie miastem i krajem federalnym z własnym prawem budowlanym), wprowadzanym przepisom dot. ochrony środowiska i prawa gospodarki ściekowej.
Równolegle do wsparcia finansowego prowadzona jest kampania świadomościowa oraz projekty pilotażowe, które mają za zadanie prezentację najlepszych rozwiązań. W oparciu o innowacyjny strategiczny instrument rozwoju miasta stworzony w Hamburgu rząd federacyjny Niemiec planuje opracowanie zaleceń i zbioru instrumentów, które będą udostępnione do wdrażania w zakresie kraju.
Dr Jan Kamiński, Przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni przy Prezydencie Miasta Lublin, przedstawił systemowe podejście do rozwoju zielonego Lublina, które ma na celu ochronę niezwykłego dolinnego krajobrazu miasta i jednocześnie zachowanie „zielonych“ ekosystemów filtrujących centrum miasta.
Podobnie jak i w wielu innych miastach Polski tendencje zabudowy najcenniejszych pod względem ekologii oraz rekreacji, położonych w ścisłym centrum przestrzeni, są bardzo silne.
Krytyczną ocenę otrzymała najnowsza inwestycja miasta – centrum handlowe położone w bezpośrednim otoczeniu zabytkowego centrum Lublina, gdzie inwestor (oraz wydające pozwolenie na budowę miasto) zrealizował olbrzymią kubaturę w obszarze jednej z dolin, na szczęście częściowo ukrywając ją przez zazielenienie dachów i fasad. Inwestycja jest przede wszystkim trafionym obiektem pod względem wykorzystania rekreacyjnego, gdzie mieszkańcy przychodzą nie tyle na zakupy co na spacery po „zielonej“ inwestycji terenów na dachu obiektu.
Do działań w Lublinie wrócimy na WARSZAWSKICH ROZMOWACH ARCHITEKTONICZNYCH 7 w październiku, gdzie będziemy mówić o rewitalizacji przestrzeni miejskiej i jej zasadach.
Lorenz Dexler z biura TOPOTEK1 uchylił rąbka tejemnicy jakimi metodami biuro projektuje przestrzenie publiczne w miastach. Nie są to często tereny zieleni, a głównie przestrzeń publiczna jej pozbawiona. Potrzeba reakcji na zastaną sytuację w centrach naszych miast wywołuje często „miejskie“ traktowanie przestrzeni z użyciem elementów, form czy powierzchni utwardzonych. Według założeń projektowych biura jest to odpowiedź na dzisiejsze zapotrzebowanie społeczeństwa. Nowoczesna forma przestrzeni jest dopasowana do zmian, jakie mają miejsce w wykorzystaniu terenów wewnątrz naszych miast. Poddaliśmy dyskusji rolę partycypacji w tym silnie opartym na potrzebach społecznych danego miejsca projektowaniu ze szczególną refleksją nad metodami, jakimi posługiwać się powinni architekci krajobrazu tworzący w gęstej zabudowie miast Europy.
Dr Peter Apel z biura STADTKINDER zaczarował uczestników WRA opowieścią o projektowaniu dla dzieci i o tym jak niezwykle ważnym elementem projektowania, mającym na celu prawidłowy rozwój dzieci, jest myślenie o ruchu i kreatywnym spędzaniu przez dzieci wolnego czasu. Wygłosił memorandum dla zachowania nieokreślonych i niezabudowanych przestrzeni w mieście, gdzie dzieci mogą bawić się tym co nam daje przyroda: powalone pnie drzew, potężne kałuże, dzikie zakątki… Dla wielu osób czytających ten tekst były to zabawy dzieciństwa. Dzieci wychowywane w dzisiejszych czasach są pozbywane takich zabaw ze strachu przed nieprzewidywalnym, za trudnym, niebezpiecznym… Często ze względu na ubrudzenie ubrania! Gotowe zabawki na placu zabaw każde dziecko ma „przećwiczone“ w 20 minut. Co pozostaje później z dziecięcej kreatywności? „Grzeczna“ zabawa? Czy zauważyli Państwo czym dzieci bawią się na placach zabaw najdłużej? – zwykłym piaskiem, czyli materiałem do zabawy, a nie gotową zabawką.
Będziemy o tym jeszcze pisali. O tym jakie strategie miejskiego planowania dla dzieci istnieją w Niemczech i jak rozpoznać dobrą „zabawkę“ dla najmłodszych i tych trochę starszych. Nie mamy wyjścia! To bardzo ważny temat!
Na zaproszenie Ambasady Niemiec, po zakończeniu konferencji, mieliśmy możliwość prowadzenia dalszych rozmów na bankiecie w nowo otwartej bibliotece Instytutu Goethe’go.
Kurator projektu: arch. kraj. Izabela Malachowska Coqui
Prezentacje referentów do pobrania ze strony: www.wra.org.pl (zakładka WRA 6 – Prezentacje)
Więcej informacji na facebook’u Projekt Zielone Miasto
WRA 6 – Zielone Miasto, fot.: Paulina Lipka
ROWEREM PRZEZ PARKI I OGRODY
11 czerwca odbyła się pierwsza wycieczka rowerowa z przewodnikiem z cyklu „Rowerem przez parki i ogrody“ po zielonym śródmieściu Warszawy. Dwugodzinna trasa wycieczki poprowadziła nas przez wybrane założenia lewobrzeżnej Warszawy – parki, ogrody i osiedla. Wycieczka ruszyła spod Ambasady Niemiec, gdzie znajduje się tymczasowa, ogrodowa kompozycja Festiwalu Ogrodów, dalej przez zielony Jazdów, Park Marszałka Rydza-Śmigłego, aż na warszawskie Powiśle. Wycieczka zakończyła się pod zazielenionym budynkiem Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Michał Nitychoruk (http://www.przewodnikwarszawa.pl) ciekawie opowiadał o historii mijanych miejsc i obiektów, ale także o współczesnych zagrożeniach, jakie się w związku z nimi pojawiają.
Termin: w każdą drugą sobotę miesiąca w godzinach 10:00 – 12:00 z własnym rowerem lub rowerem miejskim
Wycieczka „Zielone Śródmieście” – 9.07, punkt zbiórki: Ambasada Niemiec ul. Jazdów 12, Warszawa
Wycieczka „Zielona Praga“ – 13.08, 10.09, punkt zbiórki: Teatr Powszechny ul. Jana Zamoyskiego 20, Warszawa
Wstęp wolny. Obowiązkowa rejestracja: zielonemiasto@cmcberlin.de
Więcej informacji na: www.wra.org.pl, www.przewodnikwarszawa.pl oraz na facebook’u Projekt Zielone Miasto
FESTIWAL OGRODÓW – Akcja sadzenia ogrodu przy Nowym Teatrze
11 czerwca o godzinie 14:00 w ramach Festiwalu Ogrodów został uroczyście otwarty drugi ogród, po ogrodzie przy Ambasadzie Niemiec, pod nazwą „Łąka Miejska“ przy Nowym Teatrze w Warszawie (ul. Madalińskiego 10/16). Symboliczne sadzenie pierwszych roślin rozpoczął Fried Nielsen, Attaché Kultury Ambasady Niemiec, Andrea Gerischer, manager projektu IGA Berlin 2017, Klaus Hoppe, dyrektor Wydziału Planowania Krajobrazowego i Zieleni Miejskiej Miasta Hamburg – referenci WRA wraz z przedstawicielami instytucji kultury Mokotowa. Następnie do sadzenia zabrali się z zapałem pozostali przybyli na uroczystość goście, którzy za swój wkład w tworzenie ogrodu nagrodzeni zostali słonym preclem.
Po oficjalnej części odbył się zielony happening przy naszym letnim ogrodzie – plecenie pięknych wianków z polnych kwiatów pod okiem florystek z pracowni florystycznej Barwy Natury. Wydarzenie zakończyła “Potańcówka Sąsiedzka” na placu przed teatrem przy znanej dancingowej muzyce granej przez All Stars Dansing Band. Plac był pełen tańczących i świętujących w pogodny wieczór mieszkańców.
Ogród w skrzyni „Łąka Miejska“ w Nowym Teatrze
Hommage krajobrazu dzieciństwa – kompozycja z wysokich traw, z cieniującymi drzewami
i drewnianą ławą, gdzie można położyć się i będąc otoczonym szumiącymi kłosami widzieć tylko połyskliwe liście smukłych gruszy i niebo nad głową. Na chwilę wraca wspomnienie słonecznego lata, drzewa na łące dające cień i zapachu wsi. Na chwilę zamykamy oczy i jesteśmy “poza miastem” będąc w samym jego centrum.
Autorzy projektu: Anita Skalska, Julian Rudziński, Jakub Radolak w kooperacji z COQUI MALACHOWSKA COQUI urbanistyka architektura krajobrazu
Kolejne ogrody Festiwalu Ogrodów w realizacji.
Otwarcie ogrodu przy NT, fot.: Joerg Th. Coqui