Informacja o wynikach rozstrzygnięcia konkursu na opracowanie koncepcji rewaloryzacji siedziby Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Na konkurs wpłynęły 24 prace i wszystkie były oceniane zgodnie z przyjętymi w Regulaminie konkursu kryteriami. Prace reprezentowały relatywnie wysoki, chociaż zróżnicowany poziom. W większości prace proponowały przekrycie całego dziedzińca Muzeum szklanym zadaszeniem, w różnych wariantach: transparentności, formy, konstrukcji i powiązań z istniejącymi kamienicami. Nieliczne prace zaproponowały tylko częściowe otwarcie dziedzińca. W czasie dyskusji i oceny, zgodnie z kryteriami pierwszo i drugorzędnymi, każdy z Członków Sądu konkursowego ocenił zaprezentowane prace. Sąd Konkursowy wybrał w głosowaniu tajnym, większością głosów prace nagrodzone I, II i III Nagrodami. Przyznano także Wyróżnienia I i II stopnia.
I nagrodę w wysokości 55 000 zł brutto oraz zaproszenie do negocjacji, w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dalszych opracowań, otrzymał zespół* w składzie: Paweł Dadok, Maria Roj, Konrad Basan, Mariusz Maury, Michał Rogowski.
W uzasadnieniu czytamy: I Nagroda najlepiej rozwiązała (…) problemy funkcjonalne, przestrzenne oraz dotyczące powiązań nowych elementów przekształconej przestrzeni z istniejącymi kamienicami. Koncepcja w twórczy (…) sposób wprowadza nową formę wielofunkcyjnej przestrzeni w zastany kontekst. Właściwa analiza otoczenia zadecydowała o oryginalnej morfologii przekształconej struktury. Nowy kształt przestrzenno-funkcjonalny Muzeum daje szansę jego elastycznego użytkowania, dostosowywania do zmiennych potrzeb.
Głównym celem rewaloryzacji siedziby Muzeum jest stworzenie nowych przestrzeni użytkowych w zastałej, zabytkowej strukturze architektonicznej. Rewaloryzacja przewiduje także zabudowę podwórza muzealnego, gdzie ma powstać m.in. nowa sala audiowizualna.
Konkurs architektoniczny sfinansowany został ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.