IMPORT/EXPORT 01 – Glokalność
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul.Pańska 3
Start 18:00
Główny kurator przyszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji, Rem Koolhaas za zadanie postawił sobie „zbadanie historię ostatnich 100 lat i proces stopniowego wchłaniania architektury lokalnej przez globalną.” Nie ulega wątpliwości, że cechy narodowe rozpływają się w uwspólnionym, międzynarodowym języku, a połączenie googla z pamięcią narodową zrodziło złożone formy i narracje. Rzadko mówimy o chińskiej czy szwajcarskiej architekturze, częściej o efekcie Bilbao, stylach czy powtarzalnych typologiach. W architekturze czasów glokalizacji zachodzą złożone procesy interpretacji, translacji, mutacji i adaptacji. Powstają hybrydy łączące cechy ponadnarodowe.
W ramach pierwszego spotkania i debaty o glokalności w architekturze rozmawiać będą Natalia Romik – absolwentka nauk politycznych, architektka i artystka pisząca doktorat w londyńskim Bartlett School na temat dziedzictwa architektury żydowskiej oraz Maciej Siuda – absolwent Politechniki Wrocławskiej, architekt, wyróżniony w licznych konkursach m.in. jako współautor pawilonu Devebere podczas ostatniego Biennale Architektury w Wenecji. Debatę poprowadzą członkowie SARP w Warszawie: Aleksandra Wasilkowska, Mateusz Świętorzecki, Jan Sukiennik.
Prezentacja architektów i dyskusja odbędzie się w ramach cyklu IMPORT/EXPORT współorganizowanego przez Warszawski SARP i Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Prowadzenie SARP Warszawa: Aleksandra Wasilkowska, Mateusz Świętorzecki, Jan Sukiennik