“Ikar” Jana Sukiennika | ASOCJACJE
Kolejny, po „Ślizgu” Maurycego Gomulickiego, “Szczelinie” Łukasza Jastrubczaka i “Splendor Solis” Jakuba Woynarowskiego, a zarazem ostatni zrealizowany w ramach projektu Asocjacje betonowy obiekt pojawi się niebawem przy nadwiślańskich bulwarach na Żoliborzu.
“Ikar” projektu architekta Jana Sukiennika to lewitująca – podparta na “niewidzialnych” lustrzanych nóżkach – ławeczka. Uroku dodaje jej przeskalowanie, które sprawia, że nawet najwyższy dorosły powróci na niej do czasów dzieciństwa. Ławeczka, położona na małym wzniesieniu, jest znakomitym punktem do obserwowania upływu wody w rzece przy jednoczesnym dyndaniu nogami.
Siedzisko wykonane z betonu jest odlewem prostopadłościennego kloca drewna, wykorzystanego w szalunku. Faktura słojów, sęków i włókien została przeniesiona na powierzchnię betonową. Podobny zabieg, tak zwane deskowanie, można zobaczyć na filarach oraz przyczółku mostu Łazienkowskiego.
Odsłonięcie “Ikara” jest planowane na niedzielę: 28 czerwca na godzinę 12:00, Warszawa, Wybrzerze Gdyńskie 2 [mapa TU]
+++
Asocjacje to seria realizacji artystyczno-architektonicz
Za wykonanie obiektów odpowiada partner projektu, produkująca beton firma Lafarge, która opracowała specjalne technologie, aby móc sprostać wizjom artystów. “Ślizg” jest tego przykładem – betonowe elementy rzeźby o różnych profilach pokryte zostały fluorescencyjnym kruszywem. Nad technologią pracował zespół specjalistów z laboratorium firmy Lafarge na Zawodziu w Warszawie, laboratorium w Poznaniu, gdzie wykonano rzeźbę we współpracy z koordynatorem projektu Jędrzejem Zdziechowskim. Lafarge jest międzynarodową firmą o ponad 180-letniej historii, która działa w Polsce od 20 lat. Jest partnerem dla architektów i wykonawców w dostarczaniu zintegrowanych rozwiązań wykorzystujących beton, cement i kruszywa. Zatrudnia 1650 pracowników w ponad 60 zakładach w Polsce.
+++
Organizator: Fundacja Bęc Zmiana
Partner: Lafarge
Współpraca: Urząd dzielnicy Żoliborz, Oddział Warszawski SARP
Partner medialny: NOTES.NA.6.TYGODNI
Projekt realizowany jest dzięki dotacji uzyskanej od m. st. Warszawy we współpracy z biurem Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nadbrzeża Wisły oraz dzielnicą Żoliborz.