Do zobaczenia za rok w Zodiaku!, czyli przedsmak otwarcia Pawilonu Zodiak.
Na rok przed otwarciem nowego Pawilonu Zodiak – siedziby Warszawskiego Pawilonu Architektury – jego twórcy zaproszą publiczność do udziału w wydarzeniach poświęconych architekturze: balet przestrzenny Izy Rutkowskiej, spacer architektoniczny i debata “Miasto wspólne” oraz rodzinne warsztaty architektoniczne.
Program „Do zobaczenia za rok w Zodiaku!” odbywać się będzie w dniach 26-29 października 2017 r. w samym centrum Warszawy.
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Projekt “Do zobaczenia za rok w Zodiaku!” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
Szczegółowy program „Do zobaczenia za rok w Zodiaku!”:
26 października 2017, czwartek
po południu | Pasaż Wiecha (róg ul. Chmielnej i Pasażu Wiecha)
Balet przestrzenny
Akcja artystyczna Izy Rutkowskiej
27 października 2017, piątek
po południu | Pasaż Wiecha (róg ul. Chmielnej i Pasażu Wiecha)
Balet przestrzenny
Akcja artystyczna Izy Rutkowskiej
17:00 – 18:00 | start: Plac Defilad (sprzed Baru Studio)
Wspólnie po mieście: od Placu Defilad do Ściany Wschodniej
Spacer architektoniczny
Prowadzenie: Igor Łysiuk
19:00 – 20:30 | OW SARP ul. Foksal 2
Miasto wspólne
Spotkanie z kuratorami i gospodarzami zagranicznych centrów architektury: Daniella Huszar, KEK (Budapeszt), Nikolaj Sveistrup, DAC (Kopenhaga), Yvonne Franquinet, ARCAM (Amsterdam)
W dyskusji po spotkaniu wezmą udział architekci Oddziału Warszawskiego SARP realizujący Warszawski Pawilon Architektury Zodiak: Maria Saloni-Sadowska i Marcin Mostafa oraz architekt Miasta Warszawy: Marlena Happach.
Prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis ze studia architektonicznego CENTRALA
28 października 2017, sobota
10:00 – 12:00 | OW SARP Foksal 2
W środku czy na zewnątrz, czyli co to jest pawilon?
Rodzinne warsztaty architektoniczne
Prowadzenie: Katarzyna Pedrycz i Paweł Pedrycz
przed południem | Pasaż Wiecha (róg ul. Chmielnej i Pasażu Wiecha)
Balet przestrzenny
Akcja artystyczna Izy Rutkowskiej
29 października 2017, niedziela
10:00 – 12:00 | OW SARP Foksal 2
W środku czy na zewnątrz, czyli co to jest pawilon?
Rodzinne warsztaty architektoniczne
Prowadzenie: Katarzyna Pedrycz i Paweł Pedrycz
informacje i zapisy na warsztaty: kontakt@pawilonzodiak.pl
“Balet przestrzenny” to na taneczna gra z przestrzenią miejską inspirowana “Baletem Triadycznym” Oskara Schlemmera – wybitnego przedstawiciela Bauhausu. Badacze przestrzeni – interdyscyplinarna grupa tancerzy, architektów i antropologów wcieli się w rolę performerów.
W specjalnie skonstruowanych przez artystkę geometrycznych kostiumach będą wykonywać taniec z przestrzenią do muzyki Igora Nikiforowa wokół przygotowywanego do użytku budynku Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak w Warszawie. Ludzkie figury staną się tworzywem I budulcem dla przechodniów i obserwatorów, by mogli tworzyć nowe formy i kształty przestrzeni – konstruować meble miejskie, elementy małej architektury, wszystko to co wyda się w danym momencie niezbędne lub ciekawe do przetestowania w zastanym miejscu.
Ściana Wschodnia to jedno z najbardziej charakterystycznych powojennych założeń urbanistycznych Warszawy, z którego korzystają codziennie tysiące warszawiaków. Podczas spaceru poznamy bliżej historię i genezę powstania tego sąsiadującego z placem Defilad obszaru oraz sprawdzimy, na ile jest on zgodny z pierwotnymi założeniami twórców. Ściana Wschodnia zmieniała się na przestrzeni lat i również dziś podlega zmianom. Jak realizowane obecnie projekty wpłyną na wygląd i funkcjonowanie Ściany Wschodniej oraz jej relację z placem Defilad?
Co oznacza miasto wspólne? Jaką rolę w procesie kształtowania przestrzeni miasta mogą pełnić niezależne instytucje, takie jak pawilony czy centra architektury? W jaki sposób mogą współpracować i komunikować się z podmiotami miejskimi i mieszkańcami, aby w praktyce mieć wpływ na jego zrównoważony rozwój? Wreszcie jakie są potrzeby użytkowników miasta – jego mieszkańców, a jak kształtują się warunki niezbędne dla jego funkcjonowania?
Co łączy romantyczny ogród, japońską rezydencję, modernistyczne miasto i światową wystawę architektury w Wenecji ? Na pewno PAWILON – lekki, niski budynek… choć może nie do końca budynek ?
Na warsztatach porozmawiamy o pawilonach, a potem będziemy je projektować i budować ! Na własnej skórze przekonamy się czy w pawilonie jesteśmy bardziej w środku czy na zewnątrz, a także zobaczymy co ma wspólnego pawilon z pawiem. A to wszystko oczywiście w PAWILONIE ZODIAK.
Warsztat przeznaczony dla grupy około 30 uczestników. Podstawowym odbiorcą są dzieci w wieku 6-12 lat z możliwym udziałem opiekunów.