Bramy Nieba – promocja książki i spotkanie z Marią Piechotkową
Cykl Polish Village Franka Stelli nie powstałby, gdyby artysta nie zetknął się z architekturą polskich i środkowoeuropejskich drewnianych synagog. Doszło do tego za sprawą kanonicznej książki dwojga polskich architektów i badaczy architektury: Marii i Kazimierza Piechotków. Muzeum POLIN opublikowało właśnie we współpracy z Polskim Instytutem Studiów nad Sztuką Świata poszerzone wydanie tego albumu.
Podczas spotkania uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję wysłuchania Marii Piechotkowej, która opowie o swoich badaniach. Przez wiele lat wraz z mężem zajmowała się opisem architektury sakralnej Żydów polskich, korzystając m.in. z materiałów zebranych jeszcze w okresie międzywojennym. Wspólne dotarli do setek fotografii, dokumentów, przekrojów i planów synagog drewnianych, z których ogromna większość nie przetrwała wojny.
Spotkanie poprowadzi prof. Jerzy Malinowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, redaktor serii „Sztuka żydowska w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej” publikowanej wraz z Muzeum POLIN.
17 marca, godz. 18.00, wstęp wolny.
Wykład towarzyszy wystawie „Frank Stella i synagogi dawnej Polski” prezentującej nie tylko niezwykłe prace nowojorskiego twórcy, ale również fascynującą historię ich powstania. Po raz pierwszy reliefy z cyklu Polskie miasteczka (Polish Village series) zestawione zostały ze źródłami inspiracji Stelli, a więc przedwojennymi zdjęciami i rysunkami pomiarowymi synagog.
Więcej informacji o wystawie: polin.pl/frank-stella-i-synagogi-dawnej-polski.