“Architektura Pracy” – spotkanie Praga Lab w Muzeum Warszawskiej Pragi
Zapraszamy na spotkanie “Architektura Pracy” organizowane przez Praga Lab 22 listopada 2019 w godzinach: 18.00 – 20.00 w Muzeum Warszawskiej Pragi
Praga Północ ma bogatą przeszłość jako miejsce pracy. Na Pradze handlowano, naprawiano, produkowano. Praca własnych rąk i przedsiębiorczość, zaradność i umiejętności handlowe zbudowały w przenośni i dosłownie tę część Warszawy. Dzisiaj gospodarka, która stworzyła Pragę należy do przeszłości. Fabryki zamknięto, rzemieślnicy nie mają komu przekazać swoich zakładów, kupowanie zastąpiło naprawy. Czy Praga ma się zmienić w dzielnicę sypialnię?
Tymczasem świat się zmienia. Wraca potrzeba używania przedmiotów, które kupujemy przez wiele lat, dobrych, trwałych, możliwych do naprawienia. Coraz częściej poszukujemy tego, co wyprodukowano nie na drugim końcu świata, ale gdzieś blisko. Czy przestrzeń Pragi to dobre miejsce dla tych nowoczesnych rodzajów produkcji i naprawy? W jaki sposób można wykorzystać istniejące budynki i lokale nie dla przestarzałych już rozwiązań z lat dziewięćdziesiątych, ale dla potrzeb XXI wieku?
Chcemy o tym porozmawiać podczas spotkania w Muzeum Warszawskiej Pragi. Adam Lisiecki opowie o tym, jak powstała złożona i różnorodna przestrzeń pracy na Pradze. Małgorzata Herman ze Stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło skupi się na doświadczeniach i potrzebach współczesnych małych producentów i twórców w Warszawie i w Berlinie. Maciej Czeredys i Katarzyna Sadowy podzielą się tym, jak w ramach projektu OpenHeritage poszukują „nowego życia” dla dawnych miejsc pracy i produkcji, a także opowiedzą o zbliżających się warsztatach projektowych „Piekarnia”.
Spotkanie poprowadzi Kacper Pobłocki.
Plan spotkania:
18.00 – 18.15 otwarcie spotkania, moderator Kacper Pobłocki
18.15 – 18.35 Adam Lisiecki / prezentacja
18.35 – 18.55 Małgorzata Herman (Stowarzyszenie NÓW) / prezentacja
18.55 – 19.20 Maciej Czeredys i Katarzyna Sadowy (PragaLAB) / prezentacja
19.20 – 19.35 runda panelowa
19.35 – 20.00 Q&A z salą