„Architektura-murator” ogłasza VIII edycję Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE
Redakcja miesięcznika „Architektura-murator” ogłasza VIII edycję Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, w którym rywalizować będą najlepsze obiekty architektury w Polsce zrealizowane w latach 2013 – 2014. Tym razem o nagrody walczyć będą w pięciu kategoriach: użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna i, po raz pierwszy w 20-letniej historii konkursu, wnętrze użyteczności publicznej. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce już po raz drugi przyzna Prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronat nad konkursem. To pierwsza i jedyna w historii naszego kraju nagroda w dziedzinie architektury przyznawana przez głowę państwa!
Poza nagrodami jury własne wyróżnienia, podobnie jak w poprzednich edycjach, przyznają ministrowie kluczowych dla architektury resortów: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Minister Sportu i Turystyki, a zaszczytny tytuł Ulubieńca Polski – internauci, głosując na swojego faworyta na uruchomionej w tym celu stronie www.zyciewarchitekturze.pl.
Ostatnie dwa lata obfitowały w wiele realizacji niezwykle ważnych dla krajobrazu polskich miast. Otwarto nie tylko nowe muzea czy sale muzyczne, ale zmodernizowano też liczne place, bulwary i parki, znacząco podnosząc jakość przestrzeni publicznych w całym kraju – mówi inicjatorka konkursu Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” – Na uwagę zasługują też nowe wnętrza użyteczności publicznej, w tym spektakularne sale koncertowe i ekspozycyjne oraz coraz bardziej funkcjonalne i przyjazne użytkownikom przestrzenie biurowe, które przecież także są tłem dla naszego codziennego życia, dlatego postanowiliśmy w tej edycji wprowadzić nową konkursową kategorię i wyłonić najlepsze realizacje wnętrzarskie – dodaje.
ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to wysoko ceniony przez środowisko architektówkonkurs na najlepsze budynki i przestrzenie publiczne, a jednocześnie najszerzej komentowane wydarzenie architektoniczne w Polsce. O jego randze świadczy m.in. fakt, że organizowany jest przez redakcję miesięcznika „Architektura-murator” – wyróżnioną m.in. Honorową Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne dokonania w dziedzinie upowszechniania kultury, a w jury zasiadają jedynie najwybitniejsi projektanci i przedstawiciele środowisk twórczych w naszym kraju.
Od 1995 roku odbyło się 7 edycji konkursu, w których wzięły udział 2764 realizacje, a podczas ostatniej, dwa lata temu, w internetowym plebiscycie na Ulubieńca Polski oddano rekordową liczbę 368 000 głosów.
Zgłoszenie odbywa się drogą elektroniczną na stronie www.zyciewarchitekturze.pl.
W jury Konkursu zasiądą: Magdalena Staniszkis, adiunkt w Pracowni Projektowania Miejskiego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, w latach 1993-1997 członkini Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, prowadząca studio Staniszkis Architekt, Mariusz Ścisło, prezes SARP, współzałożyciel pracowni FS&P Arcus, Antoni Domicz, współzałożyciel pracowni M. i A. Domicz, laureat Honorowej Nagrody SARP (2014, wspólnie z Małgorzatą Pizio-Domicz), w latach 2006-2012 prezes opolskiego oddziału SARP, Przemo Łukasik, współzałożyciel pracowni medusa group, w latach 1995-1996 stypendysta rządu francuskiego i praktykant w kilku renomowanych pracowniach europejskich, m.in. w Jean Nouvel Architecture, Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektury-murator”, juror Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2013, członek Rady Ekspertów Europejskiej Nagrody dla Przestrzeni Publicznych.
Zadaniem jury będzie ocena wszystkich zgłoszonych obiektów i wskazanie 15 realizacji nominowanych do nagród głównych. Autorzy nominowanych budynków szczegółowo omówią je przed jury na specjalnej, otwartej dla publiczności prezentacji w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Na tej podstawie wyłonieni zostaną zwycięzcy w poszczególnych kategoriach.
Ogłoszenie wyników VIII edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE nastąpi podczas uroczystej gali w kwietniu 2015 roku. Tradycyjnie nagrodami w konkursie są statuetki ARCHITEKTURY autorstwa rzeźbiarza Adama Myjaka.Zwycięzca plebiscytu na Ulubieńca Polski XXI wieku otrzyma tablicę pamiątkową do zawieszenia w nagrodzonym obiekcie.
Organizatorem Konkursu jest redakcja miesięcznika „Architektura-murator”.
Partnerem VIII edycji Konkursu jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich.
ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to ogólnopolski konkurs na najlepsze budynki i przestrzenie publiczne, którego celem jest promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce i pobudzanie społecznego zainteresowania problematyką związaną z rolą architektury w kreowaniu rozwoju miast. Konkurs, także poprzez swoją nazwę, zwraca uwagę na fakt, że architektura jest środowiskiem, w którym żyje każdy współczesny człowiek, i że ma ona decydujący wpływ na jakość naszej codziennej egzystencji.
Konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE organizowany jest od 1995 roku. Dotychczas odbyło się 7 edycji – 2 ogólnopolskie i 5 warszawskich. O statuetkę ARCHITEKTURY walczyły w sumie 2764 realizacje. Wśród dotychczasowych zwycięzców znajdują się tak cenione pracownie jak HS99, JEMS Architekci, APA Kuryłowicz & Associates czy Maćków Pracownia Projektowa. W ramach konkursu dodatkowe nagrody przyznawali: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Sportu i Turystyki. W III edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE nagrody główne wręczał Premier Jerzy Buzek, a w VII – Grand Prix Prezydent Bronisław Komorowski, który osobiście wyłonił też zwycięzcę. Była to pierwsza nagroda w dziedzinie architektury przyznana w Polsce przez głowę państwa.
Jury przyzna nagrody w pięciu kategoriach:
- Najlepszy budynek użyteczności publicznej
- Najlepszy budynek wielorodzinny
- Najlepszy budynek jednorodzinny
- Najlepsza przestrzeń publiczna
- Najlepsze wnętrze użyteczności publicznej
Wybór zwycięskich realizacji
Jury w pierwszej części obrad wybierze po 10 obiektów z każdej kategorii (w sumie 50), które wezmą udział w głosowaniu internautów na Ulubieńca Polski. Zostaną też przedstawione Ministrom, aby spośród nich wybrali laureatów nagród specjalnych. Drugi etap obrad jury wyłoni 15 realizacji (po 3 w każdej kategorii), których autorzy w czasie prezentacji w warszawskiej galerii Zachęta przed jury i publicznością przedstawią wystąpienia na ich temat. Następnie jurorzy udadzą się na zamknięte obrady, których wyniki poznamy podczas uroczystej gali finałowej.
Terminarz:
9.12.2014 – ogłoszenie VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE
14.02.2015 – ostatni dzień zgłaszania obiektów do VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE
11 – 12.03.2015 – publiczna prezentacja prac nominowanych do nagród, obrady jury
11.03.2015 – 02.04.2015 – Plebiscyt Internautów
17.04.2015 – ogłoszenie wyników konkursu
Szczegóły: www.zyciewarchitekturze.pl