Amanda Levete, gwiazda światowej architektury, po raz pierwszy w Polsce!
1 kwietnia 2016 r. w Warszawie odbył się wykład Amandy Levete, jednej z niewielu kobiet w gronie światowych gwiazd architektury, laureatki prestiżowej nagrody Stirlinga i założycielki londyńskiej pracowni architektonicznej AL_A. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja prac laureatów programów TEORIA i PRAKTYKA, organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza.
Wykład oraz prezentacja prac laureatów miały miejsce miejsce w Wola Center w Warszawie, biurowcu autorstwa Kuryłowicz & Associates, inspirowanego strukturą kryształu.
Amanda Levete wraz ze swoim zespołem zdobyła sławę jako autorka nowatorskich projektów, które wywarły znaczący wpływ na kreowanie lokalnej przestrzeni. Do najznamienitszych projektów pracowni AL_A należą między innymi Central Embassy – czyli 30-piętrowa przestrzeń handlowa i hotelowa w Bangkoku w Tajlandii, Museum of Art, Architecture and Technology w Lizbonie, MPavilion w Melbourne, Spencer Dock Bridge w Dublinie oraz 10 Hills Place w Londynie.
Obecnie trwają prace nad ukończeniem jednego z najważniejszych projektów pracowni AL_A nowego wejścia, dziedzińca i galerii wystawienniczych Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Projekt wybrano spośród ponad 110 propozycji nadesłanych z całego świata. Prace budowalne rozpoczęły się w 2014 roku, a otwarcie nowo zaprojektowanej przestrzeni dla zwiedzających jest planowane na 2017 rok.
Amanda Levete rozpoczęła swoją karierę w 1989 r., kiedy dołączyła do awangardowej pracowni Future Systems, z którą dziesięć lat później zdobyła najbardziej prestiżową nagrodę architektoniczną w Wielkiej Brytanii – nagrodę Stirlinga. Została ona przyznana za projekt budynku stadionu krykietowego Lord’s Media Centre w Londynie. Do dziś jednego z najlepszych i najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie. Nagroda Stirlinga jest przyznawana co roku przez Royal Institute of British Architect za zaprojektowanie obiektu o ponadczasowych walorach estetycznych i użytkowych, stanowiącego wkład w ewolucję światowej architektury. Wśród laureatów tej nagrody są także Zaha Hadid, David Chipperfield, Norman Foster i Alan Stanton.
Wykład Amandy Levete był poprzedzony prezentacją prac finałowych laureatów konkursu TEORIA oraz stypendium PRAKTYKA. Trzecią edycję konkursu TEORIA wygrał Piotr Kamiński przygotowując publikację Model przeplotu: strategia dla miast w epoce sieci. Natomiast zwycięzcami pierwszej edycji stypendium PRAKTYKA zostali Brygida Zawadzka oraz Duong Vu Hong, autorzy projektu HydroFun za podjęcie tematu adaptacji licznych i rozproszonych obiektów nieczynnych hydroforni na terenie Warszawy.
Przy tej okazji Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła kolejne edycje konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA. Rejestracja rozpoczęła się 1 kwietnia.
FB: facebook event