Mood for Wood
Mood for Wood to międzynarodowe warsztaty dla studentów kierunków projektowych z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. W warsztatach weźmie udział 40 studentów, którzy pod okiem młodych architektów i projektantów w 4 grupach zaprojektują i wykonają meble/ przestrzenie do wypoczynku dla ogrodów społecznych zarządzanych przez Fundację Malta oraz Kolektyw Kąpielisko.
Studenci pod okiem architektów i projektantów pracować będą nad projektem mebli/ przestrzeni do relaksu dla poznańskich ogrodów społecznych. Wybrane do projektu ogrody są zarządzane przez lokalne wspólnoty , Fundację Malta oraz Kolektyw Kąpielisko , które aktywnie animują je przez cały rok. Każdy z ogrodów jest inny, każdy ma inne uwarunkowania przestrzenne, każdy ma innych odbiorców. Studenci spotkają się z użytkownikami ogrodów, którzy będą mieli aktywny wpływ na kształt projektów (partycypacja), powstaną po wysłuchaniu ich potrzeb i marzeń co do tej przestrzeni publicznej.
Warsztaty Mood for Wood (08-15.05.2015) wyróżniają się na tle innych warsztatów studenckich realizacją projektów warsztatowych, które będą miały rzeczywisty wpływ na życie i rozwój wspólnot lokalnych.
TUTORZY
COLL COLL (CZ) – twórcza platforma architektów, projektantów, przyjaciół . Pracownia założona w 2008 roku w czeskiej Pradze, zajmuje się projektowaniem w różnej skali – od niewielkich produktów jak zastawa stołowa z porcelany do dużych projektów urbanistycznych. W 2012 roku twórcy COLL COLL założyli społeczne stowarzyszenie zajmujące się poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań w architekturze – ich projekty zorientowane są na działania w przestrzeni publicznej ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie drewna jako podstawowego budulca.
www.collaborativecollective.cc
BudCud (PL) – to krakowskie biuro tworzące projekty w dziedzinie architektury i urbanistyki, prowadzone od 2010 roku przez Mateusza Adamczyka (1981) i Agatę Woźniczka (1986). Projekty BudCud to nowoczesne, logiczne i profesjonalne opracowania, tworzone zawsze z myślą o przyszłych użytkownikach, którzy zasługują na to by żyć w lepszej, zrównoważonej rzeczywistości. To kompleksowe środowiska przestrzenne. Proces projektowy wewnątrz biura oparty jest o ciągłą ewolucje bazowego modelu określonego przez to, co zastane (kontekst), jak i przez to, co ulotne (marzenie). Opracowania będące rezultatem takiego procesu wykraczają poza utarte ramy. BudCud charakteryzuje optymistyczne podejście do kontekstu wewnątrz którego tworzą. Nie wynika ono jednak z naiwności, lecz z przekonania że otaczający nas świat to wspaniały i wielowątkowy organizm, a architektura może być jego integralną częścią.
www.budcud.org
Nice Architects (SK) – MIŁOŚĆ i LOGIKA kieruje Nice Architects w ich poszukiwaniach. MIŁOŚĆ i LOGIKA zawiera w sobie oryginalność i efektywność, wyobrażenia i rzeczywistość, innowację i tradycję, komfort i zrównoważony rozwój, atrakcyjną formę i poszanowanie kontekstu . MIŁOŚĆ i LOGIKA to właśnie Nice Architects. W swoich projektach zawsze starają się szukać nowych i świeżych rozwiązań, redefiniować utarte pojęcia, czerpać wzorce z nauki i technologii, innych dziedzin jak projektowanie krajobrazu, sztuka, socjologia czy psychologia, łączyć piękno, funkcjonalność oraz humanizm w jeden złożony podmiot. Nice Architects stara się przesuwać granicę poza wszelkie oczekiwania, snuć zaskakujące opowieści, optymistyczne wizje, tworzyć innowacyjne projekty w architekturze i dziedzinach pokrewnych. Ich specjalizacją są zwłaszcza projekty zrównoważonej architektury mieszkalnej oraz urbanistyki.
www.nicearchitects.sk
Hello Wood (HU) -to międzynarodowy program architektoniczny oraz studio projektowe z siedzibą w Budapeszcie. Wszystkie projekty powstałe w pracowni wyróżniają się dwiema podstawowymi cechami: są budowane głównie z drewna oraz zaangażowane społecznie. Hello Wood łączy sztukę, design i naukę; tworzy wspólnotę, rozwija młode talenty. Skupia nie tylko specjalistów z całego świata , ale co niezwykle wartościowe, integruje lokalnych mieszkańców ze społecznością projektantów.
Hello Wood rozpoczęło swoją działalność w 2010 roku jako obóz artystyczny dla studentów architektury oraz designu, a dziś, po prawie pięciu latach działalności stał się niezwykłym festiwalem artystycznym, w którym co roku bierze udział 100 studentów z ponad 20 uniwersytetów i 30 krajów. Hello Wood daje możliwość nauki poprzez bezpośrednie doświadczenie projektowe z materiałem. Jest świetną okazją do tworzenia międzypokoleniowych więzi poza murami uczelni.
www.hellowood.eu
WYDARZENIA
Wykłady: Snohetta , Jarosław Hulbój ( artysta- rzeźbiarz )
REKRUTACJA
Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane będą poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie www.moodforwood.com w terminie od 2 kwietnia do 23 kwietnia. Organizatorzy skontaktują się z osobami zakwalifikowanymi na warsztaty mailowo do 25 kwietnia.
Koszt:
65 euro
W cenę warsztatów wliczone jest :
– nocleg w terminie 8-15 maja w Poznaniu
-wyżywienie (śniadanie, obiad)
– dojazd z/do Poznania ( studenci z Czech – wyjazd Praga, studenci z Węgier – wyjazd Budapeszt, studenci Słowacja – wyjazd z Bratysławy)
– materiały do pracy w trakcie warsztatów
– zestaw gadżetów z logo Mood for Wood
STRONA INTERNETOWA
www.moodforwood.com
ORGANIZATORZY:
SARP Poznań, Arena Design, Fundacja Malta, Kolektyw Kąpielisko
PARTNERZY:
Fundusz Wyszehradzki, Miasto Poznań, Hello Wood, School of Form , Nice Architects, COLL COLL,
MTP, OWA.
KONTAKT:
Inga Rolek – inga.rolek@gmail.com