6. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy
Rusza 6. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Każdy – mieszkaniec, projektant, inwestor może włączyć się i wskazać najlepsze ubiegłoroczne realizacje i wydarzenia architektoniczne.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy pokazuje jak wiele dobrych budynków i przestrzeni publicznych jest w Warszawie. Każdego roku przybywa również ciekawych wydarzeń architektonicznych. Wyróżniamy projektantów, kuratorów, i inwestorów. Chcemy by nagradzane obiekty inspirowały. Tegorocznej edycji towarzyszy wypracowanie podstaw standardu warszawskiego budynku zrównoważonego, który określi, co szczególnie będzie podlegało ocenie w nagrodzie specjalnej za rozwiązania proekologiczne.
– Nagroda promuje nie tylko wysoką jakość architektury. Nagradzamy realizacje, które pokazują, że miasto może być piękne, wygodne i zdrowe. Sprawdzamy czy dobrze wpisują się w myślenie o mieście, które musi być odporne na zmiany klimatu. Badamy też dostępność budynków i przestrzeni publicznych dla wszystkich użytkowników. To mieszkańcy znają miasto najlepiej i potrafią ocenić czy nowe realizacje pasują do Warszawy. Jestem bardzo ciekawy jakie obiekty zostaną zgłoszone do nagrody w tym roku – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.
Do konkursu można zgłaszać nowe lub zmodernizowane budynki, a także przestrzenie publiczne oraz różnego rodzaju wydarzenia architektoniczne, takie jak premiery książek, wystawy, działania artystyczne. Zgłoszenia kandydatów do nagrody można nadsyłać do 2 marca za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego tutaj.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy za 2019 rok zostanie przyznana w 6 kategoriach głównych:
- architektura użyteczności publicznej
- architektura komercyjna
- architektura mieszkaniowa
- nowe życie budynków
- projektowanie przestrzeni publicznej
- wydarzenie architektoniczne
oraz w 4 specjalnych:
- nagroda za rozwiązania proekologiczne
- nagroda za rozwiązania zapewniające dostępność, szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji
- Grand Prix
- nagroda mieszkańców przyznawana w plebiscycie
Nagrody specjalne są również nagrodami finansowymi. Grand Prix to 50 tys. zł, a pozostałe nagrody wynoszą 20 tys. zł.
Zwycięzców tegorocznej nagrody poznamy w maju.
Przypominamy laureatów zeszłorocznej, piątej edycji Nagrody Architektonicznej:
- Najlepszy budynek użyteczności publicznej – ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury w Pasażu Stanisława Wiecheckiego „Wiecha” 4,
- Najlepszy budynek komercyjny oraz zdobywca Grand Prix – biurowiec Nowogrodzka Square, Aleje Jerozolimskie 93,
- Najlepszy obiekt mieszkalny – Budynek przy ul. Witebskiej 6,
- Najlepsza rewitalizacja i Nagroda za rozwiązania zapewniające dostępność – Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera,
- Najlepsza przestrzeń publiczna i Nagroda za rozwiązania proekologiczną przyznano Tężni na Placu gen. Józefa Hallera,
- Najlepsze wydarzenie architektoniczne – wystawa „Muzeum szklanych domów” w Wolskim Centrum Kultury, ul. Obozowa 85.
Do pierwszego tygodnia marca wystawę laureatów 05. Nagrody Architektonicznej można oglądać w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury przy Pasażu „Wiecha” 4 oraz w przed siedzibą Biura Architektury i Planowania Przestrzennego przy ul. Marszałkowskiej 77/79.
Organizatorem konkursu i fundatorem Nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy.
Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęły Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddział Warszawski Towarzystwa Urbanistów Polskich.
Szczegółowe informacje, w tym regulamin Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy, znajdują się tutaj oraz na Facebook’u wydarzenia.