Rodzaje konkursów
Rodzaj konkursu musi odpowiadać zamierzonemu celowi i przedmiotowi konkursu i może nim być:
– konkurs studialny- ideowy gdy zakresem opracowania przedmiotu konkursu jest idea (koncepcja) rozwiązania, a jego celem jest uzyskanie obrazu przestrzennego, funkcjonalnego, techniczno – organizacyjnego, ekonomicznego zamierzenia.
– konkurs realizacyjny, gdy zakresem opracowania przedmiotu konkursu jest koncepcja rozwiązania wraz z niezbędnymi danymi do jego realizacji. Celem konkursu realizacyjnego jest uzyskanie najlepszego projektu do realizacji oraz zlecenie jego autorowi (zespołowi autorskiemu) wykonania projektu w zakresie umożliwiającym realizację utworu finalnego.
Konkursy mogą być organizowane w formie:
– konkursu otwartego – umożliwiający uczestnictwo wszystkim chętnym, spełniającym wymagania określone dla uczestników w warunkach konkursu.
– konkursu zamkniętego – umożliwiającego uczestnictwo zaproszonym autorom (zespołom autorskim) w liczbie nie mniejszej niż trzech, organizowany w formie za zaproszeniami. Konkursy zamknięte organizuje się, gdy temat konkursu i zakres opracowania wymagają rozległych studiów specjalistycznych oraz znacznych nakładów materialnych lub w inny sposób uzasadniają zamiar powierzenia opracowania wyłącznie określonym autorom.
Konkurs może być organizowany jako jednoetapowy lub dwuetapowy.
Konkursy dwuetapowe organizuje się w przypadkach bardziej złożonych zamierzeń.
Zaletą konkursu dwuetapowego jest możliwość:
– bardziej szczegółowej oceny prac konkursowych – rozłożonej na dwa etapy,
– większej elastyczności konkursu – możliwość zmiany wymagań organizatora konkursu pomiędzy etapami konkursu,
– lepszego wykorzystania potencjału i nakładu pracy uczestników konkursu – ograniczony zakres pracy konkursowej w I etapie konkursu i selekcja nie więcej niż 10 uczestników do udziału w II etapie konkursu, rekomenduje się przeprowadzanie konkursu w dwóch etapach.